Siły ukraińskie: Rosjanie ostrzelali Kramatorsk amunicją kasetową. Są zabici i ranni [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-18 07:59 aktualizacja: 2023-03-19, 07:35
Rosjanie ostrzelali Kramatorsk, fot. AA/ABACA PAP
Rosjanie ostrzelali Kramatorsk, fot. AA/ABACA PAP
Wojska rosyjskie ostrzelały Kramatorsk amunicją kasetową. Są zabici i ranni - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Aktywna linia frontu na Ukrainie rozciąga się obecnie na długość 1,5 tys. km. Ta wojna jest jednym z największych konfliktów zbrojnych w okresie po II wojnie światowej - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:48 Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.

Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.

22:12 Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w sobotę na Twitterze o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej na Ukrainę i opublikowała video z załadunku na samolot An-124 „Rusłan” pojazdu opancerzonego Bergepanzer 3.

Bergepanzer 3 należy do grupy pojazdów wsparcia bojowego i może służyć do dostarczania sprzętu na pole bitwy, ewakuacji rannych, usuwania przeszkód i innych zadań.

21:57 Władze Mołdawii wprowadzą szereg sankcji przeciwko Rosjanom zaangażowanym w rosyjską inwazję na Ukrainę, ogłosił w sobotę w rozmowie z Radiem Wolna Europa – Mołdawia (RELM), wicepremier tego kraju Nicu Popescu.

Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych polityk dodał, że decyzja ta jest niejako “dostosowywaniem się Mołdawii do sankcji nałożonych przez UE na Federację Rosyjską”.

21:48 Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann w rozmowie z mediami zapytany, czy Putin musi spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznych i jak zachowałyby się władze RFN, odpowiedział, że gdyby rosyjski dyktator wjechał na teren Niemiec, byłby natychmiast aresztowany.

Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania wobec Władimira Putina sprawia, że Niemcy byłyby zobowiązane do aresztowania rosyjskiego dyktatora, gdyby wjechał na terytorium RFN i przekazania go do MTK - powiedział Buschmann w sobotę w rozmowie z portalem dziennika "Bild".

21:33 Ukraiński rząd nie wysyła nieprzygotowanych żołnierzy na linię frontu - oświadczyła w sobotę wiceminister obrony Hanna Malar, odpowiadając na informacje prasowe oparte na relacjach żołnierzy i analityków, pisze w sobotę portal The Kyiv Independent.

The Kyiv Independent pisze, że w ciągu ostatnich kilku tygodni serwisy informacyjne donosiły o zwiększających się stratach Ukraińców w Bachmucie spowodowanych niedostatecznym przygotowaniem niektórych jednostek wojskowych.

21:06 Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała w sobotę udział Federacji Rosyjskiej w atakach terrorystycznych na terytorium Ukrainy. Za ataki terrorystyczne ONZ uznała zbombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu i dworca kolejowego w Kramatorsku.

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. naruszeń prawa na Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ, w swoim kolejnym raporcie uznała za atak terrorystyczny armii rosyjskiej zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci", w którym zginęło, według informacji władz miasta, ponad 300 osób cywilnych, w większości matek z dziećmi. W ubiegłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że trudno jest określić liczbę ofiar tej zbrodni. Ukraińskie media informują o ponad tysiącu ofiar.

20:30 Ukraińscy żołnierze podczas ćwiczeń z obsługi czołgów Challenger 2. Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało materiał filmowy.

20:02 Administracja prezydenta Joe Bidena bez rozgłosu wznowiła deportacje do Rosji, co jest zmianą stanowiska przyjętego po inwazji Rosji na Ukrainę nieco ponad rok temu, kiedy deportacje zostały zawieszone, pisze w sobotnim wydaniu "The Guardian".

Zwolennicy imigracji byli zaskoczeni, gdy młody Rosjanin, który przybył do USA, uciekając przed Władimirem Putinem prowadzącym mobilizację obywateli do walki na Ukrainie, został niespodziewanie deportowany w weekend z USA z powrotem do Rosji, pisze "The Guardian".

19:00 Minęło dziewięć lat, odkąd Rosja przeprowadziła fałszywe „referendum w sprawie statusu Krymu”, to tak zwane głosowanie pod lufami karabinów było sprzeczne z konstytucją i prawami Ukrainy, oświadczyło w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, odnotowując przyjazd na Krym Władimira Putina poszukiwanego przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne.

MSZ zwróciło uwagę, że Półwysep Krymski od dziewięciu lat cierpi z powodu zbrodniczego reżimu Kremla, który uczynił z niego bazę wojskową, strefę pozbawienia wolności i ucisku, agresji i terroru wobec wszystkiego i wszystkich którzy znaleźli odwagę, by stawić opór i bronić swoich demokratycznych praw i wartości.

18:53 Najpóźniej do początku kwietnia Hiszpania przekaże siłom ukraińskim sześć czołgów Leopard 2A4, poinformował w sobotę resort obrony Hiszpanii.

“Spodziewamy się, że pojazdy te trafią na Ukrainę na przełomie marca i kwietnia”, sprecyzowało ministerstwo obrony cytowane przez dziennik “El Mundo”.

18:23 Południowe zgrupowanie rosyjskich sił okupacyjnych doświadcza krytycznych braków kadrowych i sprzętu bojowego, gdyż rosyjskie dowództwo wysyła wszystkie posiłki do Bachmutu i innych „gorących” rejonów, twierdzi ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko.

Według eksperta niezbędne uzupełnienia przestały napływać na południowy odcinek frontu Chersoń-Zaporoże od początku 2023 roku. Już wtedy wiele jednostek rosyjskich miało tam 70 proc. stanu cywilnego i 30-50 proc. stanu wojennego.

„Wraz ze wzrostem intensywności walk w rejonie Bachmutu, a także w Wuhłedarze, Marjince, Awdijiwce oraz nasyceniu obwodu ługańskiego siłami i środkami do ofensywy na Łyman i Kupiańsk, bezpieczeństwo południa kilkakrotnie się pogorszyło i obecnie straciło minimum zdolności bojowych” - tłumaczył Kowalenko w wypowiedzi dla agencji prasowej UNIAN.

Ekspert zaznaczył, że jednostki wojsk rosyjskich na południu nie otrzymują rekompensaty bieżących straty w sprzęcie, a często nie mogą uzupełnić amunicji. Wiele tamtejszych jednostek uzbrojonych jest głównie w broń piechoty, a problem braku ciężkiego sprzętu z każdym dniem się pogłębia.

17:50 WarNewsPL opublikował nagranie z frontu.

17:11 Aktywna linia frontu na Ukrainie rozciąga się obecnie na długość 1,5 tys. km; ta wojna jest jednym z największych konfliktów zbrojnych w okresie po II wojnie światowej - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wojna na Ukrainie to jeden z największych konfliktów zbrojnych po II wojnie światowej. (Długość) aktywnej linii frontu wynosi 1500 km. Walki toczą się na polach, w lasach i na wodzie, w powietrzu i w miastach" - napisał Zełenski.

Ukraińcy walczą o swą ojczyznę - podkreślił prezydent, dodając, że stoi jeszcze przed nimi zadanie "wyzwolenia wszystkich okupowanych terytoriów". Zapewnił, że "Ukraina na pewno to uczyni".

16:30 Podczas wizyty w Kazachstanie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zapowiedział w sobotę, że Londyn wspomoże rozwinąć drogi eksportu kazachskich surowców omijające Rosję. Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kazachstan odmówił wsparcia inwazji Rosji oraz uznania aneksji ukraińskich terytoriów.

"Wielka Brytania bardzo docenia konsekwentne i pryncypialne stanowisko Kazachstanu w zakresie wspierania integralności terytorialnej Ukrainy i pragnienia doprowadzenia do rozwiązania konfliktu zgodnie z kartą ONZ" - powiedział Cleverly, którego cytuje agencja Reutera.

15:56 Pomimo oporu Kremla w sobotę przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego - poinformowała agencja Reutera.

O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni.

15:33 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad.

Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski podpisał dekret w tej sprawie, potwierdzając sankcje zaproponowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Dekret opublikowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

14:57 Dwaj polscy wolontariusze, ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy, pochodzą z Poznania i znajdują się w szpitalu; stan jednego z nich jest poważny, ale stabilny – dowiedziała się PAP w sobotę od przedstawiciela polskiej inicjatywy pomocowej Nehemiasz.

Bus Polaków, którzy należą do tej inicjatywy, został ostrzelany w czwartek późnym popołudniem. Rannych zostało sześć osób, w tym dwaj Polacy – poinformował rozmówca PAP.

13:55 Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki potwierdził PAP doniesienia o obywatelu Polski, który został ranny w tym kraju. Wcześniej pojawiły się informacje, że bus z pomocą humanitarną, którym jechało dwóch obywateli polskich, został ostrzelany przez Rosjan w obwodzie donieckim.

13:26 Wystarczy, że Putin zrobi jeden krok poza granice Rosji i trafi do więzienia w Hadze - powiedziała była główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii i dla Rwandy Carla Del Ponte. Szwajcarska prawniczka skomentowała w ten sposób piątkową decyzję MTK o wydaniu nakazu aresztowania Władimira Putina.

13:05 Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oświadczył w sobotę, że Kreml niepokoi się decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o nakazie aresztowania Władimira Putina. W ocenie HUR zaczynają się już poszukiwania osoby, która zastąpi Putina.

11:52 Ukraińscy wojskowi z oddziału sił specjalnych o nazwie Białe Wilki zniszczyli dziesięć rosyjskich czołgów w ciągu jednej nocy - poinformowała w sobotę na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Spalono także jeden transporter opancerzony przeciwnika. Żołnierze mają na koncie 11 zniszczonych celów w ciągu jednej nocy" - dodała SBU w komunikacie na Twitterze.

Nie wyjaśniono, jakiego typu czołgi były celem ataku. Portal informacyjny lb.ua poinformował, że oddział SBU zniszczył te pojazdy na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy.

Amerykańska telewizja CNN podała na początku lutego, że Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę. CNN przytoczyła dane blogu wojskowego Oryx, szacującego, że 1000 rosyjskich czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską. 

10:51 Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania wobec Władimira Putina potwierdziła, że nikt nie stoi ponad prawem; Putin będzie musiał sobie uzmysłowić, że to już nie fikcja, lecz rzeczywistość - ocenił były prezes MTK Chile Eboe-Osuji, sprawujący tę funkcję do 2021 roku.

10:06 W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie doszło w sobotę do eksplozji; władze okupacyjne po raz kolejny twierdzą, że wybuchy są związane z ćwiczeniami na jednym z poligonów - podała ukraińska agencja Ukrinform.

Agencja powołała się na związany z Tatarami Krymskimi kanał CTRC w serwisie Telegram, który powiadomił, że "w Sewastopolu od rana jest głośno". Poinformowano też o "panice wśród ludności" w Sewastopolu.

09:21 Władze Rosji prawdopodobnie szykują się do umożliwienia szerszego poboru do armii; chociaż oficjalnie poborowi nie są kierowani na wojnę, to ich większa liczba pozwoli wysłać do walk dodatkowych żołnierzy zawodowych - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformował resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, do parlamentu Rosji wniesiono projekt ustawy o zmianie wieku poborowej służby wojskowej. Z obecnych 18-27 lat wiek ten ma być zmieniony w kolejnych etapach do 21-30 lat (najpierw jednak podniesieniu ulega górny próg wiekowy i od 2024 r. pobór obejmowałby mężczyzn od 19. do 30. roku życia - PAP). Prawo to miałoby wejść w życie w styczniu 2024 roku.

"Oficjalnie Rosja zabrania poborowym udziału w operacjach na Ukrainie, choć co najmniej setki służyły tam na skutek błędów administracyjnych lub zmuszenia ich do podpisania kontraktu" - przypomniał brytyjski resort.

W raporcie podkreślono, że do tej pory wielu mężczyzn w wieku 18-21 lat było zwolnionych od służby wojskowej ze względu na naukę w uczelniach wyższych. "Władze najprawdopodobniej zmieniają progi wiekowe, by zwiększyć liczbę żołnierzy, gwarantując, że studenci ostatecznie zostaną zmuszeni do służby. Nawet jeśli Rosja nadal nie będzie kierować poborowych na wojnę, to dodatkowi poborowi pozwolą wysłać do walk więcej żołnierzy zawodowych" - ocenił resort obrony.

08:47 Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie będzie omawiał z Władimirem Putinem sposoby uchylania się od sankcji nałożonych na Rosję - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:45 Na Ługańszczyźnie mężczyźni wzywani na ćwiczenia wojskowe, na Krymie - budowa umocnień - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Tzw. władze lokalne na tymczasowo okupowanych i zagarniętych terenach obwodu ługańskiego ogłosiły początek dużych ćwiczeń wojskowych. Zaangażowani mają zostać wszyscy mieszkańcy płci męskiej w wieku poborowym, posiadający paszporty z napisami "ŁNR" (samozwańcza, kontrolowana przez Moskwę Ługańska Republika Ludowa - PAP) i "Federacja Rosyjska", w miejscowościach: Starobielsk, Szczastia, Nowy Ajdar, Nowopskow i Nyżniotepłe" - głosi komunikat sztabu.

"W ten sposób okupanci próbują ukryć powszechną mobilizację w tych miejscowościach" - dodano w oświadczeniu.

Poranny raport sztabu informuje także, iż Rosjanie budują okopy i fortyfikacje na Krymie, przymusowo angażując do tych prac ludność cywilną. Prace te trwają w rejonie pomiędzy miejscowościami Iszuń i Wojinka, na północy Półwyspu Krymskiego. Ludzie muszą pracować bez wynagrodzenia - dodał sztab. 

07:22 Rosyjscy zbrodniarze, którzy pozostaną przy życiu po militarnej klęsce Moskwy, będą musieli zrobić przystanek w Hadze podczas swojej podróży do piekła - napisał w sobotę na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, komentując piątkową decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania dla Władimira Putina.

07:12 W rejonie Novomoskovska i Dniepru doszło do silnej eksplozji i pożaru obiektu infrastruktury krytycznej, który został zaatakowany przez dwa irańskie drony. Ponadto uszkodzone zostały również budynki mieszkalne.

06:50 Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 10 spośród 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej, którymi rosyjskie wojska zaatakowały w piątek wieczorem cele w naszym kraju; na szczęście nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - powiadomił w sobotę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeden z bezzałogowców Shahed-136 uderzył w obiekt przemysłowy. Łącznie w ciągu minionej doby agresorzy przeprowadzili 34 ataki lotnicze, z czego 11 z wykorzystaniem dronów - czytamy w raporcie sztabu opublikowanym na Facebooku.

Wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, ukraińskie siły powietrzne informowały o zneutralizowaniu 11 spośród 16 aparatów latających irańskiej produkcji. Jak wówczas powiadomiono, rosyjskie wojska wystrzeliły drony z terenów położonych nad Morzem Azowskim i z graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego. Bezzałogowce zostały zniszczone zarówno we wschodniej, jak też w centralnej i zachodniej części kraju.

03:30 Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy m.in. na temat sytuacji na froncie - przekazał w piątek Biały Dom. Do rozmowy miał dołączyć również prezydent Wołodymyr Zełenski.

02:44 Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) jest "uzasadniony" -  powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.

00:24 Wszyscy widzieliśmy zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję od początku tej wojny. Popieramy ich rozliczanie - powiedział PAP w piątek rzecznik Departamentu Stanu, komentując wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina.

23:31 Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych - oznajmił Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN. To komentarz administracji USA w sprawie wydania nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

22:00 MSZ wyraziło zadowolenie z wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina. To pierwszy zdecydowany krok formalny Trybunału w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w międzynarodowe wysiłki na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie - podkreślono.

"MSZ RP z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wydania nakazu aresztowania względem Władimira Putina (Prezydenta Federacji Rosyjskiej) oraz Marii Lwowej-Biełowej (Pełnomocniczki ds. Praw Dzieci przy Prezydencie FR) w związku z podejrzeniem popełnienia zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" – oświadczył rzecznik MSZ Łukasz Jasina w komunikacie opublikowanym na stronie resortu w piątek wieczorem.

21:00 Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Z zadowoleniem przyjmujemy krok podjęty przez niezależny MTK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób na szczycie rosyjskiego reżimu, w tym Władimira Putina" – napisał na Twitterze Cleverly.

(PAP)