O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tour de France - Jonas Vingegaard wycofał się z wyścigu po wypadku

Wicelider Tour de France Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) upadł na trasie niedzielnego 15. etapu na 21 kilometrów przed metą i odniósł kontuzję, która wykluczyła go z dalszej rywalizacji. Pierwsze informacje z trasy wskazują, że Duńczyk uderzył o krawężnik i doznał złamania obojczyka.

Jonas Vingegaard. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Jonas Vingegaard. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Do kraksy, w której uczestniczyli także jego kolega z zespołu Amerykanin Sepp Kuss i Austriak Felix Grosschartner, doszło na czele peletonu ścigającego grupę uciekinierów. Na ostrym zakręcie w prawo jadący na czele stawki i dyktujący tempo koledzy Vingegaarda z ekipy Vismy weszli w wiraż ze zbyt dużą prędkością. Czwórka na czele zdołała pokonać zakręt, ale jadący na ich kole zawodnicy nie zmieścili się na jezdni i upadli na krawężnik i chodnik.

Dwójka poszkodowanych szybko otrzymała pomoc i ruszyła za grupą, ale duński wicelider długo nie podnosił się z jezdni. Na miejscu szybko zjawił się lekarz wyścigu i po kilku minutach Vingegaard z ręką na temblaku wsiadł do karetki pogotowia.

Peleton, z liderem Tadejem Pogacarem, wyraźnie zwolnił po kraksie czekając na poszkodowanych, ale kiedy do zawodników dotarła informacja, że Duńczyk musiał się wycofać, ponownie zwiększył tempo.

Tour de France - Evenepoel wygrał 15. etap, Pogacar nadal liderem

Evenepoel (Red Bull-Bora-hansgrohe) dotarł na metę wraz z dwoma kolarzami ekipy UAE - Pogacarem i mistrzem Meksyku Isaakiem Del Toro, który zajął trzecie miejsce ze stratą 6 sekund i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Evenepoel, po wycofaniu się Vingegaarda, jest drugi, ze stratą 5 minut do Pogacara.

Za plecami czołowej trójki trwała walka o dalsze lokaty i miejsca w klasyfikacji. Czwarty na mecie i w klasyfikacji jest ulubieniec francuskich kibiców 19-letni Paul Seixas (Decathlon CMA CGM), który jednak stracił bialą koszylke lidera klasyfikacji młodziezowej na rzecz Del Toro,a piąte zajmuje kolega z ekipy Evenepoela - Niemiec Florian Lipowitz.

Belg sięgnął w niedzielę po trzecie w karierze zwycięstwo etapowe w Wielkiej Pętli, ale pierwsze na mecie górskiego etapu. Wcześniej dwukrotnie (2024 i 2025) triumfował na etapach jazdy indywidualnej na czas.(PAP)

sab/ cegl/ ep/

Zobacz także

  • Soren Waerenskjold zwycięzcą 11. etapu wyścigu Tour de France. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Soren Waerenskjold zwycięzcą 11. etapu wyścigu Tour de France. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Tour de France. Waerenskjold wygrał 11. etap, Pogacar wciąż liderem

  • Julian Alaphilippe Fot. PAP/EPA/ROBERTO BETTINI
    Julian Alaphilippe Fot. PAP/EPA/ROBERTO BETTINI

    Tour de France - „Alafpolak” Alaphilippe, czyli Francuz z polskimi cechami

  • Tadej Pogacar Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
    Tadej Pogacar Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

    Tour de France - Pogacar znów liderem po samodzielnej ucieczce na 6. etapie

  • Mads Pedersen. Fot. EPA/YOAN VALAT
    Mads Pedersen. Fot. EPA/YOAN VALAT

    Pedersen wygrał 4. etap Tour de France. Pogacar stracił pozycję lidera

Serwisy ogólnodostępne PAP