Szefowie polskiego i ukraińskiego MSW rozmawiali w sprawie wzmocnienia ochrony granicy z Białorusią

2021-11-12 16:24 aktualizacja: 2021-11-12, 20:11
Fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT
Fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński w piątek rozmawiał telefonicznie ze swoim odpowiednikiem na Ukrainie. Tematem rozmowy były działania władz Białorusi; szefowie polskiego i ukraińskiego MSW wymienili się też informacjami nt. wzmocnienia ochrony granicy z Białorusią.

"Minister @Kaminski_M_ odbył rozmowę telefoniczną z MSW Ukrainy Denysem A. Monastyrskim. Ministrowie rozmawiali nt. działań władz Białorusi związanych ze sztucznie wykreowanym kryzysem migracyjnym oraz wymienili się informacjami nt. wzmocnienia sił ochrony granicy z Białorusią" - podało na Twitterze MSWiA.

To już kolejna tego typu rozmowa Kamińskiego w piątek. Wcześniej szef MSWiA rozmawiał z szefem MSW Niemiec Horstem Seehoferem i szefem MSW Słowenii Alesem Hojsem. Obaj zapewnili polskiego ministra o politycznym wsparciu w działaniach na granicy polsko-białoruskiej.

W środę natomiast minister spraw wewnętrznych rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w Austrii Karlem Nehammerem. Szef austriackiego MSW również podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na granicę UE i zadeklarował pełne wsparcie polityczne.

Tysiące migrantów na terenach przygranicznych 

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.

W związku z eskalacją sytuacji w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mmi/