Wtargnięcie dronów do Polski "celową prowokacją". Minister obrony Niemiec oświadcza
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył w środę, że wtargnięcie rosyjskich dronów na terytorium Polski było celową, niedopuszczalną prowokacją przeciwko NATO.
„Nie ma żadnych dowodów na to, że drony te przypadkowo przeleciały nad terytorium Polski tą trasą” - powiedział Pistorius dziennikarzom. „Oznacza to, że możemy założyć, iż było to działanie celowe” - dodał.
Skupiamy się na sile i jedności, ale nie damy się sprowokować
Zapytany, czym naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej różni się od ataku, który mógłby spowodować uruchomienie art. 5 NATO, Pistorius odparł, że był to atak w tym sensie, że naruszono polską przestrzeń powietrzną, ale nie w sensie militarnym, ponieważ - jak zastrzegł - o ile mu wiadomo, nic nie zostało zniszczone, ani nikt nie zginął.
Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w środę nad ranem, że bezzałogowce wielokrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Polski w trakcie rosyjskiego ataku na cele na Ukrainie. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, oświadczył, że drony, które mogły stanowić zagrożenie, zostały zestrzelone.(PAP)
ipa/ mal/ mdr/