Wiedeński jarmark bożonarodzeniowy tylko dla klientów z certyfikatem

2021-10-30 12:11 aktualizacja: 2021-10-30, 12:16
Fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH
Fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH
Od 12 listopada do 26 grudnia na placu przy wiedeńskim ratuszu odbywać się będzie świąteczny jarmark - Christkindlmarkt. To największa tego typu impreza w stolicy i w kraju – informuje „Vienna Online”.

Ubiegłoroczny jarmark odwołano ze względu na pandemię koronawirusa. W tym roku „zwiedzający ponownie mogą cieszyć się przedświąteczną atmosferą” w zgodzie z zasadą 2G (geimfpt, genesen – zaszczepieni i osoby wyleczone).

Tradycyjna świąteczna impreza odbędzie się ponownie w centrum stolicy na Rathausplatz. Jarmark pod hasłem „Nastrój i Bezpieczeństwo” rozpocznie się 12 listopada i potrwa do 26 grudnia. Organizator wydarzenia gwarantuje spełnienie wszystkich oficjalnych wymogów w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia.

Świąteczne produkty zaprezentowane będą przez wystawców z wielu branż na blisko 150 stoiskach. Zwyczajowo, oprócz rękodzieła i tradycyjnych wyrobów, na jarmarku dostępna będzie bogata oferta gastronomiczna.

Christkindlmarkt na placu przy ratuszu to największy jarmark adwentowy w Wiedniu. W tym roku – jak zapewnia organizator - odbędzie się przy zachowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa pandemicznego. Kluczowa będzie kontrola dostępu. Na rynek (a tym samym teren wydarzenia) będzie można wejść jedynie przez kilka specjalnych bramek, w których goście będą zobowiązani do przedstawienia certyfikatu Covid-19, zgodnie z aktualnymi zarządzeniami.

Przy wejściu obowiązywać ma zasada 2G (zaszczepieni lub ozdrowieńcy), która nie będzie dotyczyć dzieci do 6. roku życia. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat muszą zostać przebadane (testy). „Dzięki tym środkom ostrożności z wszystkich atrakcji na rynku będzie można korzystać bez kolejnych kontroli, także jeśli chodzi o stoiska gastronomiczne” – wyjaśnia „Vienna Online”.

Dodatkowo, w czasie trwania jarmarku, przy Rathausplatz uruchomiony zostanie punkt szczepień, z którego będzie można skorzystać bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Jarmark będzie otwarty przez wszystkie dni tygodnia, od połowy listopada aż do 26 grudnia włącznie. (PAP)

autorka: Marzena Szulc