O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ruszają powszechne szkolenia obronne. Szef MON ujawnia szczegóły programu

Przeznaczony dla wszystkich obywateli pilotaż programu powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości” rozpocznie się 22 listopada - zapowiedział w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. W przyszłym roku resort obrony planuje przeszkolenie ok. 400 tys. osób.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Fot. PAP/Rafał Guz
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Fot. PAP/Rafał Guz

Realizacja programu – jak mówił Kosiniak-Kamysz podczas czwartkowej konferencji – ma być sposobem na zbudowanie odporności społecznej, informacji i nauki niezbędnych umiejętności dla każdego, kto będzie chciał skorzystać z tego typu szkoleń.

Minister obrony zapowiedział, że pilotaż programu powszechnych dobrowolnych szkoleń obronnych „wGotowości” ruszy 22 listopada br. i potrwa pięć tygodni.

Program szkoleń obronnych. Szef MON zabrał głos

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że ma się on składać z kilku modułów i dotyczyć „wszystkich obywateli polskich, którzy będą chcieli z tego skorzystać”. Zarówno najmłodszych - dzieci, szkół podstawowych i ponadpodstawowych - pracowników i firm w formie szkoleń indywidualnych i grupowych, a także seniorów.

Jak wyjaśnił, na ten moment program ma być realizowany przez 132 jednostki oparte w głównej mierze o Wojska Obrony Terytorialnej z udziałem Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Paweł Supernak

Powszechne i dobrowolne szkolenia wojskowe. Kiedy wystartują? Szef MON o szczegółach

- Bezpieczeństwo Polski zależy od silnej armii, silnych sojuszy i siły nas samych, siły naszego społeczeństwa. Wiedza, informacja, umiejętność zachowania się, odczytania sygnałów, znaków, alarmów, miejsc ukrycia jest bardzo potrzebne. To często jest działanie pozamilitarne, ale budujące obronę narodową, odporność społeczną - podkreślił.

W programie przewidziano szkolenia zarówno indywidualne, jak i szkolenia dla firm.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że zainteresowanie istniejącymi już dziś programami, takimi jak „Trenuj z wojskiem”, „Edukacja z wojskiem” czy „Wakacje z wojskiem”, jest bardzo duże. Szef MON podkreślił, że program „wGotowości” jest integracją wszystkich dostępnych dzisiaj szkoleń.

Ponad 3770 zapisów pierwszego dnia programu szkoleń

Wieczorem szef MON we wpisie na X poinformował, że pierwszego dnia zapisów na kursy zgłosiło się już ponad 3770 osób. Wśród nich - jak przekazał - na podstawowy kurs bezpieczeństwa zapisało się 1196 osób, kurs przetrwania - 1125 osób, kurs medyczny - 993 osoby, a na kurs cyberhigieny - 280 osób.

„To bardzo dobre decyzje! Zachęcam tych, którzy jeszcze się nie zapisali – to świetna inwestycja w nasze wspólne bezpieczeństwo” - napisał Kosiniak-Kamysz.

Tomczyk: zamierzamy przeszkolić około 400 tys. osób w 2026 r.

Jak powiedział wiceminister Cezary Tomczyk, przez ostatnie sześć miesięcy resort szkolił instruktorów oraz przygotował zmiany prawne, by uruchomić pilotaż programu dobrowolnych szkoleń obronnych.

- Tylko w listopadzie i w grudniu (...) przeszkolimy około 20 tysięcy ludzi w ramach szkoleń indywidualnych, ale suma szkoleń w listopadzie i w grudniu, jeżeli chodzi o wszystkie formy szkolenia, to aż około 100 tysięcy osób - powiedział wiceszef MON.

Więcej

Gen. Dariusz Łukowski. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski
Gen. Dariusz Łukowski. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski

Były szef BBN nowym dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w MON

Jak dodał, w 2026 r. resort planuje przeszkolić około 400 tysięcy osób „indywidualnie, grupowo, w ramach „Edukacji z wojskiem”, w ramach szkoleń rezerwy oraz dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej”.

Ustawa o karcie rodziny mundurowej. Do Sejmu trafi projekt

Podczas konferencji Tomczyk poinformował też, że do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o karcie rodziny mundurowej, który objąć ma 1,5 mln obywateli – żołnierzy służby czynnej oraz funkcjonariuszy służb, m.in. policjantów i strażaków oraz ich najbliższych. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wprowadzenie szczególnych ulg komunikacyjnych, ale także np. pierwszeństwa w dostępie do przedszkoli w przypadku przeniesienia służbowego.

Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła poinformował, że w związku z programem są dwa zasadnicze cele - wzmocnić odporność indywidualną obywateli i społeczności, oraz zwiększyć dostępność, gotowość i kompetencje rezerw. - Ten proces będziemy organizować w ramach tzw. pięciu linii wysiłku i dwóch ścieżek – mówił generał.

Gen. Kukuła o ścieżce „Odporność”

Ścieżka „Odporność” – mówił gen. Kukuła – jest dedykowana dla osób, które nie zamierzają wiązać się w żaden sposób z siłami zbrojnymi. To propozycja dla wszystkich obywateli, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z wojskiem, ale chcą nauczyć się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa. Szkolenia w tej ścieżce pozwalają zdobyć praktyczne umiejętności, przydatne w codziennym życiu – od udzielania pierwszej pomocy, przez zasady przetrwania, po ochronę w sieci.

Obecnie ścieżka ta obejmuje cztery kursy – podstawowy kurs bezpieczeństwa; tzw. przetrwanie, obejmujący m.in. współpracę ze służbami czy uczący właściwych zachować na wypadek kataklizmu; kurs z cyberhigieny, i wreszcie – z pierwszej pomocy.

Więcej

Poszukiwana prowadzone przez żołnierzy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Poszukiwana prowadzone przez żołnierzy, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wojsko szukało rozbitego statku powietrznego w Świętokrzyskiem

Z kolei ścieżka „Rezerwy” to propozycja dla, które chcą dobrowolnie szkolić się w ramach systemu obronnego państwa – bez konieczności pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Zapisów na pilotaż szkoleń już od czwartku dokonywać można przez aplikację mObywatel.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski powiedział PAP, że nowa usługa w aplikacji mObywatel to kolejny przykład, jak cyfrowe narzędzia mogą wspierać bezpieczeństwo i rozwój kompetencji obywateli, a dzięki niej każdy, kto chce zdobyć praktyczne umiejętności – od udzielania pierwszej pomocy, przez postępowanie w trakcie sytuacji kryzysowych, po podstawy cyberbezpieczeństwa – może w prosty sposób zapisać się na szkolenie obronne.

- W aplikacji udostępniliśmy interaktywną mapę, która pozwala znaleźć dogodne miejsce odbycia zajęć, a sam proces zgłoszenia trwa zaledwie kilka minut. Całość została opracowana wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej – MON zarządza procesem naboru i potwierdzenia uczestnictwa, natomiast po stronie Ministerstwa Cyfryzacji powstało kompletne rozwiązanie techniczne. To kolejny krok w rozwoju mObywatela – aplikacji, która nie tylko ułatwia kontakt z administracją, ale też realnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo” – powiedział Standerski.(PAP)

from/ sdd/ ppa/

Zobacz także

  • Żołnierze, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI
    Żołnierze, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

    Chcą tam przywrócić obowiązkową służbę wojskową. Prezydent kraju popiera ustawę

  • Wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Wojsko (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Specjalnie dla PAP

    Czy Polacy popierają obowiązkową służbę wojskową dla mężczyzn? Sondaż IBRiS

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Tytus Żmijewski
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Ilu Polaków wyraża chęć udziału w szkoleniach wojskowych? Sondaż

  • Gen. Bogusław Pacek Fot. PAP/Albert Zawada
    Gen. Bogusław Pacek Fot. PAP/Albert Zawada

    Gen. Pacek: rezerwa mobilizacyjna musi być liczniejsza niż armia zawodowa

Serwisy ogólnodostępne PAP