O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PKW: W II turze wyborów samorządowych wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Frekwencja w II turze wyborów samorządowych wyniosła 44,06 proc. W głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej na temat wyników II tury wyborów samorządowych 2024, 22 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej na temat wyników II tury wyborów samorządowych 2024, 22 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

PKW przedstawiła w poniedziałek rano komunikat uzupełniający po dziewięciu godzinach od zamknięcia lokali wyborczych. "Właściwie od godziny 2 w nocy czekaliśmy na protokół jednej z obwodowych komisji wyborczych w Legionowie" – wyjaśnił Marciniak.

Przewodniczący Marciniak podał w imieniu PKW zbiorcze wyniki ponownego głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. "W ponownym głosowaniu wybierano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spośród 1489 kandydatów" – przypomniał szef PKW, dodając, że w siedmiu miastach i gminach w ponownym głosowaniu brał udział jeden kandydat.

Podał również frekwencję. "Uprawnionych do głosowania było 12 051 596 osób, w tym 1935 obywateli Unii Europejskiej nie będących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej" - podał Marciniak.

"Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 5 311 394 osobom. Ważnych kart oddano 5 310 432, to jest 44,06 proc. uprawnionych do głosowania" – powiedział.

Przewodniczący PKW poinformował, że głosów ważnych oddano 5 269 205, czyli 99,22 proc. ogólnej liczby oddanych głosów. Natomiast, jak mówił, głosów nieważnych oddano 41 227, czyli 0,78 proc. ogólnej liczny głosów oddanych.

"Wybrano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z czego 569 wójtów i burmistrzów w gminach do 20 tys. mieszkańców i 179 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców" – podał Marciniak. Podziękował również wszystkim wyborcom oraz startującym w wyborach samorządowych kandydatom i komitetom wyborczym, a także "prawie wszystkim" członkom komisji wyborczych.

Szef PKW odniósł się również do problemów w jednej z komisji wyborczych w Legionowie, co opóźniło podanie wyników dla całego kraju. "Jedna z komisji nie mogła się doliczyć wszystkich głosów i de facto dochodziło tam trzykrotnie do sporządzenia protokołów, stąd opóźnienie" – wyjaśnił.

Jak dodał, "zapowiadało się", że czas liczenia głosów będzie rekordowo krótki. "Chociaż i tak jest rekordowo, bo od zamknięcia lokali (minęło) dziewięć godzin, ale mogło być jeszcze szybciej, gdyby nie jedna komisja obwodowa" - zaznaczył.

"O drugiej w nocy w zasadzie mieliśmy 99,99 proc. głosów. Ta jedna brakująca komisja na blisko 12 tys. obwodowych komisji niweczy de facto wysiłek 100 tys. (osób)" – stwierdził przewodniczący PKW.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że komisja w Legionowie, która nie mogła się doliczyć głosów, wprowadziła ok. godz. 3 protokół do systemu.

"System jest tylko wspomagający i on też pozwala nam na bieżąco śledzić wyniki i poszczególne działania poszczególnych organów wyborczych" - mówiła Pietrzak. Zwróciła uwagę, że komisja w Legionowie długo liczyła głosy i "po kilku interwencjach" ok. godz. 3 protokół został wprowadzony do systemu. Okazało się jednak, że komisja nie wyjechała z lokalu i nie przekazała fizycznie protokołu do komisji miejskiej.

Szefowa KBW wyjaśniła, że po zakończeniu liczenia głosów należy wprowadzić protokół do systemu, a następnie wywiesić jedną z kopii protokołu na zewnątrz lokalu wyborczego i zawieźć też do komisji miejskiej. "Oni tego nie uczynili" – powiedziała Pietrzak, zaznaczając, że w głosowaniu w tej komisji brało udział ok. 950 wyborców, a "nie zgadzało się 10 kart".

"Komisja uparła się, że jednak będzie dochodzić, co im się nie zgadza (...). W końcu to zrobili, policja nam pomogła i miejska komisja swój protokół do Warszawy przywiozła na sygnale, żeby jak najszybciej to zrobić" – podsumowała Pietrzak.

Autorzy: Norbert Nowotnik, Daria Al Shehabi, Marek Siudaj

autor: Marek Siudaj, Norbert Nowotnik

kh/

Zobacz także

  • Głosowanie w lokalu wyborczym. Zdj.  ilustracyjne. Fot. PAP/Bartosz Jankowski
    Głosowanie w lokalu wyborczym. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Bartosz Jankowski

    Jak media relacjonowały wybory samorządowe? Towarzystwo Dziennikarskie opublikowało raport

  • Wybory samorządowe 2024 - II tura. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta miasta Agata Wojda, fot. PAP/Piotr Polak
    Wybory samorządowe 2024 - II tura. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta miasta Agata Wojda, fot. PAP/Piotr Polak
    Specjalnie dla PAP

    Ekspertka: mieszkańcy Kielc zaczęli mieć poczucie sprawczości

  • fot. facebook.com/Paweł Gulewski - oficjalnie
    fot. facebook.com/Paweł Gulewski - oficjalnie
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert o wyborach w Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu: 40-latkowie nie chcą już nosić za kimś teczek

  • Wybory samorządowe 2024, II tura, Kandydat PiS na prezydenta Poznania Zbigniew Czerwiński, fot. PAP/Bartosz Jankowski
    Wybory samorządowe 2024, II tura, Kandydat PiS na prezydenta Poznania Zbigniew Czerwiński, fot. PAP/Bartosz Jankowski

    Jacek Jaśkowiak znów prezydentem Poznania. Jasna deklaracja kontrkandydata ze Zjednoczonej Prawicy

Serwisy ogólnodostępne PAP