O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSZ: pomoc Ukrainie jest w interesie, także finansowym, polskiego podatnika

Pomagając Ukrainie trzymamy armię Putina z dala od naszych granic, co jest w interesie, także finansowym, polskiego podatnika - napisał szef MSZ Radosław Sikorski odnosząc się do wpisu lidera Konfederacji Sławomira Mentzena.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Sikorski we wtorek na portalu X napisał, że „pomagając Ukrainie trzymamy armię Putina z dala od naszych granic, co jest w interesie, także finansowym, polskiego podatnika”. Jak dodał, polityka zagraniczna „jest trudniejsza niż tabliczka mnożenia”.

Szef MSZ odniósł się do wpisu Mentzena

To odpowiedź na wpis lidera Konfederacji Sławomira Mentzena, który w poniedziałek, również na portalu X napisał, że „jeśli Ukraina chce mieć Starlinka, to niech sobie za niego zapłaci”.

 

 

Nie widzę powodu, żebyśmy my mieli za to płacić. Pieniądze polskich podatników powinny iść na potrzeby Polaków

Lider Konfederacji Sławomir Mentzen

Prezydent zawetował nowelę o pomocy obywatelom Ukrainy

To pokłosie zapowiedzianego w poniedziałek weta prezydenta Karola Nawrockiego nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jak zauważył wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, decyzja prezydenta komplikuje finansowanie internetu satelitarnego dla Ukrainy przez Polskę, które wygasa z końcem września i miało być przedłużone tą ustawą.

Image
Ukraińscy uchodźcy w Polsce. Autor: Mateusz Krymski, Adam Ziemienowicz
Ukraińscy uchodźcy w Polsce. Autor: Mateusz Krymski, Adam Ziemienowicz

Według Gawkowskiego prezydent podjął „ryzyko na bardzo wysokim poziomie” i decydując się zawetować ustawę, „de facto wyłączył internet na Ukrainie”, „wyłączył go szkołom, wyłączył szpitalom”.

 

 

Odpowiedział mu szef kancelarii prezydenta Zbigniew Bogucki pisząc, że weto prezydenta, wbrew temu co mówił Gawkowski, nie wyłącza Starlinków Ukrainie. Według niego, parlament musi we wrześniu „sprawnie przeprocedować” projekt złożony przez Nawrockiego.

 

 

Zawetowana przez prezydenta nowelizacja ustawy zakładała przedłużenie ochrony tymczasowej udzielanej obywatelom Ukrainy, uciekającym przed wojną, do 4 marca 2026 r. Zmiana wynika z decyzji wykonawczej Rady UE z 25 czerwca 2024 r.

Więcej

Karol Nawrocki, Paweł Szefernaker, Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Karol Nawrocki, Paweł Szefernaker, Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent: nie podpisałem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowela o pomocy obywatelom Ukrainy. Co miała zakładać?

Nowela miała doprecyzować również przesłanki do otrzymania świadczenia 800 plus, tak by wypłacane było również na dzieci, które ukończyły szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia oraz spełniają obowiązek nauki przez uczęszczanie do uczelni lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe. Wydłużony miał zostać również okres załatwiania przez wojewodów takich spraw, jak m.in. udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Ponadto zakładała działania uszczelniające system udzielania pomocy. Chodzi m.in. o wykluczenie możliwości nadawania uprawnień obywatelom Ukrainy, którzy krótkoterminowo przekraczają granicę na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.

Więcej

Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent zawetował nowelę o pomocy obywatelom Ukrainy. Przygotował własny projekt

Zgodnie z nowelizacją kontynuowane miało być wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie dokonuje tej korekty, wokół której toczyła się debata publiczna. Ja swojego zdania nie zmienię i uznaję, że 800 plus powinno przynależeć tylko tym Ukraińcom, którzy podejmują się wysiłku pracy w Polsce – powiedział prezydent na poniedziałkowym briefingu, uzasadniając swoją decyzję. Wyjaśniał, że 3,5 roku po ataku Rosji na Ukrainę „sytuacja, także w zakresie polskich finansów publicznych i emocji politycznej, emocji społecznej, zasadniczo się zmieniła”. – Prawo, które było zaproponowane 3,5 roku temu, dzisiaj powinno zostać skorygowane – mówił, dodając, że tak się nie stało. (PAP)

amk/ mro/ pap/

Zobacz także

  • Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/RAMIL SITDIKOV/POOL/
    Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/RAMIL SITDIKOV/POOL/

    Rzecznik MSZ odpowiedział na słowa Zacharowej. "Rosja po raz kolejny sięga po fałszowanie historii"

  • Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Specjalnie dla PAP

    Rzecznik MSZ o spotkaniu koalicji chętnych. "Minister Sikorski przedstawił nasze stanowisko"

  • Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, fot. PAP/Paweł Supernak
    Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSZ zwołał pilne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego

  • Wicepremier, minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Wicepremier, minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Sikorski na radzie ministerialnej OBWE: dzisiejsza Rosja jest bardziej agresywna niż ZSRR w latach 70.

Serwisy ogólnodostępne PAP