O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Rumunii o broni jądrowej na wschodzie Europy: na razie wystarczy obecność wojsk NATO

Na razie Rumunii wystarczy sama obecność wojsk NATO na jej terytorium - oświadczył w piątek pełniący obowiązki prezydenta Ilie Bolojan, zapytany o promowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę pomysł rozmieszczenia broni jądrowej na wschodniej flance Sojuszu.

Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii Ilie Bolojan, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii Ilie Bolojan, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"Fakt, że mamy nad sobą parasol NATO i bazy wojskowe europejskich i amerykańskich sojuszników w naszym kraju zapewniają ochronę i pokój w Rumunii. (...) Każde rozwiązanie, które prowadzi do konsolidacji wschodniej flanki NATO, jest bardzo dobre, ale to, co mamy w tej chwili, czyli obecność wojskowa (sojuszników - PAP), jest wystarczające" - stwierdził Bolojan.

Pytanie dziennikarza odnosiło się do wypowiedzi Dudy, który w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times", wezwał USA do rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Polski w charakterze środka odstraszającego przed możliwą agresją Rosji.

"Granice NATO przesunęły się na wschód w 1999 roku, więc 26 lat później powinno również nastąpić przesunięcie infrastruktury NATO na wschód. Dla mnie to oczywiste" – powiedział prezydent Duda, dodając, że "byłoby bezpieczniej, gdyby ta broń już tu była".

Odnosząc się do wypowiedzi Dudy, wiceprezydent USA J.D. Vance oświadczył, że "byłby zszokowany", gdyby prezydent Donald Trump zdecydował, aby broń jądrowa została rozmieszczona na wschodzie Europy.

Więcej

Wiceprezydent USA J.D. Vance i prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/SAUL LOEB / POOL
Wiceprezydent USA J.D. Vance i prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/SAUL LOEB / POOL

Wiceprezydent USA odpowiada na apel prezydenta Dudy. "Byłbym zszokowany"

"Nie rozmawiałem z prezydentem o tej konkretnej kwestii, ale byłbym zszokowany, gdyby poparł rozprzestrzenienie broni jądrowej dalej na wschód Europy" — powiedział Vance.

Siły zbrojne Rumunii liczą dziś ok. 75 tys. żołnierzy, co czyni je drugą (po Polsce) największą armią na wschodniej flance NATO. Ponadto na jej terytorium stacjonuje ponad 5 tys. żołnierzy zagranicznych z państw sojuszniczych, w tym ok. 3 tys. - amerykańskich. Obecnie władze Rumunii rozbudowują bazę lotniczą Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym, która ma stać się "stolicą NATO" i największą bazą Sojuszu w Europie. (PAP)

mws/ mal/ mhr/ sma/

Zobacz także

  • Mark Rutte Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    Mark Rutte Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Rutte krytykuje Rosję za jej lekkomyślną retorykę nuklearną

  • Test broni jądrowej. Fot. Rząd Stanów Zjednoczonych. Źródło: Wikipedia
    Test broni jądrowej. Fot. Rząd Stanów Zjednoczonych. Źródło: Wikipedia

    Próby jądrowej nie da się przeprowadzić w tajemnicy [ANALIZA]

  •  Pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym Minuteman. Fot EPA/JIM LO SCALZO
    Pocisk balistyczny o zasięgu międzykontynentalnym Minuteman. Fot EPA/JIM LO SCALZO

    USA przeprowadziły rutynową próbę rakiety zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych

  • Władimir Putin i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/SPUTNIK / POOL
    Władimir Putin i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/SPUTNIK / POOL

    Rosja i Chiny dokonywały potajemnych prób jądrowych? Jest ocena CIA

Serwisy ogólnodostępne PAP