Morawiecki: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych na terenie Polski

2019-12-07 13:22 aktualizacja: 2019-12-07, 17:18
Oświęcim, 06.12.2019. Kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) i premier Mateusz Morawiecki (P) zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Oświęcim, 06.12.2019. Kanclerz Niemiec Angela Merkel (L) i premier Mateusz Morawiecki (P) zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
To ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski; piątkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce była ważna i symboliczna - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki i kanclerz Merkel wzięli w piątek udział w uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. W sobotnim wpisie na Facebooku szef polskiego rządu wrócił do piątkowej uroczystości, która miała miejsce na terenie b. obozu Auschwitz II-Birkenau. 

"W dniu wczorajszym, na teren dawnego obozu zagłady, po raz pierwszy przybyła Pani Kanclerz Angela Merkel. To ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski" - napisał Morawiecki.

"Mam bowiem w pamięci książkę Krzysztofa Kąkolewskiego +Co u pana słychać?+, w której autor przeprowadził wywiady z Niemcami uczestniczącymi w zbrodniach popełnianych na terenie okupowanej Polski, a mimo to zostały one oczyszczone po wojnie przez niemieckie sądy. Osoby te próbowały podważać swoją rolę podczas wojny. Jeden z nich mówi: +Sąd przekonał się, że nic nie wiedziałem. Opieram się na wyroku sądu+. Inny: +To było zgodne z niemieckim prawem+.
To ważne, że młodsze pokolenie Niemców, patrzy inaczej na przeszłość. Dlatego wizyta Kanclerz Merkel jest tak ważna i symboliczna" - podkreślił Morawiecki.

Przypomniał też, że Tadeusz Borowski w opowiadaniu „U nas w Auschwitz” pisał: „Czy myślisz, że gdyby nie nadzieja, iż ten inny świat nadejdzie, że wrócą prawa człowieka – żylibyśmy w obozie choć jeden dzień?"

W piątkowej uroczystości rocznicowej na terenie b. obozu Auschwitz II-Birkenau uczestniczyli m.in. byli więźniowie - Bogdan Bartnikowski, Barbara Wojnarowska-Gautier i Bronisława Horowitz-Karakulska. Po ceremonii spotkali się oni z kanclerz Merkel. Wśród uczestników uroczystości był także szef Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oraz zwierzchnik Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów Romani Rose. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ skr/