Bogna Janke: na prośbę prezydenta na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna

2021-10-23 11:30 aktualizacja: 2021-10-23, 13:44
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke (L) i prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke (L) i prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna; prezydent apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy oraz apeluje o rozsądek i humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na granicy - mówiła w sobotę minister w KPRP Bogna Janke.

Janke wzięła udział w briefingu na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Jak przekazała, prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zwrócił się z inicjatywą o przygotowania i wysłanie transportu z pomocą humanitarną. "Pan premier podjął tę inicjatywę i ten transport właśnie dziś wyruszy do przejścia granicznego" - mówiła Janke.

"Pan prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy koczują w tym kraju zwabieni obietnicą przedostania się do UE i niestety utknęli na Białorusi. Ze względu na chłody i pogodę, pan prezydent apeluje do władz Białorusi o rozsądek i o zachowanie humanitarne wobec tych ludzi" - przekazała prezydencka minister.

Kuczmierowski: transport będzie oczekiwał w Bobrownikach na decyzję władz Białorusi

Ten transport wyjeżdża za chwilę na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich – powiedział w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

"To kolejny – trzeci – transport, który jako Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przygotowaliśmy dla Białorusi. Ten transport wyjeżdża za chwilę" – powiedział podczas briefingu Kuczmierowski. Jak wyjaśnił, transport wyjedzie na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich.

Prezes RARS wyjaśnił także, że "w transporcie będą koce, łóżka, namioty do wykorzystania humanitarnego, jak również środki ochrony osobistej związane z COVID-19".

"W tej sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło specjalną notę dyplomatyczną do władz białoruskich o przyjęcie tego transportu. W nocie jest również wskazanie, że w kolejnym transporcie – on musi już być potwierdzony co do zawartości przez Białoruś – mogą znaleźć się leki, środki medyczne, żywność w zależności od tego, co będzie potrzebne na granicy" – mówił Kuczmierowski.

Jak dodał, "to kolejny transport, mamy nadzieję, że tym razem zostanie wpuszczony, tym bardziej, że sytuacja na granicy się  zaostrza".

Kuczmierowski przypomniał, że "staramy się reagować bardzo aktywnie i szybko na różne problemy i potrzeby naszych sąsiadów". "Władze Litwy zwróciły się do Polski o pomoc i właśnie analogiczne materiały są tam przygotowywany i wysyłane. Dzisiejszy transport bazuje również na doświadczeniach transportu litewskiego" – mówił prezes RARS. (PAP)

Autorzy: Anna Kruszyńska, Rafał Białkowski, Wojciech Kamiński

kgr/