Podczas ćwiczeń przed AirSHOW w Radomiu rozbił się samolot F-16. Pilot nie przeżył
Podczas ćwiczeń przed AirSHOW w Radomiu rozbił się samolot F-16; w katastrofie zginął pilot Wojska Polskiego. Na miejsce katastrofy przybył wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. W katastrofie nie zostały poszkodowane osoby postronne. Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Pawlak poinformował PAP, że na miejscu katastrofy F-16 pracują służby. W drodze jest dowódca generalny RSZ gen. broni Marek Sokołowski. Ok. 22.30 w Radomiu odbędzie się konferencja prasowa.
Doniesienia mediów o katastrofie potwierdził w czwartek wieczorem w TVN 24 minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Tragiczny wieczór dla polskich sił powietrznych, katastrofa samolotu F-16. Rozmawiałem przed chwilą z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, ministrem obrony, który jedzie do Radomia. (...) Pilot nie przeżył - powiedział minister. Dodał, że jest to pierwsza katastrofa polskiego samolotu F-16. - Poczekajmy, będą komisje, one będą wyjaśniały przyczyny - zaznaczył Siemoniak.
Podczas ćwiczeń przed Air Show w Radomiu różnił się F-16. pic.twitter.com/GhusSRlX5T
— Remiza.pl (@remizacompl) August 28, 2025
Oficjalne konto Wojsk Obrony Terytorialnej na X podało, że „w tragicznym wypadku w Radomiu zginął pilot mjr Maciej 'Slab' Krakowian. Łączymy się w bólu z rodziną, bliskimi i członkami grupy F-16 Tiger Demo Team Poland”.
⚫️ W tragicznym wypadku w Radomiu zginął pilot mjr Maciej "Slab" Krakowian. Łączymy się w bólu z rodziną, bliskimi i członkami grupy F-16 Tiger Demo Team Poland.
— Terytorialsi | Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko! (@terytorialsi) August 28, 2025
Kosiniak-Kamysz poinformował na platformie X, że w katastrofie F-16 zginął „pilot Wojska Polskiego – oficer, który zawsze służył Ojczyźnie z oddaniem i wielką odwagą”. „Składam hołd Jego pamięci. Rodzinie i bliskim składam najgłębsze wyrazy współczucia. To wielka strata dla Sił Powietrznych i całego Wojska Polskiego” - podkreślił.
Jestem na miejscu tragedii. W katastrofie samolotu F-16 zginął pilot Wojska Polskiego – oficer, który zawsze służył Ojczyźnie z oddaniem i wielką odwagą.
Składam hołd Jego pamięci.
Rodzinie i bliskim składam najgłębsze wyrazy współczucia.
To wielka strata dla Sił Powietrznych i…— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) August 28, 2025
Rzecznik rządu Adam Szłapka podkreślił na X, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o tej sytuacji. Jak dodał, szef MON jest w stałym kontakcie z premierem.
Tragedia w Radomiu, w trakcie przygotowań do AirShow rozbił się samolot F-16. Niestety pilot zginął. Premier @KosiniakKamysz jest w drodze na miejsce wypadku. Są w stałym kontakcie z Premierem.
— Adam Szłapka (@adamSzlapka) August 28, 2025
Informacje o katastrofie przekazało też Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. „Z przykrością informujemy, że w trakcie treningu przygotowawczego do pokazów AirShow Radom 2025 doszło do wypadku lotniczego udziałem samolotu F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pilot nie przeżył. Osoby postronne nie zostały poszkodowane” - czytamy we wpisie DGRSZ na platformie X.
KOMUNIKAT PRASOWY
Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
Z przykrością informujemy, że w trakcie treningu przygotowawczego do pokazów AirShow Radom 2025 doszło do wypadku lotniczego z udziałem samolotu F‑16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Pilot nie przeżył. Osoby… pic.twitter.com/n6kxeHR8XN— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) August 28, 2025
Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że w związku z katastrofą samolotu wojskowego na lotnisku w Radomiu, "podjęte zostały już wstępne czynności procesowe przez prokuratorów 8 Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy są w drodze na miejsce zdarzenia". "Na miejscu są już przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej. Więcej informacji przekażemy jutro w godzinach popołudniowych na konferencji zorganizowanej w Radomiu" - przekazano na platformie X.
W związku z katastrofą samolotu wojskowego na lotnisku w Radomiu, do której doszło dziś w godzinach wieczornych podjęte zostały już wstępne czynności procesowe przez prokuratorów 8 Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy są w drodze na miejsce…
— Prokuratura Okręgowa w Warszawie (@Prok_Okreg_Wawa) August 28, 2025
Do katastrofy doszło dwa dni przed rozpoczęciem AirSHOW Radom 2025, które zostały zaplanowane na 30-31 sierpnia. W internecie zostały opublikowane nagrania, przedstawiające moment katastrofy. Widać na nich, jak samolot z wielką prędkością rozbija się o pas startowy lotniska w Radomiu.
🔴 Z OSTATNIEJ CHWILI:
W okolicach lotniska w Radomiu rozbił się samolot F-16 uczestniczący w przygotowaniach do Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Pilot maszyny nie zdążył się katapultować. pic.twitter.com/ABqupV6ExX— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) August 28, 2025
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AirShow to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z czołowych w Europie.
W przeszłości dochodziło do wypadków podczas AirSHOW w Radomiu. Podczas pokazów lotniczych w 2007 r. zginęło dwóch pilotów z zespołu akrobacyjnego "Żelazny" z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej: 62-letni Lech Marchelewski - lider i założyciel zespołu oraz 24-letni Piotr Banachowicz, członek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Do tragedii doszło w chwili, gdy podczas wykonywania przez pilotów manewru mijania - elementu figury akrobatycznej zwanej "rozetą" - zderzyły się ich samoloty.
W 2009 r. podczas pokazów doszło do katastrofy białoruskiego myśliwca Su-27. W katastrofie zginęli dwaj doświadczeni lotnicy z Białorusi, z ponad 20-letnim stażem lotniczym.
Rzecznik Dowództwa Generalnego RSZ: na miejscu wypadku pracują służby
- To był normalny trening do pokazu, który miał się odbyć w trakcie AirSHOW w Radomiu - powiedział rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Pawlak pytany o możliwe przyczyny wypadku. Podkreślił, że za sterami F-16 był bardzo doświadczony pilot.
Rzecznik Dowództwa Generalnego poinformował, że na miejscu zdarzenia pracują służby, w tym prokurator i Żandarmeria Wojskowa. - Nie mam jeszcze potwierdzenia, czy na miejscu jest już Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, bo to oni są najważniejsi w tej chwili - dodał płk. Pawlak.
Prezydent Nawrocki rozmawiał z szefem BBN nt. katastrofy samolotu F-16
Prezydent Karol Nawrocki rozmawiał z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Sławomirem Cenckiewiczem na temat katastrofy samolotu F-16 w Radomiu - poinformowało w czwartek BBN.
„Prezydent RP Karol Nawrocki rozmawiał z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Sławomirem Cenckiewiczem na temat katastrofy samolotu F-16 w Radomiu. Ma pełnię informacji o tym tragicznym zdarzeniu. Na bieżąco także przebiega wymiana informacji z Ministerstwem Obrony Narodowej” - poinformowało BBN na platformie X.
Prezydent RP @NawrockiKn rozmawiał z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. @Cenckiewicz na temat katastrofy samolotu F-16 w Radomiu. Ma pełnię informacji o tym tragicznym zdarzeniu. Na bieżąco także przebiega wymiana informacji z @MON_GOV_PL.
Na miejsce zdarzenia udaje…— BBN (@BBN_PL) August 28, 2025
Jak zaznaczono, na miejsce zdarzenia udaje się gen. dyw. Adam Rzeczkowski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN.
„Szef BBN składa najgłębsze wyrazy współczucia bliskim pilota, który zginął w tym wypadku i zapewnia o swojej modlitwie” - czytamy.
Sztab Generalny WP: wyrazy współczucia bliskim pilota, który zginął w katastrofie samolotu F-16
Sztab generalny WP złożył najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim pilota, który zginął w czwartek w katastrofie samolotu F-16 w Radomiu.
„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci pilota F-16, oficera Wojska Polskiego; składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim” - czytamy we wpisie Sztabu Generalnego WP na platformie X.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci pilota F-16, oficera Wojska Polskiego.
To wielka strata dla 🇵🇱 i całych Sił Zbrojnych RP.
Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim.
Cześć Jego pamięci. pic.twitter.com/AcV4gS1kJZ— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) August 28, 2025
„To wielka strata dla Polski i całych Sił Zbrojnych RP” - podkreślono.
Sztab generalny WP złożył „najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim” zmarłego pilota. „Cześć jego pamięci” - dodano.
F-16 stanowią podstawę polskiego lotnictwa bojowego
Samoloty wielozadaniowe F-16 stanowią obecnie podstawę polskiego lotnictwa bojowego, odpowiadając m.in. za większość patroli i misji związanych z ochroną polskiej przestrzeni powietrznej.
Amerykańskie samoloty dotarły do Polski w latach 2006-2008; stanowiło to de facto początek rewolucji, której celem ma być całkowite przezbrojenie polskiego lotnictwa bojowego z poradzieckiego na zachodni sprzęt.
Obecnie polskie F-16 – nazywane „Jastrzębiami” – zbliżają się jednak do wieku, w którym konieczne staje się tzw. MLU (Mid-life Update) – czyli gruntowna modernizacja mającego już swoje lata sprzętu, tak, by był dostosowany do współczesnych wyzwań i był gotów do służby przez następne lata.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz 13 sierpnia podpisał umowę na modernizację wszystkich polskich samolotów bojowych F-16. Umowa opiewająca na ok. 3 mld 800 mln dolarów przewiduje, że samoloty zostaną zmodernizowane do standardu Viper (Block 72).
Zgodę na modernizację polskich F-16 wydał w październiku ub.r. Departament Stanu USA. Na mocy tej decyzji polskie myśliwce w konfiguracji F-16C/D Block 52+ mogą zostać podniesione do standardu Viper (Block 72), a ustanowiona wówczas maksymalna cena modernizacji określana była na 7,3 mld dolarów.
F-16V (Viper) korzysta z wielu rozwiązań opracowanych dla F-35, zwiększając zdolność samolotu do działania w sieciocentrycznym systemie. Charakteryzuje się szeregiem ulepszeń wobec polskiej konfiguracji, zwiększających zdolności operacyjne, interoperacyjność i żywotność samolotu – chodzi przede wszystkim o radar z aktywnym skanowaniem AESA, modernizację systemów obróbki i wymiany danych oraz awioniki, w tym interfejsu człowiek-maszyna, i dostosowanie do nowych systemów uzbrojenia.
Modernizacja samolotów zostanie sukcesywnie przeprowadzona w WZL nr 2 w Bydgoszczy w latach 2028-2038. (PAP)
rbk/ iwo/ par/ mhr/ par/ jpn/ kmz/ grg/