"Tłum III" Magdaleny Abakanowicz sprzedany za rekordową kwotę

2021-10-22 07:00 aktualizacja: 2021-10-22, 12:06
Monumentalna realizacja Magdaleny Abakanowicz „Tłum III” osiągnęła w czwartek najwyższą cenę w historii aukcji sztuki w Polsce - 11 mln zł. Rzeźba jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł polskiej artystki.

Organizatorzy aukcji z DESA Unicum szacowali, że "Tłum III" może zostać wylicytowane za 12-18 mln zł.

Sprzedane w czwartek dzieło składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża. Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz. Legendarny "Tłum III" prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie. 

Skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci to motyw przewodni twórczości Magdaleny Abakanowicz. Pełen rozmachu "Tłum III" z 1989 roku jest kulminacją serii, nad którą światowej sławy artystka pracowała od lat 80. XX wieku.

Magdalena Abakanowicz, malarka, artystka-tkaczka, rzeźbiarka, nazywana artystką totalną, zrewolucjonizowała tkaninę artystyczną, nadając jej formę przestrzenną. Od nazwiska twórczyni jej prace nazwano abakanami.

Prace Abakanowicz są w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto. (PAP)

Autorzy: Michał Szukała, Anna Bernat
io/