O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin z wizytą w Chinach. Merz: liczymy na wpływ Xi

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wyraził we wtorek w Berlinie nadzieję, że Xi Jinping wpłynie na Władimira Putina podczas jego wizyty w Pekinie, by ten zakończył wojnę w Ukrainie. Jak ocenił szef niemieckiego rządu, nie oczekuje zasadniczej zmiany w stosunkach rosyjsko-chińskich.

Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Merz zabrał głos w tej sprawie po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Guyem Parmelinem w Berlinie.

- Nie oczekujemy teraz zasadniczej zmiany w strategicznych stosunkach między Rosją a Chinami - powiedział kanclerz. - Ale oczywiście wiążemy z tą wizytą nadzieję, że prezydent (Chin) Xi wpłynie również na prezydenta Putina, aby zakończył tę wojnę w Ukrainie, której nie może wygrać - dodał.

Merz podkreślił, że w wojnie przeciwko Ukrainie Rosja ponosi każdego dnia „duże straty w ludziach”.

Więcej

Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Putin przyleci do Pekinu. W tle projekt drugiej nitki gazociągu

Przywódca Rosji Władimir Putin ma przybyć do Chin z wizytą we wtorek, kilka dni po wizycie w Pekinie prezydenta USA Donalda Trumpa. Jak poinformował w poniedziałek Kreml, rozmowy rosyjsko-chińskie będą dotyczyły m.in. dostaw energii, w tym proponowanego gazociągu Siła Syberii 2. Putin przybędzie do Pekinu wraz z wyższymi rangą urzędnikami i szefami największych banków i firm, w tym Rosnieftu, Gazpromu i Novateku.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ocenił, że Putin zostanie podczas wizyty poinformowany o niektórych szczegółach rozmów Xi Jinpinga z Donaldem Trumpem, a także będzie zabiegał o budowę gazociągu Siła Syberii 2. Gazeta zaznaczyła, że choć relacje między Pekinem a Moskwą „uchodzą za chłodne, skalkulowane i transakcyjne”, to obecnie, w obliczu wspólnego amerykańskiego przeciwnika, stosunki są coraz bliższe. „Wspólny amerykański przeciwnik jednoczy interesy” - uważa „FAZ”. (PAP)

ipa/ kj/ ppa/

Zobacz także

  • Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/	SAMUEL CORUM / POOL
    Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ SAMUEL CORUM / POOL

    Kanclerz Niemiec: rozmawiałem telefonicznie z Trumpem o Ukrainie, Iranie i NATO

  • Kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Partia Merza za Afd. Ukazał się najnowszy sondaż poparcia

  • Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Rok po zaprzysiężeniu kanclerz Merz w cieniu własnej niepopularności

  • Friedrich Merz Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Friedrich Merz Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Merz o redukcji wojsk USA. „Bez związku ze sporem z Trumpem”

Serwisy ogólnodostępne PAP