O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Odbyła się narada szefów sztabów NATO na temat wojny w Ukrainie

Szefowie sztabów państw NATO obradowali w środę w związku z wojną w Ukrainie. W dyskusji po raz pierwszy wziął udział nowy dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Alexus Grynkewich. Polskę reprezentował I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Karol Dymanowski. Niewielka grupa szefów obrony państw NATO kontynuowała obrady po zakończeniu wirtualnej narady generałów Sojuszu - ustalił Reuters.

Wojna w Ukrainie. Fot. EPA/STRINGER
Wojna w Ukrainie. Fot. EPA/STRINGER

„Zachodni urzędnik”, na którego powołuje się agencja, podał, że rozmowy prowadził amerykański generał Dan Caine, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Według źródła Reutersa w rozmowach uczestniczyło również „około pół tuzina” innych szefów obrony NATO, a tematem były gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Szef komitetu wojskowego Sojuszu, admirał Giuseppe Cavo Dragone, powiedział po spotkaniu, że dyskusja była „wspaniała” i „szczera”. „W sprawie Ukrainy potwierdziliśmy nasze wsparcie. Priorytetem nadal jest sprawiedliwy, wiarygodny i trwały pokój” – podkreślił na platformie X Dragone. Nie podał jednak, czy w trakcie spotkania omawiane były gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Według Reutersa „kwestia gwarancji bezpieczeństwa nie została szczegółowo omówiona podczas wideokonferencji wszystkich szefów obrony NATO” wcześniej w środę. Źródło spodziewa się zwołania kolejnych spotkań szefów obrony w szerszym formacie, aby omówić wszelkie opcje wypracowane w mniejszym gronie.

Więcej

Donald Trump. Fot. z 1200 ton żywności
Donald Trump. Fot. z 1200 ton żywności

Trump: Ukraina nie będzie w NATO. Prezydent USA mówi o innych środkach bezpieczeństwa

Spotkanie szefów sztabów, które odbyło się zdalnie, miało służyć omówieniu kwestii bezpieczeństwa po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem w piątek na Alasce, a następnie w poniedziałek w Waszyngtonie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, któremu towarzyszyli inni europejscy przywódcy.

- Polskę na naradzie szefów sztabów reprezentował I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Karol Dymanowski w związku z nieobecnością szefa sztabu gen. Wiesława Kukuły – poinformowała PAP rzeczniczka Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit.

Jak dodał w swoim wpisie Dragone, w naradzie po raz pierwszy uczestniczył dowódca sił NATO w Europie gen. Grynkewich, który przekazał aktualne informacje „na temat środowiska bezpieczeństwa”. Grynkewich został dowódcą sił Sojuszu w Europie w tym roku w miejsce gen. Chrisa Cavoliego.

Dragone zaznaczył, że podczas narady podziękował wszystkim za niezmiennie aktywny udział w tych spotkaniach. Jak podkreślił, „jesteśmy zjednoczeni i ta jedność była dziś prawdziwie namacalna, jak zawsze”.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mal/ jpn/ grg/

Zobacz także

  • Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/	ADEK BERRY / POOL
    Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/ ADEK BERRY / POOL

    Macron i Xi we wspólnym oświadczeniu odnieśli się do sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie [WIDEO]

  • Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova
    Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova

    Ukraina zarzuciła Rosji wysyłanie ukraińskich dzieci do Korei Płn.

  • Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Rosja i Chiny chcą wspólnie rozegrać USA

  • Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)
    Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)

    Ukraińska armia utrzymuje pozycje w północnej części Pokrowska

Serwisy ogólnodostępne PAP