W wieku 92 lat zmarł wybitny niderlandzki dyrygent Bernard Haitink

2021-10-22 15:36 aktualizacja: 2021-10-22, 15:38
Holenderski drygent Bernard Haitink. Fot. PAP/EPA/Alberto Aja
Holenderski drygent Bernard Haitink. Fot. PAP/EPA/Alberto Aja
W wieku 92 lat zmarł w Londynie Bernard Haitink (1929-2021), holenderski dyrygent uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie.

Nazwisko Haitinka kojarzy się głównie z amsterdamską Royal Concertgebouw Orchestra, którą prowadził jako główny dyrygent w latach 1961-1988. Oprócz pełnienia funkcji dyrektora muzycznego w The Royal Opera, Covent Garden i Glyndebourne Festival Opera, Haitink był głównym dyrygentem London Philharmonic Orchestra i Chicago Symphony Orchestra.

“Najwybitniejszy holenderski dyrygent, on wprost oddychał muzyką” - napisał dziennik “NRC”. „Haitink stał się żywą legendą” – pisze z kolei dziennik „De Telegraaf”, przypominając, że artysta nie lubił słuchać swoich nagrań. „Gdy tylko jeden koncert się skończył, tęsknił za następnym i powtarzał +sekret muzyki utrzymuje mnie przy życiu+” – pisze gazeta.

„Wspominamy Bernarda Haitinka z podziwem i wdzięcznością. Współczujemy jego żonie i rodzinie w tym smutnym czasie” – napisali w oświadczeniu król Wilhelm-Aleksander z małżonką Maksymą.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

kgr/