Rosjanie ponownie atakują Charków. Zniszczenia w obwodzie są ogromne [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-20 07:33 aktualizacja: 2022-09-21, 15:12
Zniszczenia w Charkowie. Fot. PAP/Abaca
Zniszczenia w Charkowie. Fot. PAP/Abaca
Rosyjskie wojska ponownie zaatakowały Charków. Ukraińcy odzyskali panowanie w obwodzie, jednak wciąż muszą bronić regionu przed kolejnymi napaściami ze strony okupanta.

14:59 W kilku miastach Rosji w środę zatrzymano uczestników protestów przeciwko ogłoszonej tego dnia przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji - relacjonują media. W Moskwie akcja demonstracja ma odbyć się wieczorem.

Na Syberii, w Irkucku, na centralnym placu miasta zgromadziło się ok. 60 osób. Akcję rozpędzono, zatrzymano co najmniej 20 protestujących - podaje niezależna telewizja Dożd.

W Ułan Ude, głównym mieście Buriacji, na akcję przeciwko mobilizacji wyszło kilkadziesiąt osób, którym policjanci kazali się rozejść. Protestujący wyszli też na ulice w Chabarowsku. Tam policjanci sprawdzają dokumenty uczestnikom manifestacji. Portal Meduza pisze również o demonstracji w Jakucku i Tomsku.

W Moskwie akcja protestu ma rozpocząć się o godz. 19 miejscowego czasu (godz. 18 w Polsce). 

14:40 Ogłaszając częściową mobilizację w Rosji, prezydent tego kraju Władimir Putin przedstawił plan "utylizacji Rosjan" – skomentował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow .

„Plan Putina 'Trójkąt Bermudzki' to kompleksowy program utylizacji Rosjan. Ucieczka od mobilizacji – więzienie – (prywatna organizacja najemnicza - PAP) Grupa Wagnera. Dalej – ukraiński front i biała łada” – napisał Daniłow na Twitterze.

Pisząc o białej ładzie, szef RBNiO nawiązał do głośnego reportażu w rosyjskiej telewizji państwowej, w którym opowiadano o rodzinie zabitego na froncie rosyjskiego żołnierza. Za odszkodowanie krewni wojskowego kupili biały samochód marki Łada, którym pochwalili się w telewizji.

14:05 Władimir Putin jest zainteresowany jedynie eskalacją agresji na Ukrainę - oświadczył w środę na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano, reagując na ogłoszoną przez rosyjskiego przywódcę "częściową mobilizację".

"Putin nie jest zainteresowany pokojem. Putin jest zainteresowany jedynie eskalacją agresji. Częściowa mobilizacja i referenda, to kolejny przejaw tego, że jest zdesperowany przebiegiem tej agresji" - oznajmił Stano.

"Państwa członkowskie UE odbyły już spotkanie koordynacyjne, na którym dyskutowały odpowiedź UE na trwającą agresję przeciwko Ukrainie. Chodzi o wszystkie aspekty tej agresji - popełnione zbrodnie, referenda, odkrycie masowych grobów" - dodał przedstawiciel KE.

13:01 Siły Zbrojne Ukrainy niszczą rosyjski konwój wojskowy w Nowej Kachowce.

12:24 Pierwsze damy Francji i Ukrainy, Brigitte Macron i Ołena Zełenska rozmawiały w Nowym Jorku w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat przyjmowania ukraińskich dzieci z chorobami nowotworowymi do francuskich szpitali oraz dzieci uchodźców z Ukrainy do szkół we Francji.

Pierwsze damy rozmawiały we wtorek przez około godzinę w Ukraińskim Instytucie Ameryki o tzw. operacji „Bocian”, która ma polegać na transportowaniu chorych ukraińskich dzieci i nastolatków na leczenie onkologiczne we francuskich szpitalach – podała stacja BFM TV w środę.

11:50 Tyran w końcu uruchomił w swoim kraju procesy, które go pogrzebią - skomentował ogłoszenie w Rosji mobilizacji mer stolicy Ukrainy Kijowa Witalij Kliczko. Cywilizowany świat musi zrozumieć, że zło trzeba zniszczyć u korzeni, a nie prowadzić rozmowy o negocjacjach pokojowych - zaznaczył.

 

11:20 Putin postawił „na pokerową zagrywkę i jest to katastrofalne”, skomentował w środę decyzję Moskwy o częściowej mobilizacji rezerwistów prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Cytowany przez krajową agencję STT, przyznał, że zapowiadane przez Putina tzw. referenda ws. przyłączenia wschodnich terenów Ukrainy do Rosji, mają pozorny status prawny, dzięki czemu Rosja ma uzurpować sobie prawo do interwencji na tych obszarach.

11:08 Żołnierze poborowi z obwodu leningradzkiego są przerzucani pod granicę z Ukrainą do obwodu biełgorodzkiego – powiadomiła rosyjska niezależna telewizja Dożdż, powołując się na matki żołnierzy.

10:50 Ogłoszona w środę przez Władimira Putina częściowa mobilizacja świadczy o złej sytuacji tego kraju - uważa minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. Jego zdaniem rosyjscy rezerwiści staną się "mięsem armatnim" w wojnie z Ukrainą.

10:37 W ślad za Turcją banki w Armenii, Wietnamie i Kazachstanie przestały honorować karty rosyjskiego systemu płatniczego Mir – podał w środę portal Ukrainska Prawda.

09:54 Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina częściowej mobilizacji jest "niepokojącą eskalacją" wojny na Ukrainie, a jego groźby powinny być traktowane "poważnie" - powiedziała w środę brytyjska wiceminister spraw zagranicznych Gillian Keegan.

09:49 Fikcyjne referenda i mobilizacja to oznaki słabości, porażki Rosji - przekazała w środę ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. Dodała, że USA będą nadal wspierały Ukrainę i nigdy nie uznają władzy Rosji nad zajętymi terytoriami.

09:20 Ogłoszenie mobilizacji w Rosji można było przewidzieć, ta decyzja pokazuje, że agresja tego kraju na Ukrainę nie przebiega po myśli Kremla - przekazał w środę agencji Reutera Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

09:09 Częściowa mobilizacja w Rosji obejmie 300 tys. ludzi – powiadomił minister obrony Siergiej Szojgu, informując jednocześnie, że rosyjskie straty na wojnie z Ukrainą to niecałe 6 tys. zabitych. Według Szojgu „Rosja walczy nie tyle z Ukrainą, co z całym Zachodem”.

08:32 Siły rosyjskie zabiły we wtorek sześciu cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował we środę na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Rannych zostało 20 osób.

 

08:04 Kontrofensywa na południu Ukrainy jest trudna, Rosjanie zaciekle bronią terenu, by utrzymać kontrolę nad drogami prowadzącymi na Krym - napisał portal telewizji Sky News.

07:44 Plany aneksyjne są skierowane przede wszystkim do odbiorców w Rosji – Putin liczy, że zwiększy możliwości tworzenia ochotniczych oddziałów poprzez używanie argumentu o „obronie” nowych ziem – uważa ISW w najnowszym raporcie.

06:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym orędziu zademonstrował spokój, wypowiadając się na temat pseudoreferendów, dotyczących przyłączenia do Rosji części okupowanej Ukrainy.

"Naszego zdania nie zmienia hałas ani żadne zapowiedzi" - powiedział we wtorek ukraiński lider, cytowany przez agencję dpa.

06:05 Demokratyczni i republikańscy senatorowie wezwali we wtorek, by administracja prezydenta Joe Bidena nałożyła sankcje wtórne na międzynarodowe banki, dla ochrony pułapu cenowego, jaki kraje G7 planują nałożyć na rosyjską ropę w związku z inwazją na Ukrainę.

01:56 Rosyjski żołnierz w Doniecku  szczegółowo opisuje, jak obserwował, jak jego towarzysze terroryści gwałcą Ukrainki.

01:53 Ludzie są zablokowani w Charkowie z powodu ataku rakietowego.

01:02 Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić; nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia; Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego – mówił prezydent Andrzej Duda.

Polski przywódca oświadczył w debecie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że "Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić". "Nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia. Dotyczy to każdego kraju plądrującego inny kraj. Dotyczy to dzisiejszych czasów, ale dotyczy to też niezałatwionych spraw z przeszłości. Mówię to jako polski prezydent. Prezydent Polski, która została tak straszliwie doświadczona II wojną światową" – oświadczył.

Zapewnił, że Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego, zarówno na poziomie państwowym, jak i indywidualnym. "Ta wojna musi zostać załatwiona w taki sposób, że agresor zapłaci za wyrządzone straty, za wyrządzone szkody" - powiedział.

00:22 W tym roku z powodu wojny ukraińskie zbiory będą mniejsze o 35 proc.; szacuje się, że z powodu wojny w Ukrainie liczba osób cierpiących chroniczny głód wzrośnie w tym roku o około 47 mln osób – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Polski przywódca zwracał uwagę, że jednym z najbardziej tragicznych globalnych skutków rosyjskiej agresji jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu, które zawisło nad znaczną częścią świata.

"Od samego początku inwazji Rosja świadomie oraz cynicznie niszczy zasiewy i maszyny rolne, a sama inwazja radykalnie zmniejszyła ukraińskie zbiory. Uzyskane przez nas dane mówią jasno: Rosja zajęła areały uprawne stanowiące 22 proc. wszystkich gruntów rolnych na Ukrainie. Piąta część ziemi, która jest spichlerzem wielu państw pozaeuropejskich; ziemi, na której uprawia się blisko 30 proc. światowego potencjału zbóż ozimych, nagle w tym sezonie nie wydała plonów lub jej plony zostały zrabowane" – wskazywał Duda, i przypomniał, że Ukraina to jeden z najważniejszych na świecie producentów żywności.

23:39 Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z głównym prokuratorem Ukrainy i zgodził się na zacieśnienie współpracy w celu ścigania osób zaangażowanych w zbrodnie wojenne i inne przestępstwa na Ukrainie.

Garland i ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin omówili wysiłki mające na celu pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności w następstwie inwazji Rosji i podpisali protokół ustaleń, który ułatwi bliższą współpracę - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat Departamentu Sprawiedliwości.

W piątek Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby nazwał doniesienia o masowym grobie liczącym ponad 440 ciał w odzyskanym z rąk rosyjskiego wojska mieście Izium na wschodzie Ukrainy "przerażającymi".

Kirby zapewnił, że rząd USA będzie nadal wspierał wysiłki zmierzające do udokumentowania rosyjskiego okrucieństwa i zbrodni wojennych w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które za nimi stoją.

22:57 Niezalezna.pl: Rosyjscy żołnierze napisali raport o sytuacji na froncie. Ze zdjęcia listu, które pojawiło się w serwisie Telegram, wynika że odmawiają dalszej walki.

dalszej walki. Fot. Telegram

22:30 NEXTA: Ramzan Kadyrow opublikował nagranie z planem "nowego odwetu". 

22:00 Biełsat: Rada Najwyższa Ukrainy rozważa wprowadzenie kar za przyjęcie rosyjskiego paszportu.

21:45 Rosyjski atak na wieś Ozerne w obwodzie donieckim.

21:42 Policja wzywa mieszkańców Maliniwska, Czkaliwska i Pieczenezka w obwodzie charkowskim, aby jeszcze nie wracali: ludzie są wysadzani w powietrze przez miny lądowe.

21:11 Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował we wtorek, że Rosja zamierza przerzucić jednostki 217. pułku spadochronowo-desantowego z Syrii do walk na Ukrainie. Powodem - według sztabu - są problemy w zmobilizowaniu na Ukrainę nowych sił z Rosji.

"W związku z nieskutecznym prowadzeniem ukrytej mobilizacji władze wojskowe i polityczne Federacji Rosyjskiej podjęły decyzję o wycofaniu jednostek 217. pułku spadochronowo-desantowego z terytorium Syrii i o rozpoczęciu przerzucania ich na terytorium Ukrainy" - oświadczył sztab w komunikacie.

Rosyjska redakcja BBC News podaje, cytując doniesienia sztabu, że posiłki te mają trafić do obwodu donieckiego. Rosja, jak podano w komunikacie sztabu, ponosi tam znaczne straty.

Elitarny 217. pułk spadochronowo-desantowy wchodzi w skład 98. dywizji powietrznodesantowej; stacjonuje w Iwanowie, około 250 km na północny wschód od Moskwy.

20:51 Rosja prawdopodobnie ogłosi wkrótce mobilizację - oświadczył we wtorek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że jest pewny, że Ukraina mimo to będzie w stanie odeprzeć atak Rosji. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają planowanej aneksji ukraińskich terytoriów w wyniku fikcyjnych referendów.

20:30 Planowane pseudoreferenda dotyczące przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji stanowią "kolejną eskalację w putinowskiej wojnie"; świat musi zareagować na to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego - oświadczył we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.

20:28 Referenda na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy będą działaniem nielegalnym; jestem przekonany, że świat tego typu działań nie uzna, świat nie tylko je potępi, ale będzie musiał także zareagować konkretnymi decyzjami - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy.

20:00 Podczas rozmów ze światowymi przywódcami podkreślałem, że Ukraina musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami; wojna musi zakończyć się wycofaniem rosyjskich wojsk - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

19:40 Jakiekolwiek referenda w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów ukraińskich wykluczą wszelkie nadzieje na rozmowy pomiędzy Kijowem a Moskwą - oświadczył we wtorek rzecznik biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow.

"Bez referendów jest jeszcze cień szansy na dyplomatyczne rozwiązanie. Po referendach - nie" - cytuje Nykyforowa agencja Reutera.

Rzecznik biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odniósł się w ten sposób do ogłoszonych we wtorek przez rosyjskie władze okupacyjne planów przeprowadzenia referendów w czterech okupowanych regionach Ukrainy, dotyczących ich formalnego przyłączenia do Rosji.

Prezydent Zełenski osobiście nie odniósł się jak dotąd do tych planów, poinformował natomiast we wtorek po południu na Twitterze, że odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat aktualnych zagadnień bezpieczeństwa.

Władze samozwańczych tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy, zamierzają przeprowadzić w dniach 23-27 września pseudoreferenda, mające na celu włączenie tych okupowanych przez Rosję terytoriów w skład Federacji Rosyjskiej. Podobny zamiar ogłosili rosyjscy namiestnicy w częściowo okupowanych obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy.

19:00 Z punktu widzenia demokracji tzw. referenda organizowane przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy to kpina; Polska nie uzna ich wyników, bo są nic niewarte i są ustalane na Kremlu, a nie w głosowaniu - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Nowym Jorku.

18:22 „Chcę żyć”. Na Ukrainie uruchomiono infolinię przeznaczoną dla rosyjskich wojskowych, którzy chcą oddać się do ukraińskiej niewoli.

Fot. https://t.me

18:00 W miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy policja i prokuratura zbadały dwie piwnice, w których podczas okupacji rosyjskiej byli przetrzymywani i torturowani cywile - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina.

17:30 "Rosjanie mogą robić, co chcą. To niczego nie zmieni" - odparł we wtorek w Nowym Jorku szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany przed spotkaniem z ambasador USA przy ONZ Lindą Thomas-Greenfield o referenda dotyczące przyłączenia do Rosji okupowanych ukraińskich terytoriów - poinformowała agencja Reutera.

16:52 Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego, można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu – poinformowało we wtorek na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

16:21 Płock (Mazowieckie) przygotował transport pomocy humanitarnej dla Charkowa, o którą zwróciły się władze tego miasta. Jeszcze we wtorek na Ukrainę wyjedzie TIR z żywnością oraz agregatami prądotwórczymi i kuchenkami gazowymi. Dary zakupiono z wpłat na pomoc Ukrainie i uchodźcom.

16:00 Szef ukraińskiego związku piłkarskiego  Andrij Pawełko  za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że Rosja została wykluczona z piłkarskich rozgrywek aż do 2024 roku.  „Sbornej” zabraknie na EURO 2024 rozgrywanych w Niemczech. 

Z powodu sankcji po ataku na Ukrainę Rosyjska Federacja Piłki Nożnej (RFS) została zawieszona w prawach członkowskich FIFA i UEFA, a rosyjskich piłkarzy wykluczono z walki o tegoroczny mundial.

15:36 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zabrał głos w sprawie referendum w republice donieckiej.

15:06 Rosyjska reprezentacja narodowa w judo została zdyskwalifikowana z Mistrzostw Świata. Powodem trwający konflikt na Ukrainie.

14:43 Zniszczenia w mieście Bachmut w obwodzie donieckim po rosyjskim ataku.

14:28 Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych; w ustawie pojawiły się pojęcia „mobilizacja” i „stan wojenny”.

14:09 Naiwnym szantażem, groźbami i straszakami „referendów” nazwał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak wezwania rosyjskich władz okupacyjnych w Ukrainie do przeprowadzenia niezwłocznych referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Rosji. Samozwańcze władze tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej planują referendum już na piątek.

14:00 Powstały plany zakładające wybudowanie w Kijowie cmentarza militarnego ku czci zamordowanych ofiar z Mariupola.

13:20 Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę otwarto w Kijowie restauracje McDonald's; na razie sieć sprzedaje posiłki jedynie w trybie dostawy przez firmy kurierskie za pośrednictwem aplikacji – poinformował we wtorek ukraiński portal Telegraf.

12:58 „Brakuje słów, brakuje łez” - tak papieski  jałmużnik kardynał Konrad Krajewski opisał swoją czwartą wizytę na Ukrainie, gdzie przebywa jako wysłannik papieża Franciszka. W poniedziałek był w miejscu zbiorowych mogił odkrytych w lesie pod Iziumem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.

12:33 Holenderskie MSZ potwierdziło, że na froncie na Ukrainie zginął 27-letni obywatel Niderlandów - informuje dziennik „De Telegraaf”. Mężczyzna walczył w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy. To już trzeci Holender, który poniósł śmierć na Ukrainie w rezultacie rosyjskiej inwazji.

11:27 System obrony powietrznej dla Charkowa, który mógłby chronić to stale ostrzeliwane przez Rosjan miasto na wschodzie Ukrainy, to nie jest kwestia pieniędzy, lecz producentów uzbrojenia, czekamy na nie – powiedział Wołodymyr Zełenski portalowi Ukraińska Prawda.

11:21 Unia Europejska nie powinna rozważać nałożenia nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z wojną z Ukrainą, bo pogłębiłyby one kryzys energetyczny i byłyby szkodliwe dla Europy - przekazał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

11:10 Siły ukraińskie od początku wojny z Rosją zestrzeliły co najmniej 55 samolotów bojowych wroga. Te duże straty Moskwy są głównym powodem, dla którego rosyjskie myśliwce i bombowce nie odegrały ważnej roli w konflikcie - ocenił generał sił powietrznych USA James Hecker, cytowany przez portal Politico.

11:00 W kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib spotkała się w poniedziałek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Data zapowiedzianej wizyty szefowej belgijskiej dyplomacji w Kijowie nie została jeszcze ustalona - pisze agencja Belga.

10:56 UE formalnie poparła przekazanie 5 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Ostateczna decyzja została podjęta na spotkaniu ministrów ds. europejskich w Brukseli we wtorek - przekazało PAP źródło unijne.

09:31 Tak zwana grupa Wagnera, związana z Kremlem firma najemnicza chce zwerbować ponad 1500 więźniów, by walczyli po stronie Rosji w wojnie na Ukrainie, ale wielu z nich odmawia - powiedział w poniedziałek wyższy urzędnik amerykańskiego ministerstwa obrony.

08:39 Na podstawie porozumienia między Rosją a Ukrainą dojdzie do wymiany 200 jeńców wojennych; myślę, że zostaną podjęte ważne kroki - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

08:15 Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,413 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,642  mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

07:41 Wezwania do natychmiastowej aneksji samozwańczych republik w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, świadczą o tym, że ukraińska kontrofensywa wywołuje panikę wśród prorosyjskich separatystów i niektórych sił na Kremlu – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

06:46 Wymiana jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją to bardzo trudny proces, którym zajmują się wyłącznie służby specjalne – powiedział PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jak podkreślił, Rosja ma przewagę w liczbie jeńców i bardzo ważny atut – obrońców Mariupola.

06:03 Rozpoczęta w Nowym Jorku 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ posłuży jako platforma nacisku na Rosję, by zakończyła wojnę z Ukrainą - powiedziała w poniedziałek przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Kalan w wywiadzie dla kanału internetowego "Freedom".

03:53 Ukraińscy specjaliści IT zdobyli wszystkie dane osobowe najemników z tzw. grupy Wagnera poprzez zhakowanie jej strony internetowej - poinformował w poniedziałek na Telegramie ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

03:21 Dwa tureckie prywatne banki Isbank i Denizbank, uważane za jedne z największych w Turcji, ogłosiły w poniedziałek zakończenie świadczenia usług dla kart rosyjskiego systemu płatniczego "Mir", z którego Moskwa zaczęła korzystać po wycofaniu się z Rosji spółek Visa i Mastercard.

02:34 Kryzysy żywnościowe i energetyczne boleśnie uderzyły w gospodarki wielu krajów, ale świat musi wiedzieć, co dokładnie je spowodowało i mieć pewność, że Putin nie wygra wojny z Ukrainą - powiedział w Nowym Jorku szef dyplomacji UE Josep Borrell w wideo, zamieszczonym na unijnym portalu multimedialnym.

00:34 Premier Słowenii Robert Golob i kanclerz Niemiec Olaf Scholz osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie "okrężnej" wymiany pojazdów wojskowych, w ramach której Ukraina zostanie wzmocniona czołgami M55S - poinformowała agencja STA.

00:08 Premier Ukrainy Denys Szmyhal i pierwsza dama Ołena Zełenska spotkali się w poniedziałek w Londynie z brytyjskim królem Karolem III. Szmyhal i Zełenska w Wielkiej Brytanii uczestniczyli w pogrzebie królowej Elżbiety II.

22:25 Na poligonie pod Torezem w okupowanym obwodzie donieckim Rosjanie szkolą więźniów, zwerbowanych w koloniach karnych na wojnę z Ukrainą – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w poniedziałek.

21:09 Kable do rażenia prądem znaleziono w opuszczonych przez rosyjskie siły okupacyjne katowniach – poinformowały w poniedziałek władze obwodu charkowskiego i policja.