O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wydarzenie we wrocławskim zoo. Urodził się gibon białopoliczkowy

Samiec gibona białopoliczkowego przyszedł na świat we wrocławskim zoo. To gatunek zagrożony wyginięciem; w naturze jest zaledwie około 160 osobników, a w ogrodach zoologicznych na całym świecie ponad 200.

Sensacja we wrocławskim zoo. Narodziny gibona białopoliczkowego

Gibon białopoliczkowy PAP/Maciej Kulczyńsk
Gibon białopoliczkowy PAP/Maciej Kulczyńsk

Samiec gibona białopoliczkowego urodził się pod koniec września, ale wrocławskie zoo poinformowało o tym dopiero w czwartek. Nowo narodzony gibon jest potomkiem jedynej pary tego gatunku w Polsce – podano.

Według prezesa wrocławskiego zoo Radosława Ratajszczaka, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest jeden z najlepszych wybiegów dla gibonów w Europie. "Mogą tu realizować naturalne zachowania i mają spokój. W zamian odwdzięczają się pięknymi śpiewami i przychówkiem" – powiedział Ratajszczak.

Prezes zwrócił uwagę, że gibony białopoliczkowe są wymagającym gatunkiem, jeśli chodzi o hodowlę zachowawczą. Do rozrodu trzeba zapewnić im określone warunki bytowe oraz – co istotne – zadbać o zachowanie różnorodnej puli genetycznej. "Dobór par hodowlanych w przypadku małp jest jeszcze trudniejszy niż z innymi zwierzętami. Poza licznymi uwarunkowaniami wchodzi czynnik podobania się sobie lub nie. My mieliśmy szczęście, bo Carusa i Xian od razu przypadli sobie do gustu, a Dao pojawiła się już rok później" – powiedział prezes.

Gibon białopoliczkowy to gatunek zagrożony wyginięciem. W naturze żyje jedynie 160 osobników. Występują tylko na terenie Wietnamu, Laosu i prawdopodobnie Chin.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

io/

Zobacz także

  • Samica manula Bożenka z ZOO w Poznaniu. Fot. Facebook/Zoo Poznań Official Site
    Samica manula Bożenka z ZOO w Poznaniu. Fot. Facebook/Zoo Poznań Official Site

    Odnalazła się Bożenka. Szczęśliwe zakończenie poszukiwań samicy manula z poznańskiego zoo

  • Samica manula z poznańskiego zoo - Bożenka, fot. facebook.com/Zoo Poznań Official Site
    Samica manula z poznańskiego zoo - Bożenka, fot. facebook.com/Zoo Poznań Official Site

    Z poznańskiego zoo zniknęło zwierzę. Apel do mieszkańców. "Mogła zostać celowo wypuszczona"

  • Orientarium ZOO Łódź. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Orientarium ZOO Łódź. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Orientarium ZOO Łódź wybrane najlepszą polską atrakcją zimowego sezonu

  • Maluch urodził się miesiąc temu i ma na imię Sam. Fot. PAP
    Maluch urodził się miesiąc temu i ma na imię Sam. Fot. PAP

    Kolejna mangaba rudoczelna we wrocławskim zoo. Poznajcie Sama [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP