Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą skuteczniejszego realizowania wspólnej polityki rządu

2022-07-05 17:17 aktualizacja: 2022-07-06, 10:01
Fot. Fb Kancelaria Premiera
Fot. Fb Kancelaria Premiera
Różnorodność w obozie Zjednoczonej Prawicy jest ważna, ale pokazywanie różnic na zewnątrz służy opozycji. Potrzebujemy tutaj lepszej koordynacji, dlatego we wtorek przyjęliśmy uchwałę przypominającą obowiązujące ministrów zasady realizowania wspólnej polityki ustalonej przez Radę Ministrów - przekazał PAP polityk zbliżony do rządu.

"W PiS od dłuższego czasu dojrzewało przekonanie, że to co robi Solidarna Polska jest niebezpieczne dla całej Zjednoczonej Prawicy, a korzysta na tym wyłącznie opozycja" - mówi PAP źródło w PiS.

Polityk wskazał na ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Solidarnej Polski dotyczące m.in. środków z unijnego Funduszu Odbudowy, czy rzekomego wprowadzania nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych, pomimo tego, że "stanowisko rządu w tym zakresie jest przecież klarowne i zgodne".

"O trudnych tematach można i należy dyskutować, ale w gronie decyzyjnym, na posiedzeniach rządu, ale na zewnątrz potrzebny jest jednolity, skoordynowany przekaz. Tym bardziej w czasie kryzysu geopolitycznego i gospodarczego" - powiedział PAP polityk zbliżony do rządu.

W uchwale, do której dotarła PAP, czytamy, że Rada Ministrów wskazuje wszystkim ministrom wchodzącym w jej skład, że zobowiązani są do realizowania wspólnej polityki ustalonej przez Radę Ministrów. Jak zaznaczono, zgodnie z zapisami ustawy o Radzie Ministrów "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd, które ma charakter wiążący i nie może być publicznie kwestionowane".

"Większość parlamentarna, z której wyłoniony został rząd, reprezentuje szeroki zakres idei patriotycznych, co naturalnie powoduje, że w odniesieniu do niektórych spraw mogą powstawać różne oceny i opinie. Posiedzenia Rady Ministrów oraz jej ciał pomocniczych stanowią przestrzeń swobodnej wymiany poglądów oraz uwag dotyczących propozycji przedkładanych przez ministra właściwego dla danej sprawy. Uwagi i zastrzeżenia można podnosić także na właściwych etapach rządowego procesu legislacyjnego. Nie należy natomiast publicznie, poza wspomnianymi procedurami, kwestionować działalności innego członka rządu" - głosi uchwała.

Podkreślono w niej, że każdy z członków Rady Ministrów ma określony obszar obowiązków i odpowiedzialności, a w wystąpieniach publicznych, w szczególności w obszarach działania innych członków rządu, ministrowie związani są stanowiskiem Rady Ministrów.

"Działania komunikacyjne powinny być skierowane na realizację polityki ustalonej przez rząd. Członkowie Rady Ministrów oraz urzędy ich obsługujące są zobligowane do koordynowania polityki komunikacyjnej z rzecznikiem prasowym rządu" - wskazano.

"Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy rząd staje w obliczu kolejnych wyzwań. Najpierw pandemia COVID-19, później działania destabilizujące na granicy z Białorusią, teraz bezprawna i barbarzyńska agresja Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i wiążąca się z tym inflacja oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Szereg wyzwań i problemów, z którymi obecnie się mierzymy mogą być rozwiązane wyłącznie w ramach stabilnej polityki rządu" - czytamy w uchwale. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

mj/