Zełenski o wysokości limitu ceny rosyjskiej ropy: to nie jest poważna decyzja

2022-12-03 20:22 aktualizacja: 2022-12-04, 09:24
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że wyznaczenie górnego pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dol. „nie jest poważną decyzją”, bo jest to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu państwa-agresora. Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol. – zaznaczył. 

„Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji” – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Telegramie (https://tinyurl.com/2rkapnta).

„Rosja już spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat w żaden sposób nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie. To słabe stanowisko” – ocenił Zełenski. Przypomniał, że m.in. Polska i państwa bałtyckie proponowały ustalenie górnego pułapu cen rosyjskiej ropy na 30 dol.

Według prezydenta Ukrainy „jest tylko kwestią czasu, kiedy i tak trzeba będzie zastosować poważniejsze instrumenty”. „Szkoda, że ten czas zostanie zmarnowany” – oświadczył.

Rada UE (państwa członkowskie) poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dol. za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu.

Na taki sam limit zgodziły się państwa G7 i Australia – przypomina agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

kgr/