O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Turcja i Grecja przystąpią do europejskiej tarczy antyrakietowej Sky Shield

Ministrowie obrony Turcji i Grecji podpisali memorandum w sprawie przystąpienia do europejskiej tarczy antyrakietowej Sky Shield - poinformowała agencja Anatolia.

Turecki minister obrony Yasar Guler w Brukseli. Fot. PAP/EPA
Turecki minister obrony Yasar Guler w Brukseli. Fot. PAP/EPA

Dokument został podpisany w czwartek podczas ceremonii w Brukseli, której gospodarzem był minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Do kierowanej przez Niemcy inicjatywy już wcześniej przyłączyły się: Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Holandia, Słowenia i Węgry.

W zainicjowanej przez Niemcy w 2022 roku Sky Shield uczestniczy obecnie 19 państw. Celem przedsięwzięcia jest zarządzanie zakupami i konserwacją systemów obrony powietrznej na poziomie europejskim, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty, a także zapewniłoby lepszą koordynację szkoleń i logistyki.

"Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku spełnienia wymagań NATO, przy jednoczesnym zapewnieniu interoperacyjności i integracji sojuszników. Jako Turcja jesteśmy gotowi wnieść wkład w tę inicjatywę za pomocą naszego szerokiego zakresu zdolności krajowych" - powiedział minister obrony Turcji Yasar Guler.

Komentując spotkanie z tureckim ministrem przy okazji podpisania memorandum grecki odpowiednik Nikos Dendias zaznaczył, że jest ono "szansą na uzmysłowienie sobie absolutnej konieczności powstrzymania się od działań zagrażających niedawno ustanowionemu klimatowi umiarkowania". (PAP)

kh/ 

Zobacz także

  • Minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemcy z krytyką o Trumpie. Chodzi o jego wypowiedź o roli NATO w Afganistanie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski szykuje zmiany kadrowe. Zaproponował nowego ministra obrony

  • Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL
    Szef Pentagonu Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

    Szef Pentagonu spotkał się z chińskim ministrem. Padła deklaracja

  • Inga Ruginiene. Fot. PAP/EPA/OLGA POSASKOVA / LITHUANIAN SEIMAS OFFICE
    Inga Ruginiene. Fot. PAP/EPA/OLGA POSASKOVA / LITHUANIAN SEIMAS OFFICE

    Gorąco na Litwie. Premier chce odwołać ministrę obrony. W tle sprawa wydatków na obronność

Serwisy ogólnodostępne PAP