Putin przyleci do Pekinu. W tle projekt drugiej nitki gazociągu
Przywódca Rosji Władimir Putin przyleci we wtorek wieczorem do Pekinu, a w środę spotka się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; rozmowy będą dotyczyły m.in. dostaw energii, w tym proponowanego gazociągu Siła Syberii 2 - ogłosił doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
Putin przybędzie do Pekinu wraz z wyższymi rangą urzędnikami i szefami największych banków i firm, w tym Rosnieftu, Gazpromu i Novateku - powiedział Uszakow w poniedziałek dziennikarzom.
Zaznaczył, że przywódcy będą rozmawiać o wszystkich aspektach relacji dwustronnych, w tym o projekcie drugiej nitki gazociągu Siła Syberii. Druga linia mogłaby przesyłać do 50 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z rosyjskiej Arktyki przez Mongolię do Chin. We wrześniu państwowe koncerny obu państw, Gazprom i CNPC, uzgodniły zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Chin z 38 do 44 mld metrów sześciennych rocznie.
Relacje Rosja-Chiny
Uszakow dodał, że relacje między Moskwą a Pekinem są coraz ważniejsze, a Rosja zwiększyła o jedną trzecią dostawy ropy naftowej do Chin - do 31 ton w pierwszym kwartale 2026 r.
W ubiegłym tygodniu w Pekinie gościł prezydent USA Donald Trump. Doradca Kremla zapewnił, że obie wizyty nie są ze sobą związane, a podróż rosyjskiego przywódcy do Chin była już uzgodniona wcześniej.
Chiny i Rosja zintensyfikowały relacje po 2022 r., czyli po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Kremla na Ukrainę. Pekin i Moskwa przedstawiają się jako alternatywa dla zachodniego porządku światowego. Mimo że ChRL deklaruje neutralność w sprawie wojny w Ukrainie, to nie potępiła rosyjskiej agresji, a zarazem zwiększyła współpracę polityczną, wojskową i gospodarczą z Rosją. (PAP)
adj/ rtt/ ppa/