O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izrael włożył cały kapitał polityczny we wciągnięcie USA w wojnę z Iranem i przegrał

Premier Benjamin Netanjahu po ataku Hamasu na Izrael przyjął logikę permanentnej wojny na wielu frontach. Włożył cały kapitał polityczny we wciągnięcie USA w wojnę z Iranem, i przegrał. Rząd Izraela musi pojąć, że jego państwo nie jest niezwyciężone - pisze w niedzielę na łamach „New York Times” Mairav Zonszein.

Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Netanjahu, po 7 października 2023 roku, uznał że jedyną miarą sukcesu Izraela będzie dowiedzenie, że jest niezwyciężony. Mówił o „totalnym zwycięstwie”, wszczął kampanię, która doprowadziła do kompletnego zniszczenia Strefy Gazy, zaatakował Hezbollah w Libanie, ruch Huti w Jemenie, podjął interwencje w niektórych partiach Syrii i zaczął wojnę z Iranem - wylicza Zonszein, stała współpracowniczka nowojorskiego dziennika z międzynarodowego ośrodka International Crisis Group.

Dla obecnego rządu Izraela wojna stała się „naturalnym stanem kraju”, a zdolność do prowadzenia nieustannych operacji wojskowych „celem samym w sobie” - pisze autorka w korespondencji z Tel Awiwu.

Netanjahu był najprawdopodobniej wstrząśnięty, jak i sami Izraelczycy, gdy pojawiły się oznaki napięć w stosunkach Izraela z Ameryką, prezydent Donald Trump nazwał premiera „szalonym”, a w dodatku zawarł wstępne porozumienie pokojowe z Iranem. Skrajnie prawicowe izraelskie media nie przebierały w słowach, a szczególnie krytycznego wobec Netanjahu wiceprezydenta J.D. Vance'a nazwały „szumowiną” - relacjonuje Zonszein. Ale podkreśla, że w sprawie wojny z Iranem „Izrael położył na stole cały swój (polityczny) kapitał i przegrał”.

Pęknięcia w relacjach USA z Izraelem najlepiej widać w wypowiedziach Vance'a, który w wywiadzie dla „NYT” powiedział, że to, co chciałby przekazać skrajnie prawicowym ministrom w gabinecie Netanjahu to to, że „nie da się wybrnąć z każdego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego poprzez nieustanne zabijanie” - przypomina autorka.

Wiceprezydent zwrócił też uwagę, że nie proizraelskie media nie powinny stale mylić „krytyki określonego rządu (Izraela)” z antysemityzmem.

Zonszein zauważa, że Vance „zwrócił uwagę na problem, w sprawie którego od dawna alarmowali amerykańscy, lewicowi Żydzi: „jeśli Izrael jest nieustannie na wojnie ze wszystkimi, to nie sposób rozróżnić (...), kiedy użycie siły zbrojnej jest konieczne, skuteczne i uzasadnione, a kiedy jest to odruch i sposób na unikanie negocjacji”.

Autorka, która w International Crisis Group specjalizuje się w konflikcie izraelsko-palestyńskim, stawia tezę, że to sięganie po rozwiązanie militarne w każdej sytuacji stało się „obecnym modus operandi” izraelskiego gabinetu.

„Izrael nie jest niezwyciężony” - ocenia Zonszein (taki jest też tytuł artykułu). „Nie ma militarnego rozwiązania dla każdego problemu” - dodaje.

To nastawienie rządu Netanjahu na permanentną wojnę jest ostatnio szczególnie widoczne w Libanie, gdzie - jak niedawno zapowiedziano - izraelskie siły pozostaną w „strefie bezpieczeństwa” aż do rozbrojenia Hezbollahu, co „w praktyce oznacza bezterminowo” - wyjaśnia ekspertka.

Jeśli Waszyngton poważnie zamierza ustabilizować sytuację w regionie, powinien zmusić Netanjahu do wycofania się z Libanu. „Ale równie ważne jest, by sami Izraelczycy zakwestionowali tę logikę gry o sumie zerowej i rzucili jej wyzwanie”. Teraz, gdy zbliżają się wybory, powinni szukać sposobów na zakończenie wojny, która przynosi im międzynarodowy ostracyzm, i szukać przywódców, oferujących lepsze rozwiązania - pisze na zakończenie Zonszein. (PAP)

fit/ mal/ ep/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ILIA YEFIMOVICH
    Benjamin Netanjahu Fot. PAP/EPA/ILIA YEFIMOVICH

    Netanjahu na 250-lecie niepodległości USA: Stany Zjednoczone są gwarantem wolności na świecie

  • Iran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
    Iran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

    USA ostrzegły Iran, że Izrael zamierza zabić irańskich negocjatorów

  • Samolot Airbus A320, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
    Samolot Airbus A320, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Incydent podczas lotu z Warszawy do Tel Awiwu. Nie tylko Izrael poderwał myśliwce

  • Wizerunki przywódców Hezbollahu Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
    Wizerunki przywódców Hezbollahu Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Przywódca Hezbollahu: porozumienie Libanu z Izraelem to kapitulacja i upokorzenie

Serwisy ogólnodostępne PAP