Premier w rumuńskim dzienniku: siłę państwa będzie definiował poziom zaawansowania technologicznego

2021-11-11 16:11 aktualizacja: 2021-11-11, 18:22
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Piotr Polak
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP/Piotr Polak
Świat powoli podnosi się z pandemii Covid-19, ale jednocześnie wchodzi w nową epokę niepewności; to siła krajowych gospodarek będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - pisze premier Mateusz Morawieckie w artykule opublikowanym w czwartek w rumuńskim dzienniku "Ziarul Financiar".

"Polska powróciła na tory szybkiego wzrostu gospodarczego jako jeden z pierwszych krajów w Europie. Już w drugim kwartale 2021 r. poziom PKB przekroczył ten sprzed pandemii" - pisze Morawiecki. Zaznacza, że w wypadku polskiej gospodarki odbicie przyszło szybciej niż zakładano, co było możliwe dzięki skutecznym narzędziom antykryzysowym wprowadzonym przez rząd.

Polski premier przypomina, że po obaleniu komunizmu wzrost gospodarczy przez wiele lat nie przekładał się na wzrost płac. "Zamiast gospodarki, której rdzeniem byłaby solidarność, mieliśmy gospodarkę nastawioną na dominację zysków kapitałowych, a więc skazaną na generowanie nierówności" - podkreśla.

Morawiecki przekonuje, że propozycją naprawy tej sytuacji jest program Polski Ład. "Chcemy, żeby owoce wzrostu były dzielone sprawiedliwie i by polscy pracownicy nareszcie zarabiali na europejskim poziomie. Polsce zależy na dołączeniu do grona europejskich liderów rozwoju. W związku z tym model rozwoju bazujący na zaniżaniu kosztów pracy i budowaniu konkurencyjności naszej gospodarki w oparciu o tanią siłę roboczą musi odejść w niepamięć" - pisze.

Zmiany geopolityczne na świecie 

Premier zauważa, że obecnie na świecie dochodzi do wielu przeobrażeń geopolitycznych. Zwraca uwagę na destabilizację na Bliskim Wschodzie, która może wpłynąć na inne regiony świata. "Trzeba zakładać, że kończy się okres hegemonii USA, a geopolityka nie zna pojęcia pustki. Na miejsce zajmowane przez Amerykanów z pewnością wejdzie kto inny, a to oznacza zmianę konstelacji globalnych interesów" - dodaje.

"Nic dziwnego, że mamy dziś do czynienia z restauracją myślenia o gospodarce jako jednej z podstaw bezpieczeństwa współczesnych systemów politycznych i państw. Jak w pierwszej połowie XX wieku o sile państwa stanowił potencjał militarny, tak w XXI wieku siłę tę będzie definiował poziom zaawansowania technologicznego" - konkluduje Morawiecki.

Tekst polskiego premiera ukazał się w "Ziarul Financiar" we współpracy z wydawanym przez Instytut Nowych Mediów miesięcznikiem "Wszystko Co Najważniejsze" i Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.

"Opowiadamy Polskę światu"

W najbliższych tygodniach w ponad 50 światowych mediach ukażą się teksty o Polsce w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Autorami artykułów publikowanych w ramach tej edycji są m.in. prezydent Andrzej Duda, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, b. minister obrony i spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius, historyk z Uniwersytetu Princeton prof. Harold James i b. dyrektor departamentu w instytucie Yad Vashem, przyznającego tytuły "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata", Mordecai Paldiel. (PAP)

io/