Ukraina: w ciągu miesiąca na Azowstal spadły bomby lotnicze o łącznej mocy 714 ton trotylu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-18 06:51 aktualizacja: 2022-05-20, 07:04
"714 ton piekła i nienawiści do Ukrainy" - napisał Andriuszczenko o zrzuconych na Azowstal bombach. Fot. t.me
"714 ton piekła i nienawiści do Ukrainy" - napisał Andriuszczenko o zrzuconych na Azowstal bombach. Fot. t.me
W ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie zrzuciły na kombinat metalurgiczny Azowstal bomby lotnicze o mocy równoważnej 714 tonom trotylu - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Dodał, że szacunki te nie uwzględniają ostrzałów z systemów rakietowych, a także pocisków artyleryjskich i rakietowych odpalanych z okrętów rosyjskiej Marynarski Wojennej.

23:00 Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko-ukraińską - to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy czwartkowej narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.

22:40 Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z uczestnikami konferencji PISM Arka Strategiczna.

O spotkaniu w Pałacu Prezydenckim poinformowały w mediach społecznościowych Biuro Polityki Międzynarodowej i Kancelaria Prezydenta.

Konferencja PISM Arka Strategiczna, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie, poświęcona jest strategii w wojnie z Rosją. Uczestnicy czwartkowych obrad podkreślali, że walka Ukrainy z Rosją, to walka o zakończenie zimnej wojny, w której potrzebna jest "cierpliwość strategiczna".

22:30 W czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch - poinformowało BBN.

22:20 Uczestnicy poświęconej strategii w wojnie z Rosją konferencji PISM Arka Strategiczna, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie podkreślili, że walka Ukrainy z Rosją, to walka o zakończenie zimnej wojny, w której potrzebna jest "cierpliwość strategiczna".

22:00 W swoim oświadczeniu rządowym Olaf Scholz stłumił nadzieje Ukrainy na szybkie przystąpienie do UE; jeśli przemówienie Scholza miało na celu poprawienie napiętych stosunków z Kijowem, to wszystko poszło nie tak - ocenia w czwartek dziennik "Welt".

21:37 Papież Franciszek i Stolica Apostolska "są gotowi zrobić wszystko, co możliwe", by skończyła się wojna na Ukrainie - zadeklarował w czwartek szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas wizyty w tym kraju. Ujawnił, że Watykan jest też w kontakcie z Rosją.

21:13 Amerykańska minister finansów Janet Yellen poinformowała, że państwa grupy G7 zgodziły się zapewnić Ukrainie środki finansowe, których potrzebuje w walce z inwazją Rosji. Nie potwierdziła jednak kwoty 18,4 mld dolarów wsparcia, zadeklarowanej w projekcie komunikatu grupy.

20:55 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: na świecie jest wystarczająco dużo żywności dla wszystkich. „Problemem jest dystrybucja i jest on głęboko związany z wojną na Ukrainie” – ocenił szef ONZ.

20:35 Prezydent Duda dla "Polski Times": Potencjalne zagrożenie ze strony Rosji oczywiście cały czas istnieje, ale prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwo NATO, narażając się na starcie z m.in. z armią amerykańską, jest bardzo niewielkie - mówi w wywiadzie dla "Polski Times" prezydent Andrzej Duda.

20:17 Ukraińskie władze: Na rosyjskim posterunku kontrolnym w miejscowości Wasyliwka zablokowanych jest ponad 1000 aut z ludźmi, którzy chcą wyjechać z okupowanej części obwodu zaporoskiego; w samochodach są głównie kobiety i dzieci - podały władze tego regionu południowej Ukrainy.

19:55 Doradca mera Mariupola: w ciągu miesiąca na Azowstal spadły bomby lotnicze o łącznej mocy 714 ton trotylu. 

W ciągu ostatniego miesiąca wojska rosyjskie zrzuciły na kombinat metalurgiczny Azowstal bomby lotnicze o mocy równoważnej 714 tonom trotylu - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na komunikatorze Telegram.

Andriuszczenko dodał, że szacunki te nie uwzględniają ostrzałów z systemów rakietowych, a także pocisków artyleryjskich i rakietowych odpalanych z okrętów rosyjskiej Marynarski Wojennej.

"714 ton piekła i nienawiści do Ukrainy" - napisał Andriuszczenko o zrzuconych na Azowstal bombach.

Kombinat Azowstal, którego broniły pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy.

19:35 MSZ Słowacji: współpraca między Słowacją a Polską będzie podstawą powojennej odbudowy Ukrainy. 

Ścisła współpraca między Słowacją a Polską będzie podstawą powojennej odbudowy Ukrainy - napisano w czwartek w komunikacie prasowym słowackiego resortu spraw zagranicznych. Podkreślono, że oba kraje promują perspektywę europejską Ukrainy.

19:17  Wojska rosyjskie w ofensywie na Ukrainie skoncentrowały wysiłki na kierunku donieckim, gdzie stosują artylerię i lotnictwo; działania wojsk lądowych wspierają okręty rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:47 Wojna na Ukrainie była głównym tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generała Marka Milleya z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem - podało w komunikacie amerykańskie wojsko.

18:20 „KyivPost”: Sandra Andersen Eira była członkini norweskiego parlamentu walczy po ukraińskiej stronie  z rosyjskimi żołnierzami. 

18:17 Politico: Biały Dom ociąga się z wysłaniem na Ukrainę wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu.

Biały Dom cały czas wstrzymuje się przed wysłaniem na Ukrainę wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu - informuje w czwartek Politico. Waszyngton obawia się, że większa siła rażenia i większy od tradycyjnej artylerii zasięg tej broni mogłyby doprowadzić do eskalacji konfliktu z Rosją.

18:00 Polscy biskupi w Kijowie: „Prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy”.

Polscy biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, odwiedzili w czwartek Kijów, gdzie odprawili mszę świętą. „W szczególny sposób prosimy o zmartwychwstanie i życie dla Ukrainy” – mówił w homilii prymas Polski, abp Wojciech Polak.

17:47 27 proc. obszarów chronionych ucierpiało w wyniku rosyjskich działań wojennych na Ukrainie, a 900 obszarów jest zagrożonych - przekazał resort klimatu i środowiska za danymi ukraińskimi. Dodano, że w wyniku agresji 1,4 mln osób na Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody.

17:30 Ukraińskie władze: 12 osób zginęło w rosyjskim ostrzale Siewierodoniecka.

Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych w trwającym od rana w czwartek rosyjskim ostrzale Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef administracji tego regionu Serhij Hajdaj.

17:15 Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę.

17:03 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po rozmowach z von der Leyen: KE szuka środków w związku z napływem uchodźców.

Komisja Europejska szuka środków na pomoc w związku z napływem uchodźców z Ukrainy – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po rozmowach w czwartek w Brukseli z szefową KE Ursulą von der Leyen. Dodał, że ważne jest, aby te środki unijne trafiły nie tylko do rządu, ale również do samorządów.

16:50 Ukraiński generał: wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie obrońców Azowstalu. 

Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, odpowiadając na pytanie PAP o los żołnierzy wywiezionych dwa dni temu przez Rosjan z Mariupola.

Ze względu na bezpieczeństwo wojskowych generał nie podał szczegółowych informacji. Przekazał jedynie, że „zmniejszyła się intensywność działań wojennych w Mariupolu” i „obecnie ewakuujemy naszych bohaterów z Mariupola”.

Pytany o bezpieczeństwo wywiezionych już żołnierzy Hromow odparł: „Wiemy, że nasz wróg jest bardzo tchórzliwy, ale wierzymy, że słowo, które nam dano zostanie dotrzymane". Według strony ukraińskiej, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

16:41 Warszawa. Nowe Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. 

Wsparcie psychologiczne, naukę języka polskiego, pomoc w poszukiwaniu pracy, a także opiekę nad dziećmi świadczyć będzie otwarte w czwartek w stolicy Centrum Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Zorganizowały je wspólnie Alior Bank i Caritas Polska.

16:32 Do Wielkiej Brytanii przyjechało już prawie 54 tys. uchodźców z Ukrainy, czyli połowa tych, którzy otrzymali wizę - wynika z opublikowanych w czwartek statystyk MSW. To zauważalny postęp w stosunku do poprzednich danych, gdy była to mniej niż jedna trzecia.

16:20 Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu poparł propozycję Komisji Europejskiej, zawieszającą cła na cały ukraiński eksport do UE na rok, aby wesprzeć gospodarkę kraju zaatakowanego przez Rosję.

16:03 Caritas Polska na pomoc Ukrainie zebrał ok. 100 mln zł. 

Ok. 100 mln zł na pomoc Ukrainie zebrał Caritas Polska. 51 mln zł przekazano diecezjalnym oddziałom, a 2 mln Konsulcie Zakonów Męskich i Żeńskich w Polsce. 635 tys. zł do rozdysponowania na miejscu trafiło do Caritasu Spes i Caritasu Ukraina. Wsparcie w postaci darów rzeczowych przekroczyło 140 mln zł.

15:47 Bundestag odebrał byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi niektóre z przywilejów przysługujących mu jako byłemu szefowi rządu Niemiec. W czwartek komisja budżetowa postanowiła zlikwidować jego biuro, a pracownicy mają zająć się innymi zadaniami - pisze dpa. Schroeder jest krytykowany za kontakty z władzami Rosji.

15:37 Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji - poinformował w czwartek ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

"To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę" - skomentował Striłec w czasie konferencji prasowej.

15:28 Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.

"Premier wyraził głębokie zaniepokojenie narastającymi globalnymi skutkami nielegalnej inwazji Rosji oraz tchórzliwej i lekkomyślnej blokady ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez prezydenta (Władimira) Putina, w tym wzrostem cen żywności w krajach rozwijających się. Przeanalizowano możliwości otwarcia krytycznych morskich i lądowych szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i zobowiązano się do skierowania zespołów do pilnej pracy nad kolejnymi krokami" - napisano w komunikacie biura brytyjskiego premiera

15:00 Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości na Ukrainie.

Tedros przekazał na Twitterze, że rozmawiał w czwartek z Ławrowem o roli Rosji w światowej ochronie zdrowia.

"Wniosłem o bezpieczny dostęp do Mariupola, Chersonia, południowej części obwodu zaporoskiego i innych oblężonych terytoriów, aby przekazać środki ochrony zdrowia. Cywile muszą być chronieni" - zaapelował szef WHO.

14:45 Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu; trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców - poinformował w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Nasze źródła powiadomiły, że w środę i czwartek ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren (ruiny teatru - PAP) i nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców" - napisał Andriuszczenko.

14:34 Koleje ukraińskie (Ukrzaliznycia) trzeci miesiąc przechowują w wagonach chłodniach setki ciał rosyjskich żołnierzy - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform.

"Zgodnie z normami prawa humanitarnego już trzeci miesiąc przechowujemy setki ciał żołnierzy rosyjskich, by przekazać je matkom i żonom. Zwracamy się do Rosjan: wiemy, że to czytacie. Wasz ładunek 200 (określenie stosowane w Rosji w stosunku do transportu ciała zabitego żołnierza - PAP) czeka" - napisały na Telegramie koleje ukraińskie. 

14:22 W rezolucji przyjętej w czwartek przez aklamację posłowie do Parlamentu Europejskiego potępili wsparcie, jakiego białoruski reżim udzielił Rosji w przeprowadzeniu agresji na Ukrainę, i wezwali do nakładania na Mińsk sankcji odpowiednich do roli, jaką odegrał.

14:15 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała szajkę, która na dużą skalę kradła i sprzedawała kamizelki kuloodporne przeznaczone dla ukraińskich żołnierzy - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na wpis SBU na Telegramie.

13:56 Rosyjscy okupanci otworzyli świetlicę dziecięcą w zrujnowanym przedszkolu w Mariupolu; wcześniej zmuszono rodziców do uprzątnięcia gruzów, a także zdobycia materiałów budowlanych i wyremontowania placówki we własnym zakresie - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

 

13:54 Wprowadzenie szóstego pakietu sankcji UE na Rosje ma osłabić machinę wojenną Putina; musimy utrzymać jedność w UE, dlatego może się okazać, że pakiet ten zostanie okrojony - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

13:37 Polska przeznaczyła do tej pory na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska – mówił w czwartek we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk.

13:33  Przez upór państw takich jak Francja i Niemcy, straciliśmy okazję do pozbawienia Rosji przynajmniej części wpływów z handlu gazem - powiedział w czwartek eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski, komentując porozumienie PE i krajów UE ws. nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii.

13:28 W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zaapelował o nałożenie sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego działalność na rzecz Rosji.

13:21 Budynek mieszkalny i biurowiec zostały zniszczone w czwartek w rosyjskich atakach w kontrolowanym przez Ukrainę mieście Bachmut, pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy; z gruzów uratowano sześć osób – przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

12:51 Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrację jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy - poinformowano w wydanym w czwartek oświadczeniu.

12:28 Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

12:17 28 kwietnia Bundestag zdecydował o dostarczeniu Ukrainie broni ciężkiej, jednak od tej "historycznej decyzji Ukraina nie otrzymała od Niemiec żadnej broni ciężkiej" -  powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk gazetom grupy medialnej Funke. Jego zdaniem rząd kanclerza Olafa Scholza "nie ma woli", by pomóc Ukrainie w tej kwestii.

12:03 Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.

11:54 Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę; są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad – podała stacja Sky News.

11:37 Szwajcaria wznowi działalność swojej ambasady w Kijowie, która od 4 kwietnia jest zamknięta w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – podała w czwartek stacja Sky News, cytując komunikat szwajcarskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

11:14 Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.

11:10 "Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek w oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO.

11:07 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 116 tys. ukraińskich uchodźców; włoskie władze w Rzymie udostępniają tym osobom budynki mieszkalne odebrane zorganizowanym grupom przestępczym - poinformował w czwartek francuski nadawca France24.

10:25 Rosyjscy okupanci próbują zorganizować w Mariupolu tournee prasowe dla zagranicznych dziennikarzy; przestrzegam przed udziałem w tego rodzaju propagandowych inscenizacjach, służących powielaniu kłamstw na temat Ukrainy - napisał w czwartek na Telegramie ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

 

10:14 Ukraińcy są na linii frontu militarnego i odpierają wojska rosyjskie, a my musimy wygrać na tym drugim froncie i zniszczyć potencjał ekonomiczny Rosji - mówił w czwartek na konferencji PISM premier Mateusz Morawiecki.

09:56 Wzywam do izolacji prezydenta Rosji, dyplomacja wymaga dialogu, ale nie można negocjować z terrorystami; przestępcy muszą zostać osądzeni, a ideologia Ruskiego miru musi zostać pokonana i wyeliminowana - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji PISM Strategic Ark.

09:31 Ponad 9 tys. osób wjechało w środę do Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą w województwie lubelskim, na Ukrainę wyjechało ponad 12 tys. osób. Odprawy odbywają się na bieżąco.

09:07 Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; zniszczono co najmniej osiem domów mieszkalnych - poinformował w czwartek szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

08:47 Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

08:24 Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

08:02 Stanowcza reakcja Zachodu i niepowodzenia Rosji na Ukrainie pokazały władzom Chin, że inwazja na Tajwan oznaczałaby większe koszty i prawdopodobnie otwartą wojnę z USA; Pekin odłoży swoje plany w czasie – ocenił w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich ds. chińskich dr Michał Bogusz.

07:50 Rosyjskie dowództwo, próbując uzupełniać braki żołnierzy, chce zaangażować w działania wojenne w obwodzie donieckim studentów szkół wyższych - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 19.05.2022 щодо російського вторгнення. Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, May 18, 2022

07:34 Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis 161.ru.

07:15 W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w środę w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

07:09 Bez Polski mielibyśmy znacznie mniejsze szanse na zwycięstwo w tej wojnie – powiedziała „Rzeczpospolitej" szefowa opozycyjnej ukraińskiej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko. Była premier Ukrainy wyraziła też swój sceptycyzm, jeśli chodzi o negocjacje z Rosją.

06:45 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał informacje Kremla dotyczące rzekomego zastosowania przez Moskwę supernowoczesnej broni laserowej do ostatniego okresu II wojny światowej, gdy nazistowskie Niemcy łudziły się, że użycie tzw. "wunderwaffe" ("cudownej broni" - PAP) mogło zmienić wynik wojny.

 

Ми пам'ятаємо про Крим. І ми ніколи не забудемо ані 1944 рік – геноцид, який влаштувала кримським татарам радянська влада. Ані 2014 рік – другу хвилю знищення усього вільного на півострові Крим. Спеціально саме в цей день підписав закон про захист осіб, яких окупанти позбавили свободи, а також про захист членів родин таких людей. Йдеться про усіх бранців Кремля – і в Криму, і в окупованій частині Донбасу. Закон дає їм більше захисту та допомоги від держави.

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, May 18, 2022

22:57 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: w obwodzie ługańskim na „tymczasowo zagarniętych terytoriach” odbyły się 16 i 17 maja protesty osób, których najbliżsi zostali wcieleni przez Rosjan do wojska. Protestujący domagali się m.in. powrotu tych ludzi do domów. 

22:37 Kasparow: Przyszłość rosyjskiego reżimu zależy od sankcji. Jeżeli wolny świat jest gotowy powiedzieć jasno, że nie będzie cofnięcia sankcji, dopóki Ukraina nie będzie wyzwolona, nie będzie reparacji, a zbrodniarze nie staną przed sądem, to równa się zmianie reżimu - powiedział rosyjski opozycjonista Garri Kasparow.

22:17 Justin Trudeau: „Decyzja Putina o wydaleniu kanadyjskich mediów z Moskwy jest próbą uciszenia ich przed przedstawianiem faktów ”. 

22:03 Cannes 2022. Zaprezentowano "Tchaikovsky’s Wife" rosyjskiego reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa. "Wojna zabija ludzi, sztuka zaś uświadamia nam, jak ważne jest ratowanie każdego życia" – mówił artysta przed pokazem.

O małżeństwie rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego opowiada film "Tchaikovsky’s Wife" Kiriłła Sieriebriennikowa, który zaprezentowano w środę w konkursie głównym 75. festiwalu w Cannes. "Wojna zabija ludzi, sztuka zaś uświadamia nam, jak ważne jest ratowanie każdego życia" – mówił rosyjski reżyser przed pokazem.

21:43 MSZ Ukrainy: nasz kraj zasługuje na indywidualne podejście w sprawie przyznania statusu kandydata do UE. 

Ukraina zasługuje na indywidualne i merytoryczne podejście, jeśli chodzi o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej, poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba po spotkaniu z holenderskimi parlamentarzystami.

21:37 „De Groene Amsterdammer”: co najmniej sto rosyjskich firm, w tym należąca do jednego z ministrów, ukryło się w ostatnich latach w nielicencjonowanym sektorze powierniczym w Niderlandach.

21:30 "Forbes":  Zmęczenie wojną i oszustwa wpływają na zmniejszanie się zagranicznej pomocy dla Ukrainy - ocenia w środę dwutygodnik "Forbes". Podaje on, że na przestrzeni ubiegłego tygodnia Ukrainie dostarczono 39 proc. mniej pomocy humanitarnej niż w ostatnim tygodniu marca, kiedy dostawy osiągnęły najwyższy poziom.

21:10 Armia ukraińska odparła w ciągu ostatniej doby 16 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie; zestrzelono samolot Su-34 – poinformował w środę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów działających na wschodzie kraju.

Jak głosi komunikat sztabu, siły ukraińskie zniszczyły osiem czołgów, 17 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego, cztery samochody opancerzone i sześć innych pojazdów.

Fot. Facebook

 

W niebie nad Donbasem oddziały obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34.

20:27 Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak poinformował w środę, że trwa proces ewakuacji obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu i że proces ten jest trudny. Zaapelował, by na razie powstrzymać się od komentowania sytuacji.

20:00  „Bild”: USA i Polska w czołówce państw pomagających Ukrainie.

19:37 USA ponownie otworzyły ambasadę w Kijowie.

W Kijowie w środę otwarta została ponownie ambasada Stanów Zjednoczonych - poinformował rzecznik placówki Daniel Langenkamp. "Oficjalnie wznawiamy działalność" - podkreślił.

Ambasada USA w Kijowie została zamknięta 14 lutego, na 10 dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, a jej pracownicy spędzili pierwsze dwa miesiące wojny w Polsce.

19:20 MSZ Ukrainy: Wzywamy społeczność międzynarodową do uznania wysiedleń Tatarów krymskich z 1944 roku za ludobójstwo i dołączenie do wysiłków mających na celu zakończenie okupacji półwyspu: Rosja musi odpowiedzieć za swoje zbrodnie przeciwko ludności, popełniane także na Krymie - zaapelowało ukraińskie MSZ.

19:05 Armia ukraińska odbiła z rąk rosyjskich miejscowość Dementijiwka w obwodzie charkowskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem na Facebooku.

18:50 Ukraińskie MON: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi. 

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr. 

"Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na wodach Morza Czarnego i Azowskiego nadal prowadzą działania zwiadowcze i tworzą wsparcie ogniowe dla oddziałów na kierunku nadmorskim" - oświadczył Motuzjanyk.

Mówiąc o 24 "kalibrach" na jednostkach rosyjskich rzecznik ocenił, że okręty te są w stanie gotowości do użycia tych pocisków.

Na briefingu Motuzjanyk powiedział m.in., że celem ofensywy rosyjskiej jest teraz "osiągnięcie pełnej kontroli nad obszarami obwodów donieckiego, ługańskiego i chersońskiego oraz zapewnienie trwałości korytarza lądowego z okupowanym Krymem".

18:40 Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy (DBR):  został zatrzymany zastępca dyrektora generalnego elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

 

18:20 Ukraińskie media: Rosyjski pociąg pancerny stał się celem ataku partyzantów w Melitopolu, okupowanym przez wojska rosyjskie mieście na południu Ukrainy - poinformował w środę ukraiński portal zn.ua.

18:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji. Skierował też do Rady Najwyższej (parlamentu) odpowiednie projekty ustaw.

17:47 Niemcy. Rząd poparł szybkie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. 

17:27 Ukraińskie media: Parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) masowo przechodzą pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował portal risu.ua.

W ostatnim czasie zjawisko narasta i ma związek z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę. W poniedziałek padł rekord: tego dnia 21 parafii UCP PM przeszło do CPU.

17:17 Biuro byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrodera (SPD), finansowane ze środków publicznych, ma zostać zlikwidowane; powodem jest praca Schroedera dla rosyjskich firm energetycznych (m.in. Gazprom, Rosnieft, Nord Stream AG), odmowa odcięcia się od polityki Rosji i pozostawanie w zażyłości z jej przywódcą - Władimirem Putinem.

17:05 Ukraińskie władze: liczymy na 492 mln USD pomocy od Banku Światowego na funkcjonowanie administracji. 

Prowadzimy rozmowy na temat udzielenia Ukrainie pomocy przez Bank Światowy w wysokości 492 mln dolarów na poprawę funkcjonowania administracji państwowej - poinformowała w środę szefowa Narodowej Agencji ds. Służby Państwowej Ukrainy Natalia Aliuszyna.

Fot. https://nads.gov.ua

17:00 Minister finansów USA Yellen: Rosyjska gospodarka jest w recesji, panuje wysoka inflacja, system finansowy boryka się z dużymi problemami; sankcje mają kolosalny wpływ na Rosję, która jest de facto odcięta od światowych rynków kapitałowych - oceniła w środę szefowa resortu finansów USA Janet Yellen.

16:45 Reuters: Rosja używa na Ukrainie broni laserowej nowej generacji, która wykorzystywana jest przede wszystkim do niszczenia ukraińskich dronów. 

16:30 Wszyscy Ukraińcy powrócą do swoich domów, tak jak Tatarzy krymscy powrócili do swoich - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym na Facebooku z okazji rocznicy deportacji Tatarów krymskich.

16:20 Niemcy. Friedrich Merz: „to strategia opóźniania” – oświadczył szef opozycyjnej partii CDU, oskarżając kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. „Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy” – powiedział Merz w środę w programie RTL Direkt.

16:10 Liczba zabitych w przeprowadzonym we wtorek rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim Ukrainy wzrosła do 11; rannych zostało 14 osób - poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Wcześniej informowano o 8 zabitych i 11 rannych.

Według informacji przekazanych przez ukraińskie służby, w wtorek wczesnym rankiem na Desną spadły cztery rosyjskie rakiety, z których dwie uderzyły w jeden z budynków. 

16:00 W pierwszym procesie o zbrodnie wojenne rosyjski żołnierz przyznał się do przed sądem kijowskim do zabicia cywila. 

21-letni sierżant rosyjskiej jednostki pancernej Wadim Szyszymarin przyznał się w środę przed kijowskim sądem do zastrzelenia 28 lutego ukraińskiego cywila. To pierwszy proces, w którym sądzone są rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie.

15:45 Rada Miejska Mariupola: Rosyjscy okupanci chcą zetrzeć Mariupol z powierzchni ziemi - poinformowała w środę Rada Miejska Mariupola. Portal Ukrainska Prawda przytoczył wpis władz miasta opublikowany w środę na Telegramie:

Fot. t.me

15:30 Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że organizacje międzynarodowe powinny zjednoczyć się, by zapobiec wybuchowi epidemii w mieście i pogłębieniu się w Mariupolu kryzysu humanitarnego.

Na briefingu dla prasy mer przekazał, że sytuacja w Mariupolu jest trudna. Brakuje jedzenia, wody i lekarstw. Praktycznie nie ma elektryczności, a w miejscach, gdzie Rosjanie próbują podłączyć prąd, wybuchają pożary.

15:12 "Ukraina zasługuje na indywidualne i merytoryczne podejście, jeśli chodzi o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej" - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba po spotkaniu z holenderskimi parlamentarzystami.

15:08 Obwód Ługański jest całkowicie pozbawiony elektryczności. Okupanci zniszczyli ostatnią stację roboczą - podała Ukraińska Prawda.

15:06 Rosja utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w rejonach (powiatach) obwodów briańskiego i kurskiego w pobliżu granicy z Ukrainą, aby wiązać w ten sposób nasze siły; wróg organizuje też prowokacje i ostrzeliwuje przygraniczne ukraińskie miejscowości - poinformował w środę rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

14:45 Rosja utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w rejonach (powiatach) obwodów briańskiego i kurskiego w pobliżu granicy z Ukrainą, aby wiązać w ten sposób nasze siły; wróg organizuje też prowokacje i ostrzeliwuje przygraniczne ukraińskie miejscowości - poinformował w środę rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

14:16 Komisja Europejska zaproponowała dodatkową pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w 2022 r. w związku z agresją Rosji na ten kraj.

14:03 Z Donbasu ewakuowano 185 etnicznych Turków zamieszkujących wschód Ukrainy, których umieszczono następnie w specjalnym centrum na wschodzie Turcji - podała w środę agencja Anatolia.

13:48 MSZ Rosji zakomunikował władzom Hiszpanii wydalenie 27 dyplomatów tego kraju zatrudnionych w ambasadzie w Moskwie. Decyzja ma związek z kwietniowym wydaleniem przez rząd Pedro Sancheza 25 rosyjskich dyplomatów i pracowników ambasady w Madrycie.

13:22 Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało w środę o wydaleniu 34 dyplomatów i pracowników ambasady Francji w Moskwie. Stanowczo potępiamy tę pozbawioną podstaw decyzję - przekazano w komunikacie francuskiego MSZ.

13:01 W 16 obwodach Ukrainy wybudujemy łącznie około 32 tys. mieszkań dla przesiedleńców wewnętrznych, po około 2 tys. lokali na obwód - poinformował w środę wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

12:43 Od 1 czerwca uchodźcy wojenni z Ukrainy zobowiązani będą do zapłacenia za korzystanie z komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej zgodnie z obowiązującym cennikiem – zakomunikował w środę bielski magistrat.

12:15 Polska zadeklarowała zgłoszenie Ukrainy jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej i wsparcie jej w kwestiach proceduralnych - poinformowała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.

12:00 Polska nie jest jedynym państwem zainteresowanym pomocą energetyczną dla Ukrainy - powiedziała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.

11:37 Według rosyjskiego ministerstwa obrony od poniedziałku poddało się 959 ukraińskich żołnierzy, którzy przebywali na terenie kombinatu Azowstal w Mariupolu – podała agencja Reutera we wtorek.

11:05 O kolejnych ostrzałach obwodu sumskiego z terytorium Rosji poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywicki.

10:35 Ukraina ryzykuje, że pierwszy proces w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych w tym kraju nie zostanie przeprowadzony w Kijowie z należytą rzetelnością z powodu pośpiechu i trwających działań wojennych - mówi dziennikowi „Le Figaro” międzynarodowa śledcza kryminalna i ekspert ONZ Celine Bardet.

10:11 Rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi; placówka doszczętnie spłonęła - poinformował na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

09:45 W ciągu ośmiu ostatnich dni, poczynając od 10 maja, liczba osób wjeżdżających na Ukrainę przez zachodnią granicę (w tym z Polską) przewyższała każdego dnia liczbę osób opuszczających kraj; są to rekordowe dane, nienotowane od początku rosyjskiej inwazji - oświadczyła w środę ukraińska służba graniczna.

09:38 W środę rano wojska rosyjskie przeprowadziły kolejny atak rakietowy na obwód odeski – poinformowało dowództwo operacyjne Południe. Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych zawiadamia o jednym rannym po ataku rakietowym w Mikołajowie.

 

09:33 Rząd Australii ogłosił w środę kolejny pakiet sankcji na rosyjskie i białoruskie podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe restrykcje obejmą m.in. rosyjskich urzędników, propagandystów, farmy trolli, grupę Wagnera oraz dwie białoruskie firmy zbrojeniowe.

09:21 Ruch oporu w Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy wyeliminował wysokich rangą wojskowych z Rosji - powiadomiły w środę na Telegramie władze tego regionu. Poinformowano również, że pod Zaporożem powstały dwie linie fortyfikacji w celu obrony miasta przed spodziewanym szturmem rosyjskich sił.

09:12 Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.

08:43 Wojska rosyjskie, od 84 dni prowadzące inwazję na Ukrainie, straciły dotąd około 28,3 tys. żołnierzy - poinformował w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród szacowanych strat rosyjskich w sprzęcie sztab wymienił 1235 czołgów i 202 samoloty.

08:20 Czworo kolejnych mieszkańców obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy poniosło we wtorek śmierć w rezultacie rosyjskiej inwazji: dwóch cywilów zginęło w ostrzałach w Popasnej i Zołotem, a dwóch zmarło w Prywilli na skutek wybuchu miny - napisał w środę na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

07:48 Poddanie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wynikało z taktycznego porozumienia Ukrainy z Rosją; strona ukraińska liczy na uratowanie obrońców fabryki, a Kreml będzie mógł dzięki temu ogłosić przejęcie pełnej kontroli nad miastem - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w opublikowanym w środę raporcie.

07:25 Wykorzystywanie przez Rosję personelu pomocniczego, w tym oddziałów czeczeńskich, do przełamania ukraińskiego oporu w Mariupolu świadczy o jej poważnych problemach z zasobami na Ukrainie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:13 Siły ukraińskie w dalszym ciągu powstrzymują ofensywę wojsk rosyjskich na południu Ukrainy; minionej doby zabiły 130 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły dwa składy amunicji – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

07:10 Gdy rosyjska agencja informacyjna Sputnik zniknęła z europejskiego rynku, to chińskie media zaczęły rozpowszechniać w naszym regionie propagandę władz na Kremlu – mówi PAP Alicja Bachulska, analityczka ds. Chin w Ośrodku Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej i projekcie MapInfluenCE.

07:00 Zwycięstwo w wojnie z Rosją jest dla nas jedynym sposobem na ocalenie życia; z każdym tygodniem dostajemy więcej uzbrojenia i wygrana jest coraz bliżej – powiedział w rozmowie z PAP ukraiński deputowany Nikita Poturajew.

06:43 Kwestie w relacjach polsko-ukraińskich, szczególnie zaszłości historyczne, są chętnie wykorzystywane przez rosyjską propagandę w celu skłócenia Polaków i Ukraińców – oceniła w rozmowie z PAP Katarzyna Chawryło, ekspertka warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW). Dodała, że propagandyści Kremla starają się z negatywnym przekazem o uchodźcach dotrzeć do wszystkich krajów UE.

06:41 W rejonie Bachmutu i Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozmieściły 15 śmigłowców dla wsparcia ofensywy naziemnej – informuje w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej.

05:57 W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.

04:02 Administracja USA omawia z rządami sojuszniczymi możliwe sposoby eksportu zboża przygotowanego na eksport z Ukrainy, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską, poinformowało we wtorek CNN opierając się na anonimowych źródłach w amerykańskiej i europejskiej dyplomacji.

03:12 Na przełomie czerwca i lipca ukraińskie wojsko może kontratakować na wszystkich frontach, powiedział we wtorek w ukraińskiej telewizji Rostisław Smirnow, doradca ministra spraw wewnętrznych, informuje korespondent Ukrinform.

01:56 Bułgaria ma wystarczające możliwości napraw ukraińskiego sprzętu wojskowego, więc oczekiwania Kijowa w tym zakresie są realistyczne, poinformowało we wtorek ministerstwo obrony tego kraju, przekazuje Ukrinform.

01:04 Dziesiątki tysięcy Ukraińców jest przetrzymywanych w obozach na terenie Federacji Rosyjskiej utworzonych na wzór nazistowski, powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na Festiwalu Filmowym w Cannes, donosi korespondent Ukrinform.

 

I continue to gather the largest possible international audience for Ukraine. To support our state at all levels. And to put pressure on Russia at all levels. Information, diplomatic and cultural pressure is what we need. So that, as in the days of World War II, the struggle for freedom can rely in particular on the power of art.

Posted by Володимир Зеленський on Tuesday, May 17, 2022

 

00:29 Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

00:02 Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

23:35 Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. „Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę” – pisze we wtorek portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung” (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet „ponad dekadę”.

22:53 Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika „Merkur”.

22:43 Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.

22:31 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.

22:24 Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i  Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim – poinformował we wtorek wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

22:09 Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro - poinformował we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.

21:14 Na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek rząd Czech zdecydował o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie o 30 dni regulacji wyjątkowej, związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie jest potrzebne przede wszystkim, aby kwaterować ludzi, także w miejscach, w których normalne przepisy na to nie pozwalają.

20:45 Rosjanie we wtorek siedmiokrotnie ostrzelali terytoria przy granicy w obwodzie sumskim, dwa razy – w obwodzie czernihowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy.

 

‼️ Ворог продовжує обстріли та збройні провокації на кордоні Сьогодні після обіду від ворожого вогню постраждали...

Posted by Державна прикордонна служба України on Tuesday, May 17, 2022

20:21 Nie dopuścimy do tego, by skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość - stwierdził premier Mateusz Morawiecki mówiąc o działaniach rządu w sprawie wsparcia rodzin z kredytami hipotecznymi.

19:53 17 maja rozpoczyna się kilkudniowa wizyta solidarności grupy polskich biskupów w Ukrainie.