Brazylia: zabrakło pieniędzy, zawieszono wydawanie paszportów

2017-06-29 08:50 aktualizacja: 2018-10-05, 19:23
epa06054913 Picture of Brazilian Real in Rio de Janeiro, Brazil, 28 June 2017. The Brazilian economy is likely to expand at a slower pace than expected this year, according to Finance Minister Henrique Meirelles. Brazil's gross domestic product is expected to rise by 2 percent in the fourth quarter when compared to the same quarter a year ago. It was previously expected that GDP would grow by 2.7 percent.  EPA/MARCELO SAYĂO 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MARCELO SAYĂO
epa06054913 Picture of Brazilian Real in Rio de Janeiro, Brazil, 28 June 2017. The Brazilian economy is likely to expand at a slower pace than expected this year, according to Finance Minister Henrique Meirelles. Brazil's gross domestic product is expected to rise by 2 percent in the fourth quarter when compared to the same quarter a year ago. It was previously expected that GDP would grow by 2.7 percent. EPA/MARCELO SAYĂO Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MARCELO SAYĂO
W Brazylii bezterminowo zawieszono wydawanie paszportów z powodu braku funduszy. Policja federalna, która jest odpowiedzialna za sprawy paszportowe, poinformowała, że skończyły jej się przeznaczone na to środki pochodzące z budżetu.

Reuters zwraca uwagę, że rząd brazylijski boryka się z trudnościami budżetowymi oraz że dochodzi do politycznych rywalizacji o kontrolę nad kasą państwową.

Wydawanie paszportów zawieszono w czasie, kiedy rząd prezydenta Michela Temera usiłuje ograniczać wydatki budżetowe, by uporać się z głębokim deficytem i przyciągnąć do Brazylii więcej inwestycji zagranicznych.

Rząd zaproponował w środę wyasygnowanie z budżetu dodatkowych środków, mających pomóc w rozwiązaniu problemu paszportów. Do parlamentarzystów zaapelowano o zaaprobowanie tego w trybie pilnym jak najwcześniej, możliwie na początku przyszłego tygodnia.

Koszt uzyskania paszportu ważnego 10 lat wynosi w Brazylii od 260 reali (79 USD) do 350 reali (106 USD), jeśli procedura ma być przyspieszona. Wpływy z tego tytułu są przekazywane do funduszu, z którego finansowana jest część wydawania paszportów.

Na razie Brazylijczycy wciąż mogą składać wnioski paszportowe. Mogą też podróżować do Argentyny, Urugwaju i Paragwaju bez paszportów. (PAP)

az/ kar/