O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ruszyły prace przy odbudowie tamy w Stroniu Śląskim

Ruszyły prace przy odbudowie tamy na Białej Lądeckiej w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku. Jej pęknięcie podczas wrześniowej powodzi spowodowało zalanie tego miasta, Lądka-Zdroju oraz wielu innych mniejszych miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej.

Prace przy naprawie tamy na rzece Morawka, w południowej części Stronia Śląskiego, fot. PAP/Maciej Kulczyński
Prace przy naprawie tamy na rzece Morawka, w południowej części Stronia Śląskiego, fot. PAP/Maciej Kulczyński

Podczas wtorkowego briefingu ministra Marcina Kierwińskiego, który jest koordynatorem odbudowy i usuwania skutków powodzi, poinformowano, że Wody Polskie przejęły teren i rozpoczęły przygotowania do inwestycji.

Dotychczas prace nie mogły się tam odbywać, ponieważ tama była w dyspozycji śledczych, którzy wyjaśniają przyczyny tej katastrofy. W zeszłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, gdzie trwa śledztwo, poinformowała, że powołany zostanie zespół biegłych, którzy na specjalnie zbudowanym modelu tamy będzie ustalać przyczyny jej przerwania.

Kierwiński poinformował, że rozpoczęte prace i naprawa wyrwy w tamie potrwa przynajmniej kilka tygodni - od sześciu do ośmiu, ale zbiornik na tamie na pewno nie odzyska maksymalnej przepustowości i objętości na przyjęcie wody.

„To nie będzie przepustowość taka, jak przed tą awarią. To jest jednak system naczyń połączonych. Wszystkie te zbiorniki, które planujemy, mają tworzyć integralną całość. To jest pytanie do specjalistów, dlatego będziemy rozmawiali z hydrologami, z Wodami Polskimi, jaka będzie docelowa, niezbędna objętość zbiornika, który tu w Stroniu będzie funkcjonował” - powiedział Kierwiński.

Wrześniowa powódź największe straty wyrządziła na Dolnym Śląsku w Kotlinie Kłodzkiej m.in. w gminach Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko. Straty w woj. dolnośląskim, według szacunków z połowy października, wyceniono na kwotę co najmniej 5 mld zł. W regionie uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 5,2 tys. budynków mieszkalnych, a powódź bezpośrednio dotknęła ponad 162 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.(PAP)

ros/ malk/ sma

Zobacz także

  • Tragiczne skutki powodzi w Walencji z końca 2024 roku, fot. PAP/EPA/EFE/KAI FOERSTERLING
    Tragiczne skutki powodzi w Walencji z końca 2024 roku, fot. PAP/EPA/EFE/KAI FOERSTERLING

    Rok po tragicznych powodziach w Walencji. Szef regionu zrezygnował ze stanowiska. "Czas przyznać się do błędów"

  • Zniszczenia po powodzi w Valencii, fot. PAP/EPA/EFE/MANUEL BRUQUE
    Zniszczenia po powodzi w Valencii, fot. PAP/EPA/EFE/MANUEL BRUQUE

    Rok po tragicznej powodzi w Walencji. Mieszkańcy domagają się od władz odpowiedzialności [WIDEO]

  • Stan po powodzi w Nysie, fot. PAP/Sławek Pabian
    Stan po powodzi w Nysie, fot. PAP/Sławek Pabian

    Kolejne zawiadomienie w sprawie powodzi w Nysie

  • Zniszczenia po powodziach w Teksasie, fot. PAP/EPA/DUSTIN SAFRANEK
    Zniszczenia po powodziach w Teksasie, fot. PAP/EPA/DUSTIN SAFRANEK

    Powodzie w Teksasie. Wstrzymano poszukiwania ofiar w związku z ryzykiem kolejnych powodzi

Serwisy ogólnodostępne PAP