Zełenski: Rosja po raz kolejny udowadnia, że jest państwem sponsorującym terroryzm [RELACJA NA ŻYWO]

2022-08-05 07:07 aktualizacja: 2022-08-06, 07:40
Fot. PAP/EPA/ ALISA YAKUBOVYCH
Fot. PAP/EPA/ ALISA YAKUBOVYCH
Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:59 Bułgaria zaprzestała wydawania wiz turystycznych Rosjanom i wiz dla właścicieli nieruchomości. Wcześniej Federacja Rosyjska zadeklarowała 14 bułgarskich dyplomatów persona non grata.

22:29 Insider i Bellingcat identyfikują rosyjskiego żołnierza, który odciął genitalia ukraińskiemu jeńcowi i zabił go. Jak dowiedzieli się śledczy, był to Ochur-Suge Mongush, urodzony w 1993 roku najemnik z batalionu Akhmat.

21:54 Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:37 Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne - podała w piątek agencja Reutera.

21:03 Oksana Pokalczuk, szefowa ukraińskiego biura organizacji pozarządowej Amnesty International (AI), poinformowała w piątek o tym, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię.

19:49 Ukraina może we wrześniu zacząć eksportować ze swoich portów zebraną podczas tegorocznych żniw pszenicę - przekazał w piątek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Dodał, że liczy na to, że każdego miesiąca drogą morską będzie wywożone 3-3,5 mln ton zbóż.

19:13 Po raz kolejny w ciągu ostatnich godzin rosyjskie wojska ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; w wyniku uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej istnieje ryzyko wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych - zaalarmował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom.

 

18:59 "The Washington Post" skomentował spotkanie prezydenta Rosji i Turcji. Putin ma wykorzystywać Erdogana do zakupu ropy, czołgów.

18:54 Naukowcy wydali ekspertyzę na temat kontrowersyjnej wypowiedzi muzyka Jurija Szewczuka, oskarżonego o „dyskredytację” armii rosyjskiej.

18:49 Rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację na dwa sposoby: werbują więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa i formują "bataliony narodowe" w republikach typu Tatarstan; Kreml robi wszystko, by uniknąć powoływania na front etnicznych Rosjan - ocenił w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:15 Ukraiński rząd zatwierdził dekret prezydenta Zełenskiego o konfiskacie ponad 900 rosyjskich nieruchomości na ukraińskim terytorium.

17:56 Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich - powiadomił w piątek portal tsn.ua za lokalnymi władzami.

17:17 Brytyjski artysta Ozzy Osbourbe wydaje specjalną edycję najnowszej płyty, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

 

16:56 Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy; w wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom.

 

16:54 Co najmniej 22 osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Według gubernatora obwodu mikołajowskiego Witalija Kima w wyniku ataku są też ofiary śmiertelne; nie podano ich liczby.

 

16:28 Rząd Ukrainy zatwierdził projekt dekretu prezydenta o konfiskacie 903 rosyjskich aktywów w tym kraju, spośród których 824 jest związanych z własnością mienia ruchomego i nieruchomego - poinformował w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

15:54 Ambasador Bułgarii w Moskwie Atanas Krystin został wezwany w piątek do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, gdzie wręczono mu notę z informacją o wydaleniu z Rosji 14 dyplomatów i pracowników ambasady oraz konsulatów  - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii..

15:30 Polska była w czerwcu zdecydowanym liderem wśród państw Unii Europejskiej pod względem liczby uchodźców przybyłych z Ukrainy; z ochrony tymczasowej skorzystało w Polsce ponad 60 tys. osób, natomiast w drugiej w tym zestawieniu Rumunii ponad 10 tys. - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

15:16 Na okupowanych terenach Ługańszczyzny trwa polowanie na mężczyzn w wieku poborowym; w proces przymusowej mobilizacji do rosyjskiej armii włączono już działy kadr w firmach i nauczycieli, a powołania na front wręcza się nawet w sklepach i na targowiskach - powiadomił w piątek lojalny wobec Kijowa szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

15:09 Rozpoczęły się rozmowy Władimira Putina z prezydentem Turcji.

15:03 Osoby, które przybywają na granicę Łotwy z Rosji czy Białorusi i popierają rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, nie są wpuszczane na Łotwę - poinformowała w piątek łotewska straż graniczna.

14:50 Przedstawiciele Muzeum Berlin Story Bunker wystąpili o zgodę na wystawienie zdobytego przez Ukraińców rosyjskiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia przed ambasadą Rosji na Unter den Linden w stolicy Niemiec. Władze dzielnicy Mitte nie wyraziły zgody.

14:13 Rosyjski prezydent Władimir Putin "chciał zniszczyć państwo ukraińskie" jednak tym, co uzyska będą nowe narodziny Ukrainy; kraj jest gotów walczyć o swą tożsamość - powiedział były prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma w wywiadzie dla rosyjskiej redakcji BBC.

14:08 Dotychczasowy kolaboracyjny szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ustąpił ze stanowiska; rolę zarządcy regionu z nadania Kremla przejął już oficjalnie funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Jelisiejew - poinformował w piątek rządowy ukraiński serwis Centrum Narodowego Sprzeciwu.

13:34 Samozwańcze władze na okupowanych terenach na południu Ukrainy zmuszają cywilów do przyjmowania rosyjskich paszportów, uzależniając od tego zgodę m.in. na rejestrację pojazdów czy prowadzenie działalności gospodarczej - powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

12:50 UE postanowiła nałożyć sankcje na dwie kolejne osoby w związku z trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę. Chodzi o byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

12:38 "Ukraińskie biuro Amnesty International stanowczo odżegnuje się od raportu organizacji, w którym zarzuca się wojsku ukraińskiemu łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej" - poinformowała szefowa ukraińskiego przedstawicielstwa AI, Oksana Pokalczuk.

12:25 Do piątku Unia Europejska z powodzeniem skoordynowała 1000 ewakuacji medycznych ukraińskich pacjentów za pośrednictwem mechanizmu ochrony ludności, aby zapewnić im specjalistyczną opiekę zdrowotną w szpitalach w całej Europie - podała Komisja Europejska.

11:56 Dwudniowa godzina policyjna obowiązywać będzie od piątkowego wieczora w Mikołajowie, ważnym mieście portowym na południu Ukrainy - poinformowały władze regionalne. Godzina policyjna obowiązywać będzie do godzin porannych 8 sierpnia.

10:28 Siły zbrojne Ukrainy zajęły wieś Dmytriwka w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju - poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

"Nasi obrońcy wyzwolili z rąk okupantów i całkowicie kontrolują wieś Dmytriwka w rejonie (powiecie) iziumskim. Zniszczyli przy tym wiele sprzętu i piechoty przeciwnika" - oświadczył Syniehubow.

09:55 Po pierwszym transporcie ukraińskiego zboża władze w Kijowie wezwały do rozszerzenia umowy, która łagodzi rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym, na inne produkty, takie jak metale - informuje w piątek "Financial Times".

09:27 Rosyjska armia ostrzelała budynki mieszkalne w rejonie Dniepru - przekazał portal Nexta cytując informuję szefa obwodowej administracji wojskowej dniepropietrowska Valentina Reznichenko.

09:12 Jak przekazała Straż Graniczna, od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,274 mln osób. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 25 tys. osób.

08:44 Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:38 "Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii" - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.

08:32 Choć plany Rosji wobec Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostają niejasne, działania jej wojsk prawdopodobnie podważyły bezpieczeństwo i pewność normalnej pracy tego obiektu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

06:52 Wojska rosyjskie prowadzą operację ofensywną w kierunku Bachmutu i Awdijiwki, miast w obwodzie donieckim, i próbują stworzyć warunki do zajęcia Bachmutu i miasta Sołedar – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie zamieszczonym w piątek na Facebooku.

01:07 Macedonia Północna przekaże Ukrainie cztery samoloty bojowe produkcji radzieckiej Su-25 - poinformował w czwartek portal MKD. Ministerstwo obrony w Skopje ani nie potwierdziło, ani też nie zdementowało tej informacji.

23:01 "Strategia globalistycznych przywódców prowadzi do eskalacji i wydłużenia wojny na Ukrainie" - oświadczył w czwartek premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji konserwatystów Conservative Political Action Committee (CPAC) w Dallas w Teksasie. Wezwał przy tym do negocjacji między USA i Rosją.

22:30 Amnesty International próbuje "objąć amnestią" kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę - oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując raport tej międzynarodowej organizacji pozarządowej.

Prezydent poinformował, że prawie 200 obiektów religijnych różnych wyzwań zostało zniszczonych albo uszkodzonych w rosyjskich atakach. Zniszczeniu uległo też prawie 900 placówek medycznych i ponad 2200 placówek oświatowych.

"Okupanci niejednokrotnie świadomie uderzali z artylerii i moździerzy w kolejki ludzi, w autobusy ewakuacyjne, przystanki transportu publicznego. Rosyjska armia nie powstrzymywała się nawet przed atakami na miejsca pamięci ofiar Holokaustu, na cmentarze, obóz z jeńcami wojennymi w Ołeniwce. I z jakiegoś powodu nie ma raportów na ten temat" - powiedział Zełenski.

"Taka amoralna wybiórczość" - podsumował.