O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zasypane miasto. Tyle śniegu nie było tu od 19 lat!

Od dwóch dni niemal nieprzerwanie w Olsztynie pada śnieg. Ekspert z katedry gospodarki wodnej i klimatologii olsztyńskiego uniwersytetu Andrzej Skwierawski powiedział PAP, że pokrywa śnieżna w Olsztynie ma 23 cm. Tyle śniegu nie było w mieście od 19 lat - dodał.

Śnieg w Olsztynie Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Śnieg w Olsztynie Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

- Śnieg w listopadzie nie jest niczym szczególnym, bo z naszych statystyk wynika, że w tym miesiącu opad śniegu notujemy częściej, niż co dwa lata - powiedział PAP dr hab. inż. Andrzej Skwierawski z katedry gospodarki wodnej i klimatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dodał, że jednak tak dużego opadu śniegu w mieście nie było od 2006 roku.

- Pokrywa śnieżna wynosi obecnie 23 cm. To duża ilość. Stan pogody monitorujemy od 75 lat i większy opad zanotowaliśmy o tej porze roku tylko w 1989 i w 2006 roku. Obecny pomiar jest trzecim co do wielkości, jeśli chodzi o grubość pokrywy śnieżnej od 1951 roku - powiedział PAP naukowiec.

Więcej

Śnieg na ulicy Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Śnieg na ulicy Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od czwartku mniejsze opady śniegu, ale może być ślisko

W rozmowie z PAP dr hab. Skwierawski zastrzegł, że tak duży opad śniegu w listopadzie nie zapowiada, jaka będzie zima. - Teraz śniegu spadło tak dużo, bo zimne masy powietrza z północy zetknęły się z ciepłymi masami z południa i zachodu - powiedział naukowiec.

Śnieg = lepsza sytuacja hydrologiczna

Opady śniegu przekładają się na polepszenie sytuacji hydrologicznej. Od sierpnia 2024 roku przez prawie pół roku opady w Olsztynie były poniżej normy, utrzymywała się susza hydrologiczna. - Dla sytuacji hydrologicznej najlepiej by było, gdyby śnieg leżał jak najdłużej i było go dużo - dodał rozmówca PAP.

Utrzymujące się niemal nieprzerwanie od dwóch dni opady śniegu powodują kłopoty komunikacyjne nie tylko w Olsztynie, ale w całym regionie. Według prognoz śnieg ma nadal padać. (PAP)

jwo/ mark/ ktl/ know/

Zobacz także

  • Wywóz śniegu z miasta. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Wywóz śniegu z miasta. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Zakopane usuwa nadmiar śniegu. Wywieziono już 124 ciężarówki

  • Linia energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Linia energetyczna (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert o awariach prądu: w praktyce ciężko jest zbudować „pogodoodporną” sieć

  • Śnieg na ulicy Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Śnieg na ulicy Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Od czwartku mniejsze opady śniegu, ale może być ślisko

  • Trudne warunki pogodowe na odcinku Iwonicz - Rymanów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Trudne warunki pogodowe na odcinku Iwonicz - Rymanów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ciężkie warunki na drogach Podkarpacia [NASZE WIDEO + GALERIA]

Serwisy ogólnodostępne PAP