Tomasz Lipiński otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Za pionierskie wprowadzanie alternatywnych gatunków muzycznych w Polsce, szczególnie w czasach politycznych zawirowań, a także za wspieranie ekspresji kulturalnej i ruchów młodzieżowych – napisano w informacji o odznaczeniu Tomasza Lipińskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Tomasz Lipiński otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie, w imieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Marty Cienkowskiej, wręczył wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik. W informacji o odznaczeniu artysty napisano: „Za pionierskie wprowadzanie alternatywnych gatunków muzycznych w Polsce, szczególnie w czasach politycznych zawirowań, a także za wspieranie ekspresji kulturalnej i ruchów młodzieżowych”.
Jego twórczość miała istotny wpływ na rozwój punk rocka, reggae i muzyki alternatywnej w Polsce
Artysta od ponad czterech dekad prowadzi działalność muzyczną, kompozytorską i promocyjną. Był współzałożycielem oraz liderem ważnych zespołów polskiej sceny alternatywnej, takich jak: Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness. Jego twórczość miała istotny wpływ na rozwój punk rocka, reggae i muzyki alternatywnej w Polsce. Utwory wykonywane przez zespoły, z którymi był związany, na trwałe wpisały się w historię polskiej kultury rockowej.
🎖️Tomasz Lipiński uhonorowany Medalem Gloria Artis
Tomasz Lipiński otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne zasługi dla polskiej kultury muzycznej.
Artysta od ponad czterech dekad współtworzy polską scenę alternatywną jako muzyk, kompozytor i promotor… pic.twitter.com/AD6qQSqkRG— Mazowiecki Urząd Wojewódzki (@MUW_RP) June 19, 2026
Ważną część dorobku Tomasza Lipińskiego stanowi również muzyka filmowa. Komponował ścieżki dźwiękowe do polskich produkcji m.in. „Tramwajada” (1988) oraz trzech obrazów Władysława Pasikowskiego: „Psy 2” (1994), „Słodko-gorzki” (1996), „Reich” (2001) i filmów dokumentalnych „Był sobie mur” (1995), „Bezsenność” (2012). Zagrał też w kilku produkcjach role epizodyczne, m.in. w „Segmencie 76” (2002). Pojawił się też w kilku filmach dokumentalnych o historii polskiego rocka.
Za swoją działalność artystyczną i kulturalną Tomasz Lipiński był wielokrotnie wyróżniany, otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę 100-lecia ZAiKS oraz Nagrodę Specjalną ZAiKS.
Jego aktywność obejmuje także działalność organizacyjną, publicystyczną i promocyjną na rzecz polskiej muzyki. Był członkiem Rady Akademii Fonograficznej ZPAV, pracował w branży fonograficznej oraz publikował teksty poświęcone muzyce. Dzięki swojej wieloletniej działalności przyczynił się do promocji polskiej kultury muzycznej i utrwalania jej dziedzictwa.
W ostatnich miesiącach ukazały się dwie części jego autobiografii: „Jeszcze będzie przepięknie” i „Jeszcze będzie normalnie”. Obie to głęboką i szczerą opowieść o rodzinie i muzyce. Pierwszy tom kończy się na stanie wojennym, drugi na roku 2000. Obok wspomnień autora jest to również cenny dokument o polskiej alternatywnej scenie muzycznej lat 80. i 90.
Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawane są osobom i instytucjom zasłużonym w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
szt/ dki/