Szczyt UE-Wielka Brytania odwołany. Szef RE z nadzieją na późniejszą organizację
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa oświadczył w poniedziałek, że zaplanowany na 22 lipca szczyt UE z Wielką Brytania trzeba będzie odłożyć. Wyraził nadzieję, że zorganizowanie takiego spotkania będzie możliwe z udziałem następcy premiera Keira Starmera.
Starmer ogłosił wcześniej w poniedziałek swoją rezygnację. O jego stanowisko zabiegać będzie laburzysta i były burmistrz Manchesteru Andy Burnham.
- Teraz z pewnością musimy to przełożyć, ale na nowo oceniamy szansę na ten nowy szczyt - ogłosił na konferencji prasowej Costa.
- Chciałbym, by jego następca kontynuował drogę odbudowy naszych relacji ze Zjednoczonym Królestwem. Keir Starmer zawsze ciężko pracował na rzecz silnych i stabilnych relacji z UE - podkreślił gospodarz unijnych szczytów.
Jak dodał, ustępujący premier Wielkiej Brytanii dokonał odbudowy i przywrócił zaufanie na linii Bruksela-Londyn. Costa przypomniał też, że Starmer był pierwszym od czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE szefem brytyjskiego rządu, który wziął udział w unijnym szczycie. Doszło do tego w lutym 2025 r. w Brukseli.
Z kolei w maju 2025 r. w Londynie odbył się pierwszy szczyt UE-Wielka Brytania, którego Starmer był gospodarzem.
Spotkanie 22 lipca w Brukseli miało przypieczętować reset w relacjach Wspólnoty ze Zjednoczonym Królestwem. U podstaw tego resetu legło koordynowanie przez obie strony wsparcia dla Ukrainy i wspólne zabiegi o zwiększenie bezpieczeństwa w Europie. (PAP)
mce/ jowi/ kar/ ppa/