Szef MON: jest nadzieja na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard

2023-01-20 16:45 aktualizacja: 2023-01-21, 07:35
Wicepremier minister obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania w Ramstein Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Wicepremier minister obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania w Ramstein Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Wciąż jest nadzieja na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2; jestem o tym przekonany, że budowa koalicji w tej sprawie zakończy się sukcesem - powiedział w Ramstein wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Ta nadzieja wypływa z tego, że ministrowie obrony z 15 państw spotkali się na marginesie dzisiejszej konferencji, rozmawialiśmy na ten temat. Minister Pistorius mówił, że jest drugi dzień ministrem obrony narodowej Niemiec, więc jeszcze nie jest w stanie przedstawić konkluzji, ale ja jestem o tym przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot" - powiedział Błaszczak na briefingu prasowym.

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Polska może wyposażyć i wyszkolić ukraińską brygadę 

"Będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady” – powiedział Błaszczak o propozycji, którą przedstawił na spotkaniu przedstawicieli blisko 50 państw. Dodał, że "wyposażenie będzie używane", a złożą się na nie bojowe wozy piechoty i czołgi T-72, które jeszcze pozostały w Polsce.

"Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent" – zapewnił, przypominając zakupy m.in. czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej oraz planowane dostawy Abramsów i artylerii rakietowej HIMARS. "Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt, zawarty przez Hutę Stalowa Wola z władzami Ukrainy na dostarczenie armatohaubic Krab, mamy do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy i jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego”.

Poinformował, że "w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard, rozmawialiśmy na temat wyposażenia Ukrainy właśnie w te czołgi". "Chcemy stworzyć koalicję państw, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów” – powiedział. Dodał, że żadne decyzje nie zapadły, a kwestia przekazania Leopardów będzie tematem kolejnych rozmów.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Łukasz Osiński

mar/