Związani z Iranem hakerzy grożą ujawnieniem danych użytkowników strony LGBT

2021-10-31 20:41 aktualizacja: 2021-10-31, 20:38
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Związani z Iranem hakerzy zażądali w niedzielę okupu w wysokości 1 mln dolarów za nieujawnienie danych użytkowników izraelskiej strony LGBT - podał portal Walla. Status HIV niektórych użytkowników portalu randkowego opublikowano już w internecie.

Grupa hakerska Black Shadow przekazała w oświadczeniu, że nie ujawni dalszych informacji, jeśli okup zostanie zapłacony w ciągu 48 godzin. Według grupy, baza danych portalu Atraf, którego aplikacja i strona internetowa są popularne wśród izraelskiej społeczności LGBT, zawiera informacje o około milionie osób.

"Odkąd usłyszałem o tym włamaniu, nie mogę przestać o tym myśleć. Mam tam intymne zdjęcia oraz sekskorespondencję i zniszczyłoby mnie to, gdyby kiedykolwiek dotarły one do mojej rodziny" – powiedział portalowi Walla użytkownik A. "Odwiedzam tę stronę i tam kupuję bilety na imprezy, więc oprócz kłopotliwej kwestii wyoutowania, jest też problem mojej karty kredytowej i danych osobowych. To po prostu przerażające" - dodał.

Hakerzy stwierdzili, że informacje, które wyciekły do tej pory do sieci, stanowiły zaledwie 1 proc. danych pozyskanych podczas włamania.

Według izraelskich mediów Black Shadow, to grupa hakerów powiązanych z rządem Iranu, którzy wykorzystują cyberataki do celów przestępczych. W 2020 r. grupa włamała się do systemów izraelskiej firmy ubezpieczeniowej Szirbit, zażądała okupu w wysokości 1 mln dolarów i zaczęła ujawniać informacje, gdy firma odmówiła zapłaty. (PAP)

Autorka: Joanna Baczała

ja/