W środę Unia Europejska prawdopodobnie przyjmie nowe sankcje na Białoruś

2021-11-28 17:29 aktualizacja: 2021-11-29, 17:32
Aleksandr Łukaszenka, fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Aleksandr Łukaszenka, fot. PAP/Wojciech Pacewicz
W środę ambasadorowie państw UE prawdopodobnie przyjmą na spotkaniu w Brukseli nowe sankcje na Białoruś. Decyzja zostanie sformalizowana najpewniej w czwartek. Jednocześnie trwają prace nad kolejnym pakietem sankcyjnym wobec białoruskiego reżimu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje mają być nałożone na ok. 30 osób i podmiotów, zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś.

Z informacji PAP wynika również, że kolejny, szósty już pakiet sankcji, będzie znacznie większy niż ten, który ma być przyjęty w środę. Restrykcje mogą objąć nawet ponad 300 osób i podmiotów.

15 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że nowe sankcje dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa.

"Ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę" - podkreśliła wcześniej szefowa Komisji. (PAP)

Autor: Łukasz Osiński

ja/