Otarła się o rekord Polski. Pia Skrzyszowska z wielkim zwycięstwem [WIDEO]

2023-02-08 20:23 aktualizacja: 2023-02-09, 08:00
Polka Pia Skrzyszowska i Finka Reetta Hurske w biegu na 60 m przez płotki, fot. PAP/Tytus Żmijewsk
Polka Pia Skrzyszowska i Finka Reetta Hurske w biegu na 60 m przez płotki, fot. PAP/Tytus Żmijewsk
"Oby było więcej takich zawodów z kompletem widzów — na hali, czy na stadionie" - powiedziała Pia Skrzyszowska, zwyciężczyni biegu na 60 m ppł w lekkoatletycznym mityngu Orlen Copernicus Cup w Toruniu, zaliczanego do World Athletics Indoor Tour Gold.

 

Płotkarka znów otarła się o 43-letni rekord Polski. Jej zdaniem jego może on paść na mistrzostwach Polski lub Europy.

Skrzyszowska uzyskała w Arenie Toruń czas 7,79. Pewnie wygrała, ale znów jej wynik był minimalnie słabszy od najlepszego osiągnięcia w historii polskiej lekkiej atletyki. W sobotę w Łodzi Skrzyszowska przebiegła ten dystans w czasie 7,78. Rekord Polski cały czas należy do Zofii Bielczyk, która 1 marca 1980 roku uzyskała w Sindelfingen 7,77. Wówczas był to rekord świata, który dał jej mistrzostwo Europy w hali.

Tylko Skrzyszowskiej udało się w Toruniu z Polaków wygrać zawody zaliczane do cyklu World Athletics Indoor Tour Gold, czyli najwyższej rangi w hali. Mistrzyni Europy z Monachium powiedziała chwilę po biegu, że bardzo cieszy się ze złamania po raz kolejny granicy 7,80. Polka pokonała w środę reprezentantkę Finlandii Reettę Hurske - 7,81 i Jamajkę Britany Anderson - 7,83.

"Teraz już tylko niuanse dzielą mnie od rekordu Polski. To się może stać w każdym starcie. Moim największym atutem zawsze był start, a w tym sezonie tracę właśnie w tym elemencie. To jest na pewno do poprawy" - powiedziała Skrzyszowska.

Przyznała, że podczas Halowych Mistrzostw Europy w Stambule (2-5 marca) wynik będzie sprawą drugorzędną, bo znacznie ważniejsza będzie walka o medale. Polka wydaje się główną faworytką w Turcji.

"Ocieram się o rekord Polski, jestem blisko. Jestem w bardzo dobrej formie. Może się to stanie podczas mistrzostw Polski, może podczas mistrzostw Europy. Nie wiem" - mówiła o możliwości poprawy rekordu kraju Skrzyszowska.

Bardzo chwaliła doping kompletu publiczności w toruńskiej hali. "Słyszałam, jak skandowano moje imię, jak dopingowano także innym — głównie Polakom. To jest super. Znacznie lepiej się biega przy takiej atmosferze. Oby było więcej takich mityngów z pełną halą, z pełnym stadionem" - mówiła.

"Nic nie mówię, ale może tak być" - odpowiedziała na pytanie o możliwy "kosmiczny rezultat", jeżeli zgra dobrą już drugą część dystansu i naturalny atut w postaci wyjścia z bloków.

Rekord świata w biegu na 60 m ppł należy od 2008 roku do Szwedki Susanny Kallur i wynosi 7,68.

Ewa Swoboda była druga w biegu na 60 m wynikiem 7,11. Zwyciężyła halowa mistrzyni świata z Belgradu Szwajcarka Mujinga Kambundji - 7.06.

"Dzisiejszy start — mimo drugiego miejsca — dał mi najwięcej radości w tym sezonie, takiego szału zawodowego, którego brakowało. Chyba widać bowiem różnicę w tym, jak wyglądam dzisiaj, a jak wyglądałam w Łodzi. Wtedy mimo wygranej byłam wkurzona. Sami popatrzcie, ilu tu jest ludzi. Chyba bardzo dużo. Teraz troszeczkę trzeba potrenować i lecimy dalej z tematem" - powiedziała Swoboda.

 

Najlepsza polska sprinterka przyznała, że teraz będzie chwila czasu na zaleczenie drobnych urazów. "Jestem już zmęczona trochę startami, więc trzeba potrenować. Trzeba też będzie wszystko dobrze poukładać sobie w głowie przed drugą częścią sezonu halowego. Może napić się jednego piwka albo coś. Może to pomoże" - dodała Swoboda.

 

Toruń walczy o to, aby zorganizować w 2026 roku halowe mistrzostwa świata. Europejski czempionat pod dachem odbył się w grodzie Kopernika w 2021 roku.

"Zapraszam wszystkich na bardzo szybką bieżnię, wspaniałą publiczność i dobre toruńskie jedzenie. Tu jest dobre zaplecze. Jest gdzie się rozgrzewać, bo jak jeżdżę po różnych halach i oglądam wszystko wewnątrz, to tu jest bardzo fajnie, bo jest miejsce. Gdyby tu federacja zrobiła mistrzostwa świata, to myślę, że by nie pożałowała" - oceniła Swoboda w rozmowie z PAP.

Chwaliła też organizację tej rangi mityngu w Polsce.

"Między tym, co było na początku, a tym, co jest teraz, to jest duży przeskok. Obecnie wszystkie jest zapięte na ostatni guzik. Jeżeli mogę hejtować, to starterzy mogliby puszczać z bloków inaczej niż teraz, ale tylko do tego się mogę przyczepić. Reszta jest super" - podsumowała rekordzista Polski w biegu na 60 m.(PAP)

autor: Tomasz Więcławski
gn/