O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trudne warunki na drogach. IMGW wydał alerty przed gołoledzią i gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami w południowo-wschodniej Polsce. Na zachodzie wydano alerty przed gęstą mgłą. Mgły mogą marznąć i powodować śliskość nawierzchni, a warunki na drogach będą utrudnione.

Gęsta mgła na obwodnicy Trójmiasta Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Gęsta mgła na obwodnicy Trójmiasta Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Najbliższej nocy wystąpi sporo groźnych zjawisk, które przede wszystkim będą powodować śliskość nawierzchni, więc warunki na drogach będą utrudnione - ostrzegła synoptyczka IMGW Dorota Pacocha.

Ostrzeżenia I stopnia przed opadami marznącymi wystąpią w południowo-wschodniej Polsce. Alertami objęte będą woj. lubelskie, podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie oraz część woj. podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Jak podaje IMGW okresami prognozowane są słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź. Prawdopodobieństwo wystąpienia ostrzeżeń wynosi około 70-80 proc.

Alerty zaczną obowiązywać od wtorku godz. 21 i potrwają najdłużej do środy godz. 11.

IMGW wydało również ostrzeżenia I stopnia przed gęstą mgłą na terenie zachodniej Polski. Alerty będą obowiązywały w woj. lubuskim oraz części woj. opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego.

Prognozowane są gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m. Te mgły mogą lokalnie marznąć powodując śliskość nawierzchni - dodała ekspertka.

Prawdopodobieństwo wystąpienia ostrzeżeń szacuje się na 80 proc. Alerty zaczną obowiązywać we wtorek o godz. 21 i potrwają do środy godz. 9.

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej. (PAP)

wm/ agz/ know/

Zobacz także

  • Fot. Adobe Stock/sirisakboakaew
    Fot. Adobe Stock/sirisakboakaew

    IMGW: marznące opady w sześciu województwach. Silny mróz na północnym wschodzie

  • Trudne warunki drogowe spowodowane marznącym deszczem i gołoledzią, fot. PAP/Marcin Bielecki
    Trudne warunki drogowe spowodowane marznącym deszczem i gołoledzią, fot. PAP/Marcin Bielecki

    Odprawa MSWiA, wojewodów i służb ws. sytuacji pogodowej. IMGW ostrzega przed gołoledzią

  • Trudne warunki drogowe w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Trudne warunki drogowe w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Marznące opady i gołoledź. IMGW oraz RCB wydały ostrzeżenia

  • Opady śniegu w Szczecinie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki.
    Opady śniegu w Szczecinie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki.

    Gołoledź w centrum i na południu kraju. IMGW ostrzega

Serwisy ogólnodostępne PAP