O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski: Rosja sama zdecydowała o zakończeniu kilkudniowej ciszy na froncie

Rosja zdecydowała o zakończeniu kilkudniowej, częściowej ciszy na froncie i zaatakowała Ukrainę dronami i bombami lotniczymi; Kijów podejmie w związku z tym działania symetryczne – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

„Rosja sama zdecydowała o zakończeniu częściowej ciszy, która utrzymywała się przez kilka dni. Tej nocy wystrzeliła przeciwko Ukrainie ponad 200 dronów uderzeniowych. Na froncie ponownie użyto bomb lotniczych – ponad 80, odnotowano także ponad 30 uderzeń lotniczych” – napisał Zełenski w serwisach społecznościowych.

 

 

W nocy z 11 na 12 maja wygasło zawieszenie broni, ogłoszone przez Moskwę w związku z rosyjskim obchodami tzw. Dnia Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej, świętowanego 9 maja. Ukraińskie władze lokalne poinformowały, że 11 maja rosyjska armia zabiła troje i raniła sześcioro mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie kraju. W obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, w wyniku rosyjskich ataków ucierpiało 12 osób, w tym dziecko.

Drony uderzeniowe były zestrzeliwane (w nocy z poniedziałku na wtorek – PAP) w obwodach dniepropietrowskim, żytomierskim, mikołajowskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim oraz w Kijowie i obwodzie kijowskim. Doszło do uszkodzeń obiektów energetycznych, budynków wielorodzinnych, przedszkola, a także zwykłej cywilnej lokomotywy kolejowej... Wiadomo, że są ranni w wyniku tych ataków. Niestety są również ofiary śmiertelne. Moje kondolencje dla rodzin i bliskich

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy przypomniał, że Ukraina deklarowała wcześniej, że w odpowiedzi na rosyjskie działania może podjąć symetryczne kroki.

„Mówiliśmy o tym, że będziemy działać symetrycznie w odpowiedzi na wszystkie rosyjskie kroki. Rosja musi zakończyć tę wojnę i to właśnie ona powinna wykonać krok w stronę realnego, trwałego zawieszenia broni. Dopóki to nie nastąpi, sankcje wobec Moskwy są potrzebne i powinny nadal obowiązywać oraz być wzmacniane” – oświadczył.

„Ważne, by nie dochodziło do ich łagodzenia i aby partnerzy nie pozostawali z boku, lecz kontynuowali wspólną pracę na rzecz bezpieczeństwa, sprawiedliwości i trwałego pokoju” – zaznaczył Zełenski.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ rtt/ kgr/

Zobacz także

  • Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova
    Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: wsparcie ukraińskich uderzeń na cele w Rosji amerykańską bronią nadal mało prawdopodobne

  • Prezydent Polski Karol Nawrocki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Paweł Supernak
    Prezydent Polski Karol Nawrocki i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szwajcarska prasa: Polska i Ukraina walczą na niewłaściwym froncie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Zełenski: Białoruś prowadzi działania na rzecz rozszerzenia agresji Rosji

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAPEPA/NEIL HALL
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAPEPA/NEIL HALL

    Zełenski rozmawiał z Von der Leyen: to ważny sygnał wsparcia

Serwisy ogólnodostępne PAP