Szef MSWiA: jesteśmy z Ukrainą od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji i będziemy do ostatniej - zwycięstwa Kijowa

2022-05-05 16:54 aktualizacja: 2022-05-06, 08:04
Mariusz Kamiński, Fot. YouTube
Mariusz Kamiński, Fot. YouTube
Jesteśmy z Ukrainą od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji i będziemy do ostatniej, czyli zwycięstwa Kijowa - zadeklarował szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas spotkania z ministrami spraw wewnętrznych Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii w Hostomlu pod Kijowem.

"Ta wojna ma czarno-biały odcień, jest to walka dobra ze złem. Wolna, niepodległa Ukraina zmaga się z brutalną, faszystowską rosyjską agresją. Wszystkie racje moralne są po stronie narodu ukraińskiego, a każdy przyzwoity człowiek i każde przyzwoite państwo wspiera w tym konflikcie rząd w Kijowie".

W jego ocenie ukraińscy żołnierze są bohaterami nie tylko swojego kraju, ale także "całego wolnego świata". "Chcemy wam się nisko pokłonić. (...) Przekazujemy Ukrainie wyrazy naszej głębokiej solidarności" - podkreślił polski minister.

Szefowie MSW Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli pięciostronną deklarację, dotyczącą współpracy w zakresie m.in. wspierania ukraińskich struktur państwowych, badania rosyjskich zbrodni na Ukrainie, pomocy w powojennej odbudowie kraju oraz rozminowania terenów, które były okupowane przez siły Kremla (w obwodach kijowskim, żytomierskim, czernihowskim i sumskim na północy Ukrainy - PAP).

"Ministrowie z Polski i państw bałtyckich to pierwsi szefowie MSW odwiedzający mój kraj od początku rosyjskiej inwazji (24 lutego - PAP). (...) Dziękuję tym krajom za przyjęcie ukraińskich uchodźców i okazanie im wszelkiej pomocy, a także za starania, by przyznać nam status państwa kandydującego do Unii Europejskiej" - powiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Według Monastyrskiego bohaterska postawa Ukrainy "chroni Europę przed rosyjską agresją". "Za nami znajduje się zniszczona przez Rosjan +Mrija+ (w języku ukraińskim +marzenie+ - PAP), do niedawna największy samolot świata. Ten wrak symbolizuje marzenie Ukraińców, by żyć w wolnym, bezpiecznym kraju" - ocenił Monastyrski.

Szef MSWiA przekazał Monastyrskiemu szablę, którą polscy wojskowi otrzymują od prezydenta podczas uroczystości nadania stopni generalskich. Wcześniej Monastyrski uhonorował odznaczeniami funkcjonariuszy ukraińskich służb mundurowych (m.in. policji, straży granicznej, Gwardii Narodowej) uczestniczących w walkach z najeźdźcą i realizujących działania na rzecz odbudowy Ukrainy.(PAP)

kw/