Źródło: Unia Europejska zaostrza sankcje wobec Białorusi

2021-11-15 09:48 aktualizacja: 2021-11-15, 16:48
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej - przekazał dziennikarzom w Brukseli unijny dyplomata.

Lista osób i podmiotów objętych sankcjami ma zostać przyjęta później.

Szef MSZ Niemiec: Polska zasługuje na naszą całkowitą solidarność

"Trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć, że to nie Polska jest źródłem problemów na granicy, tylko Białoruś. Polska zasługuje w tej sytuacji na naszą całkowitą solidarność" - oznajmił w Brukseli minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych.

Dopytywany o prowokacje ze strony białoruskiego wojska i ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego odparł: "Widzimy, że żołnierze po białoruskiej stronie próbują umożliwić migrantom przedostanie się przez granicę. Myślę, że po polskiej stronie jest wystarczająco dużo roztropności i świadomości odpowiedzialności, żeby nie dać się wciągnąć w konfrontację zbrojną".

Maas o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla linii lotniczych transportujących migrantów

"Będziemy podejmować starania w krajach pochodzenia (migrantów), żeby migranci nie byli tam wpuszczani na pokłady samolotów. Nie unikniemy jednak (konieczności) zajęcia się liniami lotniczymi. Linie lotnicze, takie jak Turkish Airlines, pokazały że można się trzymać z daleka od tego nielegalnego procederu" - mówił Maas przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych UE.

"Wzywam wszystkie linie lotnicze, by postąpiły tak samo. Kto tego nie zrobi, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Sytuacja jest tak dramatyczna, że nie możemy już wykluczyć wprowadzenia zakazów korzystania z przestrzeni powietrznej czy pozwoleń na lądowanie na terytorium europejskim" - ostrzegł minister spraw zagranicznych RFN. (PAP)

js/

Fot. Maciej Zieliński