Nowa Zelandia. Nieuleczalnie chorzy mają prawo wnioskować o zakończenie ich życia

2021-11-08 22:28 aktualizacja: 2021-11-08, 22:27
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Nowa Zelandia przyjęła przepisy pozwalające na samobójstwo wspomagane. Nieuleczalnie chorzy mają prawo prosić lekarza o zakończenie ich życia – podał w poniedziałek kanał Euronews.

Ustawa o wyborze końca życia (End of Life Choice Act) weszła w życie nieco ponad rok po ogólnokrajowym referendum, w którym dwie trzecie Nowozelandczyków opowiedziało się za nadaniem nieuleczalnie chorym i cierpiącym prawa do wniosku o zakończenie życia.

Warunkiem jest taki stan pacjenta, w którym chory jest zdolny do podjęcia samodzielnej i świadomiej decyzji o woli wspomaganego samobójstwa. Ponadto śmiertelne schorzenie powinno być zgodnie z literą prawa w takim stadium, na którym zgon jest nieunikniony w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy.

Zwolennicy nowych zapisów twierdzą, że głęboko cierpiący z powodu nieuleczalnej choroby będą mogli zachować możliwość wyboru i godność do ostatniej chwili życia.

Nowozelandzki rząd wyłoni spośród grona ekspertów trzech specjalistów, w tym etyka medycznego, których zadaniem będzie monitorowanie realizacji nowego ustawodawstwa. (PAP)