Prezydent Zełenski: wyzwoliliśmy trzy miejscowości w obwodzie chersońskim [RELACJA NA ŻYWO]

2022-10-05 07:08 aktualizacja: 2022-10-06, 08:20
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Wojska ukraińskie wyzwoliły trzy miejscowości w obwodzie chersońskim - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W Łymanie znaleziono ciała ponad 50 zamordowanych cywilów - podały ukraińskie media.

07:42 Cztery osoby cywilne zginęły, a trzy zostały ranne w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

Trzy osoby zginęły w Torskem, jedna w Zaricznem. Ponadto w wyzwolonych miejscowościach Swiatohirsk i Łyman odnaleziono ciała 10 osób zabitych przez Rosjan podczas okupacji tych miejscowości - poinformował Kyryłenko.

07:07 Po trwającej ponad pięć miesięcy rosyjskiej okupacji mieszkańcy Iziumu, na północnym wschodzie Ukrainy, powoli wychodzą z piwnic. W mieście, w którym odkryto niemal 450 grobów ofiar tortur, większość budynków nie nadaje się do życia. Brakuje wszystkiego, ale ludzie proszą tylko o pokój.

05:50 Nocny ostrzał miasta Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy uszkodził lub zniszczył kilka budynków mieszkalnych, powodując pożary i obrażenia - poinformował w czwartek rano szef władz regionalnych Ołeksandr Starukh.

"W wyniku ataków wroga w mieście wybuchły pożary" – napisał Starukh na kanale Telegram. "Możliwe są ofiary. Ratownicy już wyciągają ludzi spod gruzów" - dodał.

22:53 Ukraińscy żołnierze wyzwolili sześć miejscowości obwodu Ługańskiego - podaje Українська правда.

22:02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w środę, że tego dnia wyzwolone zostały spod okupacji rosyjskiej trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy: Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka.

"Tylko w ciągu tej doby na Chersońszczyźnie wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości, jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka" - powiedział Zełenski. Informacje te przekazał w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Facebooku.

 

21:20 NEXTA opublikowała nagranie na którym rosyjska armia poddaje się ukraińskim żołnierzom w okolicach Chersonia.

21:10 23-letni Irlandczyk walczący w szeregach ukraińskiego legionu międzynarodowego zginął w trakcie prowadzonej koło Charkowa kontrofensywy - przekazała w środę jego rodzina. To pierwszy obywatel Irlandii, który zginął walcząc na Ukrainie.

21:05 Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej. Na granicy czekało ponad 1000 osób - powiedział minister.

20:34 Sąd w rosyjskim Woroneżu skazał na 4,5 roku więzienia obywatela USA Roberta Gilmana na podstawie przepisów o użyciu przemocy wobec policjanta. Amerykanin miał agresywnie zachowywać się w pociągu z Abchazji do Moskwy; według świadków był pijany.

20:18 Amerykańskie służby wywiadowcze uważają, że osoby należące do władz Ukrainy wydały zgodę na zamach bombowy, w którym zginęła córka rosyjskiego ultranacjonalisty Aleksandra Dugina, Daria - podał w środę "New York Times". Według dziennika, Ukraińcy mieli też dokonać zamachów na przedstawicieli władz kolaborujących z Rosjanami i na fabryki na terytorium Rosji.

19:57 Liczba obywateli Rosji, uciekających ze swojego kraju i próbujących przekroczyć granicę z Unią Europejską, spadła w zeszłym tygodniu o 20 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem - podał w środę Frontex. Zdaniem europejskiej straży przyczyniły się do tego nowe ograniczenia nałożone w krajach UE.

19:16 W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów - poinformował w środę portal Hromadske.

Mieszkańców Łymanu, podejrzewanych przez Rosjan o współpracę z ukraińską armią, zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście, bowiem ofiary wrogich ostrzałów były niekiedy grzebane w różnych miejscach przez swoich sąsiadów - czytamy w korespondencji z wyzwolonego miasta.

 

19:06 Rosyjska propaganda wykorzystuje antypolskie tezy byłego doradcy sekretarza obrony USA Douglasa Macgregora, by prezentować Polskę jako kraj, którego działania są obliczone na konfrontację zbrojną z Rosją i stanowią zagrożenie dla NATO - zauważył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Działające na zlecenie Kremla rosyjskie ośrodki propagandowe wykorzystują antypolskie tezy z wypowiedzi b. doradcy sekretarza obrony USA emerytowanego pułkownika Douglasa Macgregora do atakowania RP" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

 

18:56 W wyzwolonej miejscowości Nowopłatoniwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy znaleziono ciała dwóch cywilów zabitych przez rosyjskie wojska; mężczyźni byli przed śmiercią torturowani, zginęli od strzałów w głowę - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina za policją i prokuraturą regionu charkowskiego.

Szczątki odkryto na terenie obiektu wypoczynkowego, w którym mieściła się baza rosyjskich wojsk specjalnego przeznaczenia (specnazu).

18:33 Po informacji o dekrecie Putina o przejęciu przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi poinformował na Twitterze o pilnym wyjeździe do Kijowa.

Kreml w środę zdecydował o powołaniu przedsiębiorstwa państwowego i spółki akcyjnej, które będą zarządzały elektrownią położoną w okupowanym przez Rosję Enerhodarze. Obiekt, zgodnie z dekretem Putina, ma być włączony do rosyjskiej sieci energetycznej.

 

18:15 Pracownicy okupowanej przez wroga Zaporoskiej Elektrowni Atomowej są zmuszani groźbami do przyjmowania rosyjskich paszportów, a także zawierania umów o pracę z państwowym koncernem Rosatom - powiadomił w środę w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjscy okupanci stale wywierają presję psychiczną na osoby z personelu elektrowni - dodano w raporcie ukraińskiej armii opublikowanym na Facebooku.

 

18:08 Putin chce zniszczyć Unię Europejską; używa energii jako broni, próbuje wprowadzić fałszywą narrację i chce nas podzielić. Musimy zwiększyć wysiłki dla bezpieczeństwa wewnątrz UE, w tym granic zewnętrznych i krytycznej infrastruktury - powiedziała unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Johansson we wtorek podczas konferencji Warsaw Security Forum wzięła udział w dyskusji na temat bezpieczeństwa wewnątrz Unii Europejskiej wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

18:02 Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystywanie przez nią dostaw energii jako broni ujawniły naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w liście do przywódców unijnych przed zaplanowanym na piątek nieformalnym szczytem Rady Europejskiej w Pradze.

17:46 Środowy dekret prezydenta Rosji o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i włączeniu jej do rosyjskiej sieci energetycznej jest nieważny z mocy prawa - powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Kreml zdecydował o powołaniu przedsiębiorstwa państwowego i spółki akcyjnej, które będą zarządzały elektrownią położoną w okupowanym przez najeźdźców Enerhodarze.

 

17:44 Przedstawiciel ambasady Litwy w Moskwie został wezwany w środę do rosyjskiego MSZ, gdzie przekazano mu notę o wydaleniu charge d'affaires litewskiej placówki Virginii Umbrasiene – poinformowało litewskie MSZ.

17:24 Na podstawie zweryfikowanych danych można potwierdzić, że w 53 regionach Rosji zmobilizowano na wojnę z Ukrainą ponad 213 tys. mężczyzn; rzeczywista liczba powołanych do armii jest znacznie większa, ponieważ nie uzyskano informacji z 32 jednostek administracyjnych - powiadomił w środę niezależny rosyjski serwis Meduza.

17:03 Biełsat udostępnił nagranie żołnierzy, którzy zrywają rosyjskie symbole z jednego z punktów obserwacyjnych.

16:47 Właściwie nie należy nikogo porównywać z Hitlerem, nawet Putina. Ale podobieństwa w upadku Hitlera do obecnej sytuacji Putina są uderzające - zauważa na łamach tygodnika "Spiegel" Nikolaus Blome. Czy są to ostatnie dni nie w bunkrze Hitlera w Berlinie, ale gdzieś na Kremlu? - zastanawia się.

15:51 Głównym kryterium mobilizacji na wojnę z Ukrainą stała się szybkość znalezienia mężczyzn i dlatego komendy uzupełnień sięgają po tych, którzy są pod ręką; najłatwiej uzyskać dane osobowe m.in. alkoholików i osób leczących się z uzależnienia od narkotyków - podał na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.

Jak powiadomił "znajomy jednego z gubernatorów", osoby uzależnione od narkotyków "trafiły już na policyjne listy", ponieważ "łatwo je odszukać na podstawie miejsca meldunku". W całym kraju największe "szanse" na powołanie do armii mają mężczyźni, którzy mieszkają i regularnie głosują w wyborach tam, gdzie zostali oficjalnie zameldowani - twierdzą niezależne media.

Wezwania na front otrzymują także osoby cierpiące na przewlekłe choroby i charakteryzujące się "ograniczoną sprawnością fizyczną".

15:40 Rosyjskie obiekty na okupowanym terytorium Ukrainy są uzasadnionymi celami wojskowymi, a kontrofensywa naszych sił zbrojnych jest częścią wojny obronnej - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Wszelkie obiekty rosyjskie na terytoriach okupowanych na Ukrainie to uzasadnione cele wojskowe do ataku dla (ukraińskich) sił zbrojnych" – napisał na Twitterze Podolak.

"Każda kontrofensywa i wyzwalanie terytoriów mieści się w koncepcji wojny obronnej. Jest to absolutny aksjomat zarówno dla władz Ukrainy, jak i naszych sojuszników" - dodał.

15:16 Hiszpania, Portugalia i Ukraina chcą wspólnie zorganizować piłkarskie mistrzostwa świata w 2030 roku - ogłosili szefowie trzech narodowych federacji podczas konferencji prasowej w siedzibie Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) w Nyonie.

"Nasza oferta nie jest już ofertą iberyjską. To oferta europejska i jestem przekonany, że teraz jest znacznie lepsza niż wcześniej" – oświadczył prezes hiszpańskiej federacji Luis Rubiales.

Szef portugalskiej federacji Fernando Soares Gomes da Silva dodał, że UEFA "w pełni popiera" decyzję o włączeniu do projektu Ukrainy, która obecnie odpiera militarną agresję Rosji. Obaj podkreślili, że decyzję popierają również rządy Hiszpanii, Portugalii i Ukrainy. Rubiales wspomniał, że szczegóły dotyczące udziału Ukrainy w projekcie zostaną dopracowane w nadchodzących miesiącach. "Jesteśmy przekonani, że do 2030 roku będziemy mieć pokój w Europie i że Ukraina będzie w stanie zorganizować turniej w najlepszy możliwy sposób" – dodał Gomes.

15:05 Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową w Enerhodarze, na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na film opublikowany przez Kotina na Telegramie.

Kotin zaapelował do pracowników elektrowni, by nie podpisywali żadnych dokumentów, które przedłożą im rosyjscy okupanci. "Wszystkie dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania stacji będą podejmowane bezpośrednio w centralnym biurze Enerhoatomu" - powiedział Kotin. "Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu" - dodał.

14:43 Mamy jeszcze bardzo długą drogę do normalności; chcemy jednak wykorzystać szansę, aby nie tylko odbudować Charków do stanu, w jakim był przed wojną, ale zrobić o wiele ładniejsze miasto. Rozpoczęliśmy już takie prace i pod ostrzałami odbudowujemy Charków - mówił w Lublinie mer Charkowa Ihor Terechow.

Ihor Terechow połączył się na żywo w formie online z uczestnikami Kongresu Współpracy Transgranicznej, który rozpoczął się środę w Lublinie, podczas panelu otwarcia.

Głównym tematem Kongresu jest współpraca społeczności lokalnych w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną Ukrainie. Tegoroczna edycja wydarzenia ma charakter hybrydowy.

„Cała Europa rozumie teraz, że żyjemy w bardzo kruchym świecie; w świecie w którym sąsiad nagle atakuje czyjeś terytorium, cynicznie zabija tych, których wcześniej nazywał bratem i nawet grozi zastosowaniem broni jądrowej” – powiedział Terechow.

14:32 W rosyjskim sztabie generalnym narasta sprzeciw wobec prezydenta Władimira Putina; część wojskowych mówi już otwarcie, że wojna z Ukrainą jest przegrana, dlatego trzeba uratować przynajmniej część żołnierzy, a nawet całkowicie wycofać się z sąsiedniego kraju - oznajmił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

"Ukraińska kontrofensywa (na wschodzie i południu kraju - PAP) straszliwie denerwuje Putina. (...) Pozytywne jest to, że (w Rosji) pojawiły się różne punkty widzenia i zaczynają się spory. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że machina propagandowa zaczęła tam już żyć własnym życiem i silniej wpływa na społeczeństwo, niż sam Putin. Ta (machina) zaczęła obracać się w przeciwnym kierunku. Zaczynają krytykować 'specjalną operację wojskową' (propagandowe określenie inwazji na Ukrainę - PAP), system państwa, który sami zbudowali, a także sytuację w armii i polityce" - powiadomił Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

Jak dodał, rosyjscy propagandyści "nie posunęli się jeszcze tylko do tego, by wymienić nazwisko 'Putin'". "W Rosji zaczęły się nieodwracalne procesy, które mogą doprowadzić do zmiany elit politycznych" - prognozuje analityk.

14:00 Ukraina musi zostać odbudowana za rosyjskie pieniądze - przekonywał podczas debaty szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Natomiast w ocenie ministra w KPRM Michała Dworczyka, rolą państwa polskiego jest stworzenie warunków prawnych dla polskiego biznesu na Ukrainie.

W środę w Warszawie odbywa się konferencja "Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together", w której uczestniczą członkowie władz oraz przedstawiciele biznesu Polski i Ukrainy.

13:52 Rosyjscy oficerowie wycofali się z okupowanego miasteczka Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; wciąż pozostają tam jednak żołnierze przeciwnika - poinformował w środę szef władz Mikołajowszczyzny Witalij Kim, cytowany przez agencję UNIAN.

12-tysięczna miejscowość Snihuriwka, ważny węzeł kolejowy w pobliżu granicy z obwodem chersońskim, została zajęta przez siły najeźdźcy w marcu. Wcześniej w środę ekspert wojskowy Mariusz Cielma powiadomił na Twitterze, że w rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o "porzucaniu pozycji" obronnych pod Snihuriwką.

"Snihuriwka to kluczowy punkt oporu od miesięcy, rdzeń (rosyjskiej) obrony. Jeśli to się potwierdzi, to ogrom problemów na kierunku chersońskim dla Rosjan. W stepie ze słabym morale się nie obronią" - ocenił Cielma.

13:43 Ukraina może, musi i wygra - oświadczyła brytyjska premier Liz Truss . Powtórzyła obietnicę, że do 2030 r. Wielka Brytania będzie wydawać na obronność 3 proc. PKB.

W przemówieniu kończącym konferencję Partii Konserwatywnej Truss powiedziała, że jedną z przyczyn kryzysu gospodarczego jest to, iż Zachód nie zdołał zadziałać w wystarczający sposób. "Popadliśmy w samozadowolenie. Nie wydawaliśmy wystarczająco dużo na obronę. Staliśmy się zbyt zależni od autorytarnych reżimów w kwestii tanich towarów i energii" - przyznała.

Dodała, że także Wielka Brytania "nie postawiła się Rosji wystarczająco wcześnie", ale zapewniła, że "to się już nigdy nie powtórzy", zapowiadając działania mające wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.

13:33 Oficjalnie potwierdzam, że rozpoczęła się ukraińska operacja wyzwalania Ługańszczyzny, okupowanej przez rosyjskie wojska; kilka miejscowości jest już kontrolowanych przez nasze siły - oświadczył na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Dziękujemy ukraińskim wojskom za takie wspaniałe wieści. (...) Ługańszczyzna to Ukraina. Tak było, jest i będzie" - powiedział Hajdaj w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych

13:15 Angela Merkel nie powinna udzielać Niemcom porad, jak postępować z Rosją - pisze w komentarzu na łamach dziennika "Bild" historyk Michael Wolffsohn. Ocenia, że była kanclerz swoją polityką wobec Putina wyrządziła fundamentalne szkody Niemcom i wielu Europejczykom.

11:40 Musimy na nowo zbudować architekturę bezpieczeństwa. Polska opowiada się nie tylko za zamrożeniem kapitału rosyjskiego, ale też za jego konfiskatą i przeznaczeniem na odbudowę Ukrainy, w której powinni wziąć udział też polscy przedsiębiorcy - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

11:39 Musimy pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy to wszystko zaczęli; powinien zostać powołany specjalny trybunał do osądzenia zbrodni agresji przeciwko Ukrainie - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas zorganizowanej w Paryżu debaty "Wojna i Prawo".

10:40 Bóg pouczył świat, aby szukał ocalenia w jego miłosierdziu; pamiętajmy o tym myśląc o wojnie na Ukrainie - powiedział papież Franciszek Polakom podczas środowej audiencji generalnej. Zachęcił do modlitwy o dar pokoju dla tego "udręczonego" kraju.

10:10 Rosjanie uciekający ze swego kraju, by uniknąć mobilizacji, nie będą automatycznie otrzymywać wiz pobytowych we Francji - powiedziała w środę francuska sekretarz stanu ds. europejskich Laurence Boone.

09:28 Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w środę ocenił omawiany obecnie ósmy pakiet sankcji UE wobec Rosji jako słaby, ale lepszy od braku porozumienia.

08:39 Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,79 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 5 mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

08:37 Wojska ukraińskie kontynuują postępy w operacjach ofensywnych zarówno na froncie północno-wschodnim, gdzie zbliżają się do granic obwodu donieckiego, jak i południowym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:57 Trzeba zrozumieć, że Ukraina nie tylko walczy o swoją niepodległość, ale też broni całej Europy przed rosyjską agresją, oczywiście z pomocą partnerów, w tym Polski, i za tę pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi PAP były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

06:48 Ukraińcy chcą iść w kierunku Ługańska, aby zadać kłam wszystkim referendom i pseudo-referendom które ogłosił Putin i jego deklaracjom o przyłączeniu tego terytorium do Federacji Rosyjskiej; armia ukraińska nie wykonała jeszcze decydującego uderzenia - ocenił w środę w rozmowie z PAP gen. Waldemar Skrzypczak.

06:44 W ubiegły piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Stało się to po tym, gdy Władimir Putin ogłosił aneksję czterech okupowanych regionów Ukrainy. Natowska procedura akcesyjna nie przewiduje jednak "szybkiego trybu", a przechodzenie przez jej kluczowe etapy wymaga jednomyślnej zgody 30 sojuszników.

06:21 W nocy z wtorku na środę siły rosyjskie zaatakowały rejon miasta Biła Cerkwa  (Biała Cerkiew) w obwodzie kijowskim przy pomocy dronów.  Doszło do pożaru infrastruktury, co najmniej jedna osoba została ranna - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba.

06:00 Musimy odbudować ukraińską tożsamość i opowiedzieć o niej światu; do tej pory nawet Ukraińcy nie wiedzieli o kulturze ukraińskiej tyle, ile powinni, przez ekspansję kultury rosyjskiej; wiele ukraińskich dzieł jest uważanych za rosyjskie - powiedziała Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Fot. PAP/Maciej Zieliński