O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Przemysław Czarnek: to będzie pierwszy rząd, który dopuścił się mega afery, zanim jeszcze został zaprzysiężony

To będzie pierwszy rząd, który dopuścił się mega afery, zanim jeszcze został zaprzysiężony – ocenił w poniedziałek poseł PiS Przemysław Czarnek, odnosząc się do projektu "ustawy wiatrakowej". "Jakie lobby stoi za tą absurdalną ustawą" - zwrócił się z pytaniem do marszałka Szymona Hołowni.

Przemysław Czarnek. Fot.  PAP
Przemysław Czarnek. Fot. PAP

Politycy PiS, podczas poniedziałkowej konferencji w Lublinie, odnieśli się do złożonego przez posłów Polski 2050-TD i KO projektu noweli ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii. Zdaniem posła PiS Przemysława Czarnka, "afera wiatrakowa jest w istocie aferą wiatrakową Szymona Hołowni". "Chcemy zapytać dzisiaj wprost pana marszałka – kim pan jest, panie marszałku Hołownia" – mówił były minister edukacji.

Zwracając się dalej do marszałka Sejmu, wymieniał kolejne pytania: "kto za panem stoi; kto napisał ten bubel prawny antypolski; kto stoi za ustawą lex Kloska; kto jest autorem tych skandalicznych przepisów; kto jest autorem ustawy, która w ciągu jednej doby doprowadziła (…) do tego, że akcje Orlenu spadły o 5,5 mld zł".

Więcej

Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Morawiecki: domagamy się komisji śledczej w sprawie „lex Kloska”

"Jakie lobby stoi za tą absurdalną ustawą, która, w naszym przekonaniu, jest ustawą na potrzeby firm niemieckich, które miałyby bez większych problemów budować, ile tylko chcą, farm wiatrowych za te pieniądze, które wam Niemcy uwalniają stopniowo z KPO, które sami blokowaliście. Wstyd i hańba" – ocenił Czarnek.

Według posła PiS Dariusza Stefaniuka, ustawa wiatrakowa jest dzisiaj "gorącym kartoflem". "Oni dzisiaj widzą, że ten przekręt im nie przeszedł; że ten przekręt, który chcieli zrobić w polskim parlamencie, został wykryty. My obiecujemy, że będziemy tego typu wrzutki i projekty na pewno recenzować i pokazywać" – zapowiedział Stefaniuk. "I to firmuje pani Kloska, która ma być przymierzana na ministra klimatu" – dodał.

Więcej

Katarzyna Lubnauer, fot. PAP/Leszek Szymański
Katarzyna Lubnauer, fot. PAP/Leszek Szymański

Lubnauer: chciałabym, aby powstała komisja, która zbada, kto zablokował energetykę wiatrową w 2016 r.

W ocenie Przemysława Czarnka, będzie to pierwszy rząd, który – jak stwierdził - dopuścił się mega afery, zanim jeszcze powstał; zanim został zaprzysiężony.

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r.; projekt zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Autorzy projektu zaproponowali rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Projekt ma umożliwić też budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań; jednocześnie zapowiedziano poprawkę zwiększającą tę odległość do 500 m.

W poniedziałek, na konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ocenił, że jest to "jeden z największych bubli prawnych wyprodukowanych przez ostatnich 30 lat", dlatego domaga się komisji śledczej w sprawie zaproponowanych przez posłów Polski 2050-TD i KO przepisów dot. wiatraków.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk
gn/

Zobacz także

  • Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Czarnek krytycznie o Nowackiej. Chodzi o świadectwa

  • Przemysław Czarnek, fot. PAP/Albert Zawada
    Przemysław Czarnek, fot. PAP/Albert Zawada

    Czarnek: mam zaszczyt być na liście kandydatów na szefa kancelarii Karola Nawrockiego

  • Uczniowie i nauczyciele w szkole Fot. PAP/Lech Muszyński
    Uczniowie i nauczyciele w szkole Fot. PAP/Lech Muszyński

    Godziny czarnkowe w szkołach będą zlikwidowane. Dlaczego?

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Karol Nawrocki. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Ujawniono oświadczenie Nawrockiego, w którym zobowiązał się do dożywotniej opieki nad Jerzym Ż.

Serwisy ogólnodostępne PAP