O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Okręty wojenne NATO przybyły do Rygi. „Jesteśmy zjednoczeni, obecni i gotowi”

Dwa okręty Stałej Grupy Morskiej NATO (SNMG1), holenderska fregata oraz niemiecki okręt zaopatrzeniowy, przybyły w piątek do Rygi w ramach kontynuacji misji Baltic Sentry, której celem jest ochrona infrastruktury podwodnej – poinformowała agencja LETA.

Okręty wojenne NATO przybyły do Rygi kontynuując misję Baltic Sentry. Fot. NATO Maritime Command/X (zdjęcie ilustracyjne)
Okręty wojenne NATO przybyły do Rygi kontynuując misję Baltic Sentry. Fot. NATO Maritime Command/X (zdjęcie ilustracyjne)

„Obecność NATO na Łotwie jest namacalnym symbolem naszego zaangażowania w bezpieczeństwo tego regionu” – powiedział Arjen Warnaar, komandor Królewskiej Marynarki Wojennej Niderlandów. „Jesteśmy tu, aby pokazać, że NATO jest zjednoczone, obecne i gotowe” – dodał.

Fregata „De Ruyter” ma 144 m długości i została wprowadzona do służby na początku tego wieku. Z kolei okręt zaopatrzeniowy „FGS Rhon”, mający ok. 130 m długości, służy w marynarce wojennej Niemiec od końca lat 70. ub. wieku. Jednostki będą obecne w stolicy Łotwy do poniedziałku.

Okręty wojenne NATO przybyły do Rygi kontynuując misję Baltic Sentry

W komunikacie Dowództwa Sojuszniczych Sił Morskich MARCOM podkreślono, że jednostki SNMG1, wspierając misję Baltic Sentry (Bałtycka Warta), monitorują i chronią krytyczną infrastrukturę podmorską, jak kable, rurociągi oraz inne obiekty kluczowe dla bezpieczeństwa regionalnego.

Więcej

Zapad 2017 na poligonie pod Borysowem. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Zapad 2017 na poligonie pod Borysowem. Fot. PAP/ Leszek Szymański

Ukraina wzywa europejskich partnerów do czujności przed ćwiczeniami Zapad-2025

Wizyta okrętów w Rydze jest następstwem niedawnych patroli SNMG1 na dalekiej północy i Morzu Barentsa, demonstrujących zasięg operacyjny NATO od Arktyki po Bałtyk – dodano.

Natowska misja Baltic Sentry (Bałtycka Warta) została powołana w styczniu w Helsinkach w celu zapobieżenia możliwym sabotażom na podwodną infrastrukturę krytyczną, po tym jak w Boże Narodzenie uszkodzone zostało elektroenergetyczne łącze przesyłowe między Finlandią a Estonią EstLink 2 oraz kilka kabli telekomunikacyjnych. Podejrzewany jest o to należący do rosyjskiej floty cieni tankowiec „Eagle S”, którego kotwica została przeciągnięta po dnie na odcinku blisko 100 km.

W operację Baltic Sentry zaangażowane są różne kraje oraz jednostki wojsk, a także okręty wojenne, samoloty rozpoznawcze, bezzałogowce oraz drony morskie. (PAP)

pmo/ zm/gn/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, Mark Rutte Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Władysław Kosiniak-Kamysz, Mark Rutte Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    "NATO jest zjednoczone i gotowe". Kosiniak-Kamysz i Rutte po spotkaniu w Orzyszu

  • Marcin Przydacz. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Marcin Przydacz. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Przydacz: obrona wschodniej flanki NATO nie może spoczywać tylko na barkach Europy Środkowej i Wschodniej

  • Robert Kupiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Robert Kupiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Wiceszef MSZ R. Kupiecki: Polska jest postrzegana w USA jako państwo wzorcowe

  • Śmigłowiec UH-60M Black Hawk Łotewskich Sił Powietrznych i flaga narodowa Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Śmigłowiec UH-60M Black Hawk Łotewskich Sił Powietrznych i flaga narodowa Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Łotwa stawia na obronę powietrzną. Wydatki sięgną prawie 5 proc. PKB

Serwisy ogólnodostępne PAP