O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Hiszpanii wezwał do wykluczenia Izraela z międzynarodowych zawodów sportowych

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez oświadczył w poniedziałek, że podobnie jak Rosja po inwazji na Ukrainę, Izrael powinien zostać wykluczony z międzynarodowych zawodów sportowych z powodu wojny w Strefie Gazy.

Pedro Sanchez Fot. PAP/EPA/DANIEL PEREZ
Pedro Sanchez Fot. PAP/EPA/DANIEL PEREZ

- Dlaczego Rosja została wykluczona po inwazji na Ukrainę, a Izrael nie został wykluczony po inwazji na Gazę? – spytał Sanchez, występując przed posłami, senatorami i eurodeputowanymi Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE).

Od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji na Ukrainę większość rosyjskich i białoruskich sportowców została wykluczona z niemal wszystkich zawodów sportowych. Część stopniowo powróciła do rywalizacji, ale jako sportowcy neutralni, bez hymnu i symboli narodowych, za to po spełnieniu kryteriów neutralności, narzuconych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Więcej

Ernest Urtasun. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET
Ernest Urtasun. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Hiszpański minister kultury zapowiedział rezygnację z Eurowizji, jeśli w konkursie weźmie udział Izrael

- Nasze stanowisko jest jasne i zdecydowane: dopóki nie ustaną barbarzyńskie działania, ani Rosja, ani Izrael nie powinny brać udziału w żadnych międzynarodowych zawodach – dodał Sanchez.

Sanchez wezwał do bojkotu Izraela podczas zawodów sportowych dzień po tym, gdy w Madrycie odwołano ostatni etap słynnego wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana z powodu demonstracji propalestyńskich w stolicy Hiszpanii. Protesty miały związek z udziałem w zawodach drużyny z Izraela.

Więcej

Sekretarz stanu USA Marco Rubio i premier Izraela Benjamin Netanjahu pod Ścianą Płaczu Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Sekretarz stanu USA Marco Rubio i premier Izraela Benjamin Netanjahu pod Ścianą Płaczu Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Rubio w Jerozolimie mimo krytyki ataku Izraela na Katar. Netanjahu chwali sojusz Izrael-USA

W niedzielę przed planowanym wyścigiem Sanchez wyraził „podziw” dla uczestników demonstracji, jednocześnie podkreślając „szacunek” wobec kolarzy. Opozycja zarzuca mu „zachęcanie do aktów przemocy”.

„Antysemita i kłamca” – powiedział o Sanchezie w poniedziałek na portalu X szef izraelskiej dyplomacji Gideon Saar. Przypomniał, że to Hamas zaatakował Izrael 7 października 2023 r. „Sanchez i jego komunistyczny rząd są antysemitami i wrogami prawdy” – dodał minister.

Hiszpania ostro krytykuje działania izraelskiej armii w Strefie Gazy, domagając się od UE bardziej zdecydowanej reakcji wobec rządu Izraela, kierowanego przez Benjamina Netanjahu, za wywołanie katastrofy humanitarnej w tym regionie. Pod koniec maja ub.r. Hiszpania – wraz z Irlandią i Norwegią – uznała Palestynę jako państwo.

Więcej

Pedro Sanchez Fot. PAP/EPA/DANIEL GONZALEZ
Pedro Sanchez Fot. PAP/EPA/DANIEL GONZALEZ

Zdecydowana reakcja rządu w Hiszpanii wobec Netanjahu. Embargo na handel bronią z Izraelem

Przed tygodniem Sanchez wprowadził całkowite embargo na dostawy broni do Izraela, w tym wykorzystanie hiszpańskich portów i przestrzeni powietrznej w tym celu.

Wojna w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 r., gdy rządzący tym terytorium Hamas napadł na południe Izraela, zabijając około 1,2 tys. osób i porywając 251. Jak informuje izraelska armia, z 48 osób nadal przetrzymywanych przez Hamas co najmniej 20 wciąż żyje. Według kontrolowanych przez Hamas władz Strefy Gazy w izraelskim odwecie zginęło ponad 64,7 tys. Palestyńczyków. ONZ i organizacje humanitarne twierdzą, że liczba ta może być zaniżona.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mal/ ał/

Zobacz także

  • Chińskie samochody elektryczne, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/AMERICO ROBERTO
    Chińskie samochody elektryczne, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/AMERICO ROBERTO

    Hiszpania inwestuje w samochody elektryczne. Na stole ponad miliard euro

  • Lotnisko w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez
    Lotnisko w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Rodrigo Jimenez

    Szefowa unijnej dyplomacji przestrzegła Hiszpanię i Portugalię. Chodzi o drony

  • Świnie, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Świnie, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Hiszpania walczy z afrykańskim pomorem świń. Katalonia prosi o pomoc wojsko

  • Premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Fot. PAP/EPA/JJ. Guillén
    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Fot. PAP/EPA/JJ. Guillén

    Meta pod lupą hiszpańskiego parlamentu. Jest zapowiedź premiera

Serwisy ogólnodostępne PAP