Antysemickie napisy na barakach w Auschwitz II-Birkenau. Śledztwo w toku

2021-10-28 12:27 aktualizacja: 2021-10-28, 15:26
Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Śledztwo ws. zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury, czym było umieszczenie sprayem napisów na barakach w b. obozie Auschwitz II-Birkenau, jest w toku. Śledczy ustalają krąg potencjalnych sprawców - podała w czwartek PAP oświęcimska prokuratura.

„Przeglądane są m.in. zapisy monitoringu; nie z miejsca zdarzenia, bo ono nie było monitorowane, ale z miejsc przyległych. Trwają czynności policji, które mają na celu ustalenie przynajmniej kręgu osób, które można wskazać, jako potencjalnych sprawców. Na razie nie mamy informacji, by przyniosło to efekt” – powiedział w rozmowie z PAP zastępca prokuratora rejonowego prokurator Mariusz Słomka.

Jak dodał, śledztwo prowadzone jest pod kątem zniszczenia zabytku i jednocześnie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. „Chodzi o obiekt, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już z tego wynika, że uszkodzenie takiego zabytku może być działaniem godzącym w dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury” – powiedział Mariusz Słomka.

Prokurator dodał, że podejmowane czynności śledczych odpowiedzą też na pytanie, czy napisy można uznać za mowę nienawiści.

Mariusz Słomka zaznaczył, że sprawa nie jest łatwa. Jak wyjaśnił, „krąg osób, które w pobliżu miejsca zdarzenia przemieszczały się w dłuższym okresie, jest bardzo duży i międzynarodowy”.

Napisy na zabytkowych budynkach dostrzegł 5 października strażnik z Muzeum Auschwitz podczas obchodu. Placówka zakomunikowała wówczas, że napisy w językach niemieckim oraz angielskim, "w części mające charakter antysemicki", zostały naniesione czarną farbą w sprayu na ściany dziewięciu drewnianych baraków obozowych. Po zebraniu przez policjantów dowodów konserwatorzy z Miejsca Pamięci Auschwitz oczyszczanie ścian. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

dsk/