O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin wprowadza kontrolę międzynarodowej współpracy rosyjskich naukowców

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził przepisy dające Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) prawo do monitorowania współpracy rosyjskich organizacji naukowych z partnerami zagranicznymi. Według ich autorów mają one zapobiegać wyciekowi wyników rosyjskich badań poza granice kraju.

Władimir Putin, fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin, fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Podpisana w środę przez Putina nowelizacja ustawy "O nauce i polityce naukowo-technicznej państwa" została przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dokument zobowiązuje naukowców do powiadamiania organów takich jak FSB o nawiązanych i utrzymywanych kontaktach z zagranicznymi osobami fizycznymi i prawnymi. Autorzy przepisów twierdzą, że kontrole będą zapobiegać wyciekom wyników badań za granicę, a jednocześnie nie będą ograniczać "wolności twórczości naukowej".

Według Radia Swoboda w ostatnich miesiącach coraz częściej rosyjscy naukowcy są oskarżani o zdradę stanu lub ujawnienie tajemnic państwowych. Zarzuty takie pojawiają się zazwyczaj po publikacjach lub zagranicznych wystąpieniach.

tdj/ kar/ sma/

Zobacz także

  • Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Rafał Guz
    Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Rafał Guz

    Sikorski o zmasowanych atakach na Ukrainę: to tyle, jeśli chodzi o obietnicę Putina daną Trumpowi

  • Plakat przedstawiający Jeffrey'a Epsteina na konferencji dot. jego zatrzymania. Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
    Plakat przedstawiający Jeffrey'a Epsteina na konferencji dot. jego zatrzymania. Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

    Epstein wielokrotnie zabiegał o spotkanie z Putinem i mógł posiadać kontakty na Kremlu

  •  Zniszczenia w Kijowie po rosyjskim ataku rakietowym i dronowym. Fot. PAP/	Vladyslav Musiienko
    Zniszczenia w Kijowie po rosyjskim ataku rakietowym i dronowym. Fot. PAP/ Vladyslav Musiienko

    Trump: Putin zgodził się wstrzymać bombardowanie Ukrainy na tydzień

  • Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Władimir Putin. Fot. EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Przejęcie Donbasu pozwoliłoby ogłosić Rosji sukces

Serwisy ogólnodostępne PAP