Gliński: 4 proc. z tzw. podatku hazardowego trafia do organizacji pozarządowych

2019-06-15 18:00 aktualizacja: 2019-06-15, 18:00
Iwonicz-Zdrój, 15.06.2019. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wystąpienia pt. "Aktualna kondycja III sektora w Polsce". Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Iwonicz-Zdrój, 15.06.2019. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wystąpienia pt. "Aktualna kondycja III sektora w Polsce". Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński powiedział w sobotę, że na wsparcie organizacji pozarządowych w Polsce od półtora roku trafia 4 proc. z tzw. podatku hazardowego. "To jest około 40 mln zł rocznie" - mówił Gliński w Iwoniczu Zdroju (woj. podkarpackie).

W sobotę w Iwoniczu Zdroju wicepremier Gliński był gościem III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. "Wprowadziliśmy nowy mechanizm; pierwszy raz w Polsce na wzór rozwiązań kanadyjskich i brytyjskich. W wielu krajach nie ma takich rozwiązań. To są pieniądze pozabudżetowe" - powiedział wicepremier.

Dodał, że dzięki temu "udało nam się utworzyć fundusz promocji społeczeństwa obywatelskiego". "Oprócz niego z tych środków finansowane są dwa inne fundusze: promocji kultury oraz promocji sportu" - przypomniał Gliński.

Zauważył, że środki pochodzące z tzw. podatku hazardowego - poprzez Narodowy Instytut Wolności - są kierowane na programy adresowane do organizacji pozarządowych. "One przede wszystkim miały przeciwdziałać zdiagnozowanym, słabym stronom trzeciego sektora" - wyjaśnił minister.

Wicepremier zwrócił uwagę, że "60 proc. tych pieniędzy jest przekazywane dla organizacji małych i organizacji pochodzących z małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców".

W trakcie spotkania w Iwoniczu Zdroju, Gliński przypomniał także, że w ciągu ostatnich dwóch lat na wsparcie organizacji harcerskich i skautowych trafiło 31 mln zł. Środki zostały przeznaczone m.in. na "budowę kadry instruktorskiej" i potrzeby infrastrukturalne.

Wicepremier w Iwoniczu Zdroju wziął udział w III Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. Uczestniczyło w nim blisko stu reprezentantów ponad 60 organizacji pozarządowych i ponad 40 przedstawicieli samorządów z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego.

Od kilku lat Forum jest platformą wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć stowarzyszeń wschodniej i środkowej części Beskidu Niskiego. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ mrr/

TEMATY: