Premier ogłosił zmiany w rządzie. Zobacz, kim są nowi ministrowie

2021-10-26 14:48 aktualizacja: 2021-10-27, 07:48
 Premier Mateusz Morawiecki  PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek zmiany w swoim gabinecie. Nowym ministrem rolnictwa, a także wicepremierem ma zostać Henryk Kowalczyk. Anna Moskwa ma objąć stanowisko ministra klimatu, a Piotr Nowak ministra rozwoju i technologii. Kamil Bortniczuk ma kierować resortem sportu i turystyki, a Grzegorz Puda resortem funduszy i polityki regionalnej.

Na wtorkowej konferencji prasowej szef rządu powiedział, że we wniosku skierowanym do prezydenta w sprawie zmian w rządzie zaproponował zmianę na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi - Grzegorza Pudę zastąpi Henryk Kowalczyk, który zostanie także wicepremierem.

Premier poinformował, że Michał Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu ze stanowiska ministra klimatu i kierownictwo tego resortu obejmie Anna Moskwa.

Trzecia zmiana - poinformował - dotyczy stanowiska ministra rozwoju i technologii. Pełnioną obecnie przez szefa rządu funkcję obejmie Piotr Nowak. 

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, szefem nowego ministerstwa Sportu i Turystyki zostanie Kamil Bortniczuk, a Grzegorz Puda objąć ma stanowisko konstytucyjnego ministra funduszy i polityki regionalnej. 

"Tworzymy Ministerstwo Sportu i Turystyki; nie Sportu, jak było niegdyś, tylko Sportu i Turystyki. Tę funkcję zaproponowałem panu Kamilowi Bortniczukowi, który tę funkcję przyjął. Ze względu na to, że wchodzimy w kolejny okres perspektywy unijnej, zagospodarowanie tych funduszy, także w kontekście Krajowego Programu Odbudowy jest takie ważne, to tu poprosiłem pana ministra (rolnictwa i rozwoju wsi) Grzegorza Pudę, by przeszedł na stanowisko ministra konstytucyjnego, ministra funduszy i polityki regionalnej" - kontynuował szef rządu.

Kim są nowi ministrowie

Henryk Kowalczyk po 14 latach wraca do resortu rolnictwa; tym razem na fotel ministra oraz wicepremiera. Od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. sprawował funkcję wiceministra rolnictwa. Od 2015 roku był ministrem w KPRM, szefem rządowego komitetu stałego, a także ministrem środowiska. Ostatnio szefował sejmowej komisji finansów

Piotr Nowak w latach 2015-2020  był wiceministrem finansów; ostatnio doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektorem Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych MFW.

Anna Moskwa piastowała już funkcję w rządzie jako wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Anna Moskwa ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Kamil Bortniczuk od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia - ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską tworzyło Zjednoczoną Prawicę.


autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Białkowski, Mateusz Roszak, Michał Boroń, Aneta Oksiuta
 

io/ mar/