O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rumunia podpisała umowę z Holandią. 18 myśliwców za symboliczne jedno euro

Rumunia podpisała z Holandią umowę na zakup 18 samolotów F-16 Fighting Falcon za symboliczną kwotę jednego euro. Nowe samoloty będą wykorzystywane wyłącznie do szkolenia pilotów krajów NATO i Ukrainy - przekazał rumuński minister obrony Ionut Mosteanu.

F-16 Fighting Falcon, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
F-16 Fighting Falcon, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

„Ministerstwo obrony podpisało dziś umowę na zakup 18 samolotów F-16 Fighting Falcon i powiązanego sprzętu od rządu Królestwa Niderlandów. To ważny krok w rozwoju Europejskiego Centrum Szkolenia F-16 w Fetesti, które stało się regionalnym ośrodkiem szkolenia pilotów NATO i państw partnerskich” – napisał minister w poniedziałek w serwisach społecznościowych, cytowany przez portal Romania Journal.

F-16 oznacza bezpieczeństwo, współpracę i krok bliżej do następnego etapu: integracji samolotów F-35 z rumuńskimi siłami powietrznymi” - dodał szef resortu.

Umowa Holandia-Rumunia. 18 myśliwców za symboliczne jedno euro

Jak podkreślił, jest to „mądra inwestycja w szkolenia, współpracę i przyszłość”, która „odzwierciedla zaufanie naszych holenderskich partnerów i uznanie dla profesjonalizmu rumuńskich sił powietrznych”.

Więcej

Władimir Putin i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/SPUTNIK / POOL
Władimir Putin i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/SPUTNIK / POOL

Rosja i Chiny dokonywały potajemnych prób jądrowych? Jest ocena CIA

Ambasadorka Holandii w Rumunii Willemijn van Haaften oświadczyła, że oba państwa ściśle współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony - przekazał portal rumuńskiej sekcji Radia Wolna Europa, Europa Libera Romania. „Jesteśmy partnerami w NATO i współpracujemy na rzecz odstraszania i bezpieczeństwa na wschodniej flance (Sojuszu - PAP). Zarówno Holandia, jak i Rumunia są oddanymi partnerami we wspieraniu Ukrainy. Europejskie Centrum Szkolenia F-16 jest jednym z przykładów doskonałej współpracy” – powiedziała.(PAP)

os/ akl/ ppa/

Zobacz także

  • Rumuńskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ROBERT GHEMENT
    Rumuńskie wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ROBERT GHEMENT

    Rumuńskie wojsko zneutralizowało na morzu drona Sea Baby. SBU zapewnia, że to nie jej dron

  • Flaga Rumunii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    Flaga Rumunii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Rumunia. Ponad 100 tys. osób bez wody po awarii wodociągów. Zamknięto elektrownię

  • F-16 Fighting Falcon. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    F-16 Fighting Falcon. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Rumunia poderwała myśliwce. Resort obrony: drony w naszej przestrzeni powietrznej

  • Dron -zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański
    Dron -zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Leszek Szymański

    Nowe systemy antydronowe w Polsce i Rumunii. Powodem zagrożenie ze strony rosyjskich bezzałogowców

Serwisy ogólnodostępne PAP