USA: Clinton częściowo wycofuje się z wypowiedzi o stronnikach Trumpa

2016-09-11 10:17 aktualizacja: 2018-09-27, 02:16
Democratic presidential candidate Hillary Clinton speaks during an election campaign rally at the University of South Florida in Tampa, Florida, USA, 06 September 2016. EPA/CRISTOBAL HERRERA  Archiwum PAP/EPA
Democratic presidential candidate Hillary Clinton speaks during an election campaign rally at the University of South Florida in Tampa, Florida, USA, 06 September 2016. EPA/CRISTOBAL HERRERA Archiwum PAP/EPA
Kandydatka Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton częściowo wycofała się ze swej kontrowersyjnej wypowiedzi o zwolennikach Donalda Trumpa, ocenianej jako zniewaga milionów Amerykanów popierających kandydata Republikanów.

"Połowę zwolenników Trumpa można zakwalifikować jako tych, których ja nazywam ludźmi godnymi pożałowania – to rasiści, ksenofobi, seksiści, homofobi, islamofobi i inni tego rodzaju. Niestety, są tacy ludzie i Trump ich wywyższył" - powiedziała Clinton w piątek wieczorem na spotkaniu z działaczami organizacji LGBT w Nowym Jorku.Następnego dnia kandydatka Demokratów powiedziała, że żałuje swej wypowiedzi. "Wyraziłam się przesadnie generalizująco, a to nigdy nie jest najlepsze. Żałuję, że powiedziałam +połowa+ (wyborców Trumpa) – to było niesłuszne" - oświadczyła.Wcześniej obóz Trumpa ostro skrytykował wypowiedź kandydatki Demokratów jako wyraz arogancji przedstawicielki liberalno-lewicowych elit gardzących ludźmi o odmiennych poglądach."Hillary znieważyła moich zwolenników – miliony wspaniałych, ciężko pracujących ludzi. Myślę, że zapłaci za to w wyborach!" - ogłosił na Twitterze Trump.Przyłączył się do niego kandydat GOP na wiceprezydenta Mike Pence. "Jej komentarze pokazują brak szacunku dla milionów ludzi, którzy popierają Donalda Trumpa na prezydenta. To są ciężko pracujący ludzie – farmerzy, górnicy kopalni węgla, nauczyciele, weterani, policjanci. To są Amerykanie i zasługują na nasz szacunek" - powiedział Pence.W swojej kampanii Trump mówił o meksykańskich nielegalnych imigrantach, że to "gwałciciele i handlarze narkotyków". Wezwał do tymczasowego zakazu wjazdu do USA muzułmanów. W przeszłości podważał prawo Baracka Obamy – pierwszego czarnoskórego prezydenta USA - do pełnienia urzędu, wyrażając wątpliwości, czy jest on urodzony w USA."Jest godne pożałowania, że Donald Trump wynajął jako szefa swej kampanii wyborczej działacza tzw. alternatywnej prawicy i że David Duke (były lider Ku Klux Klanu – PAP) uważa mojego oponenta za orędownika swoich wartości" - powiedziała Clinton w sobotę."Twardy" trzon elektoratu Trumpa to biali mężczyźni bez wyższego wykształcenia, bardziej skłonni do uprzedzeń wobec mniejszości rasowych, religijnych i seksualnych. Popiera go m.in. skrajna prawica – neonaziści i zwolennicy przywrócenia segregacji rasowej. Kandydat jednak stara się ostatnio zdobyć poparcie przynajmniej części Afroamerykanów i Latynosów.


Kontrowersyjną wypowiedź Clinton porównuje się do tego, co w kampanii wyborczej w 2012 r. powiedział ówczesny kandydat Republikanów na prezydenta Mitt Romney. "47 procent Amerykanów jest tak zależnych od pomocy rządu, że będą głosowali na Obamę, cokolwiek by się stało. Nigdy ich nie przekonam, że powinni wziąć za siebie odpowiedzialność i sami troszczyć się o swoje życie" - oświadczył wtedy Romney.Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ cyk/ mc/

TEMATY: